Laddar...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.


Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Avslutad
Spelmarker/poängmarkörer, cirka 20 stycken, pärlemor, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,
462
Spelmarker/poängmarkörer, cirka 20 stycken, pärlemor, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar,
463
Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel,
464
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,
465
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stereokamera, Ica Compur, Dresden, 1910-20-tal,
466
Stereokamera, Ica Compur, Dresden, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Stereo/panoramakamera, Hüttig Stereo Lloyd 9 X 18, modell 1907.
471
Stereo/panoramakamera, Hüttig Stereo Lloyd 9 X 18, modell 1907.
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Reklamskylt, litograferad plåt, BRIO,
477
Reklamskylt, litograferad plåt, BRIO,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Aftonväska, förgylld metall, USA, 1910-20-tal,
480
Aftonväska, förgylld metall, USA, 1910-20-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sigill/amulett, brons, så kallat Sadhu seal, Nepal, 18-1900-tal,
481
Sigill/amulett, brons, så kallat Sadhu seal, Nepal, 18-1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
TV, Samsung, 32 tum, LCD
485
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sidenscarfs, 3 st, Pierre Cardin, Odile St Gérmain och Francoise Guérin,
487
Sidenscarfs, 3 st, Pierre Cardin, Odile St Gérmain och Francoise Guérin,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Grötskål, tenn, 1800-talets början, bukig med 2 hänklar,
488
Grötskål, tenn, 1800-talets början, bukig med 2 hänklar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffekanna, tenn med trähandtag, 1800-talets 1 hälft eller mitt, bukig med rakt handtag,
489
Kaffekanna, tenn med trähandtag, 1800-talets 1 hälft eller mitt, bukig med rakt handtag,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lockstop, tenn, koniskt med graverad växtdekor,
490
Lockstop, tenn, koniskt med graverad växtdekor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lockstop, tenn, så kallat bulstop, akantusornerad grepe,
491
Lockstop, tenn, så kallat bulstop, akantusornerad grepe,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lockstop, tenn, sk bulstop, akantursornerad hänkel,
492
Lockstop, tenn, sk bulstop, akantursornerad hänkel,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Kaffekanna, tenn med trähandtag, 1800-talets 2 hälft,
493
Kaffekanna, tenn med trähandtag, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Väggspegel, delvis blått glas med bronsmontage, senempire, 1800-talets mitt, 4 ljushållare, dekor av blommor mm,
496
Väggspegel, delvis blått glas med bronsmontage, senempire, 1800-talets mitt, 4 ljushållare, dekor av blommor mm,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa
497
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Lorenzl, Josef, hans art, skulptur, bronserad metall på alabastersockel, dansande dam,
503
Lorenzl, Josef, hans art, skulptur, bronserad metall på alabastersockel, dansande dam,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
508
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
526
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
TV, Samsung, 32 tum, LCD
530
TV, Samsung, 32 tum, LCD
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, golvaskkopp, teak med metallinsats,
531
Okänd designer, 1950-tal, golvaskkopp, teak med metallinsats,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Resväskor, 2 st, lackerad papp med läderimiterande detaljer,
535
Resväskor, 2 st, lackerad papp med läderimiterande detaljer,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tallrikar, 1 par, tenn, 1700tal, profilerat brätte,
536
Tallrikar, 1 par, tenn, 1700tal, profilerat brätte,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Soppslevar, 5 st, tenn med svarvade träskaft, 1800-tal,
537
Soppslevar, 5 st, tenn med svarvade träskaft, 1800-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Fat, tenn, Frankrike Louis XIV, profilerat brätte, stämplat Benoit Taudin Bordeaux (mästare 1697),
539
Fat, tenn, Frankrike Louis XIV, profilerat brätte, stämplat Benoit Taudin Bordeaux (mästare 1697),
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fat, tenn, 1700-tal, profilerat brätte,
540
Fat, tenn, 1700-tal, profilerat brätte,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål,
545
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tallrikar, 4 st, tenn, 1700-tal, varierande mästare,
547
Tallrikar, 4 st, tenn, 1700-tal, varierande mästare,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Picasso, Pablo efter honom, emalj, "El Loco", i silverram på mahognyplatta,
551
Picasso, Pablo efter honom, emalj, "El Loco", i silverram på mahognyplatta,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Modellbilar, 2 st, lackerad plåt, urverksdrivna, Schuco Fex 1111, Tyskland, omkring 1950,
557
Modellbilar, 2 st, lackerad plåt, urverksdrivna, Schuco Fex 1111, Tyskland, omkring 1950,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Kommando Anno 2000,
558
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Kommando Anno 2000,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Examico 4001,
559
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Examico 4001,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Mirakcor 1001,
560
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Mirakcor 1001,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000,
561
Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000,
562
Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ikon, tempera på trä, grekisk ortodox, sekelskiftet 1900, Kristus,
563
Ikon, tempera på trä, grekisk ortodox, sekelskiftet 1900, Kristus,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Boléro, nutria,
564
Boléro, nutria,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Paletå, Cashmere Angora, Lothar Repp, "Sanya",
565
Paletå, Cashmere Angora, Lothar Repp, "Sanya",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Cape, poplin med yllefoder, Steinbock,
568
Cape, poplin med yllefoder, Steinbock,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kuddstång med fästen, smide, Frankrike, 1900-talets 2 hälft,
569
Kuddstång med fästen, smide, Frankrike, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti tidningar, kalle Anka, komplett årgång 1960
570
Parti tidningar, kalle Anka, komplett årgång 1960
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
571
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
572
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Modellbilar 13 + 1, metall, Matchbox Models of Yesteryear samt Corgi Classics,
573
Modellbilar 13 + 1, metall, Matchbox Models of Yesteryear samt Corgi Classics,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stort parti Blue-Ray-filmer,
574
Stort parti Blue-Ray-filmer,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.