Laddar...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.


Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Avslutad
Kortlekar, 2 st i etui, Cartier,
339
Kortlekar, 2 st i etui, Cartier,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, lockask, glas med metallock, jugend, sekelskiftet 1900,
341
Okänd designer, lockask, glas med metallock, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,
343
Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Offerkärl antagligen för Yakmjölk , brons, Tibet, 1900-tal,
344
Offerkärl antagligen för Yakmjölk , brons, Tibet, 1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Heinrich Hoffman, Gablonz (Jablonec), bordsur, rosa glasmassa, art-déco, 1920-tal,
345
Okänd designer för Heinrich Hoffman, Gablonz (Jablonec), bordsur, rosa glasmassa, art-déco, 1920-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
346
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
348
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Läskpress/läskrulle, mässing och trä, 1900-talets början, dekor av ödla,
354
Läskpress/läskrulle, mässing och trä, 1900-talets början, dekor av ödla,
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas, patinerad metall, så kallad Diskometall, Samson och Delila,
356
Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas, patinerad metall, så kallad Diskometall, Samson och Delila,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal,
358
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
359
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, vikbara brickor,
363
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, vikbara brickor,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
367
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
373
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
380
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
381
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, lockurna, patinerad brons,
383
Okänd designer, lockurna, patinerad brons,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,
385
Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900,
392
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
395
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
397
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
398
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Drickaback, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, Falken,
402
Drickaback, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, Falken,
Slutpris700 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggspegel, teak med 2 böjliga ljusarmar,
403
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggspegel, teak med 2 böjliga ljusarmar,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
404
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm,
406
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
407
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
416
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Reklamskylt, bemålat trä, Jeanne Boitel i filmen "Conduisez-moi, Madame" från 1932,
422
Reklamskylt, bemålat trä, Jeanne Boitel i filmen "Conduisez-moi, Madame" från 1932,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
TV, Samsung, 32 tum, LCD
425
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal,
427
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, filtklädd metall, Schuco, 1920-30-tal, fiolspelande gris,
428
Mekanisk leksak, filtklädd metall, Schuco, 1920-30-tal, fiolspelande gris,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1940-50-tal, dekor av bi,
429
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1940-50-tal, dekor av bi,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Statyett, patinerad brons, Indien, 17-1800-tal, Hanuman (apguden),
430
Statyett, patinerad brons, Indien, 17-1800-tal, Hanuman (apguden),
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Latham, Cathy för Hermès, , scarf, siden, 'Les Clefs' design 1965,
434
Latham, Cathy för Hermès, , scarf, siden, 'Les Clefs' design 1965,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur/lampskärm, porslin, metall och sidenbroderi,
436
Okänd konstnär, skulptur/lampskärm, porslin, metall och sidenbroderi,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Hänge med miniatyrfotografi bakom lins, så kallat "Stanhope", brons, 1800-tal,
438
Hänge med miniatyrfotografi bakom lins, så kallat "Stanhope", brons, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Förstoringsglas, silver(?), 1900-talets början,
440
Förstoringsglas, silver(?), 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, nyckelpiga,
442
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, nyckelpiga,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Bernadotte, Sigvard för Gense, bägare, 8 st, nysilver,
448
Bernadotte, Sigvard för Gense, bägare, 8 st, nysilver,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Forssell, Pierre för Gusum, supkoppar, 1 par, mässing,
449
Forssell, Pierre för Gusum, supkoppar, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",
450
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,
453
Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fodral för svavelstickor, läder med petits-points-broderi, Frankrike, 1800-talets mitt, dekor av blommor samt guldprägling "Feu",
454
Fodral för svavelstickor, läder med petits-points-broderi, Frankrike, 1800-talets mitt, dekor av blommor samt guldprägling "Feu",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
455
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ikon, tempera på trä, grekisk-ortodox, sekelskiftet 1900, sankt Demetrios av Thessaloniki,
456
Ikon, tempera på trä, grekisk-ortodox, sekelskiftet 1900, sankt Demetrios av Thessaloniki,
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Hagenauer, Karl, hans art, brosch, förgylld brons pärlemor och glas, afrikansk krigare med spjut,
460
Hagenauer, Karl, hans art, brosch, förgylld brons pärlemor och glas, afrikansk krigare med spjut,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Syklämma, så kallad Sewing Bird, gjutjärn, sannolikt Eisengiesserei E G Zimmermann, Hanau, 1800-talets mitt,
461
Syklämma, så kallad Sewing Bird, gjutjärn, sannolikt Eisengiesserei E G Zimmermann, Hanau, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.