Laddar...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.


Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Avslutad
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
194
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lundqvist, Mia, färglito, Stadsliv,
202
Lundqvist, Mia, färglito, Stadsliv,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Osanne (Nègre), blandteknik, "Jardin de Fée",
204
Osanne (Nègre), blandteknik, "Jardin de Fée",
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mörner, Stellan, färglito, Landskap, Torekov,
238
Mörner, Stellan, färglito, Landskap, Torekov,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Carlson, Arvid, olja, porträtt av Sparbanksdirektören mm Per Bengtsson,
250
Carlson, Arvid, olja, porträtt av Sparbanksdirektören mm Per Bengtsson,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, herrgårdspark,
254
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, herrgårdspark,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Zetterholm, Torbjörn, färgträsnitt, "Änder",
256
Zetterholm, Torbjörn, färgträsnitt, "Änder",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Frieberg, Gunnel, färglinoleumsnitt, "Flicka med apelsinkorg,",
257
Frieberg, Gunnel, färglinoleumsnitt, "Flicka med apelsinkorg,",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
 Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",
260
Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Ryggen, Hans, gouache, blomsterstilleben,
277
Ryggen, Hans, gouache, blomsterstilleben,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Ben Abdallah, Jellal, blandteknik, personer på altan,
278
Ben Abdallah, Jellal, blandteknik, personer på altan,
Slutpris14 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Avslutad
Puigmarti Valls, blandteknik, "Flores",
279
Puigmarti Valls, blandteknik, "Flores",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Puigmarti Valls, blandteknik, "Arlequins", signerad och daterad 1957,
280
Puigmarti Valls, blandteknik, "Arlequins", signerad och daterad 1957,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Danchin, Léon, etsning, handkolorerad, Springer Spanielar med fasantupp,
302
Danchin, Léon, etsning, handkolorerad, Springer Spanielar med fasantupp,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Danchin, Léon, etsning, handkolorerad, Field Spaniel med kricka,
305
Danchin, Léon, etsning, handkolorerad, Field Spaniel med kricka,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kopparstick, De Stad Nymegen (Nijmegen) 1740,
315
Kopparstick, De Stad Nymegen (Nijmegen) 1740,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hiroshige, Utagawa, träsnitt, 'Crowds at the annual year-end fair held at Asakusa Temple.....' ur serien Tôto meisho; famous places in the eastern capital,
318
Hiroshige, Utagawa, träsnitt, 'Crowds at the annual year-end fair held at Asakusa Temple.....' ur serien Tôto meisho; famous places in the eastern capital,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hiroshige, Utagawa, träsnitt, Scene at the boundary marker, Fujikawa, ur The Fifty-Three Stations of the Tokaido 1831-34,
319
Hiroshige, Utagawa, träsnitt, Scene at the boundary marker, Fujikawa, ur The Fifty-Three Stations of the Tokaido 1831-34,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kopparstick, delvis handkolorerat, , "Extremum hunc , Arethusa , mihi concede laborem....",
320
Kopparstick, delvis handkolorerat, , "Extremum hunc , Arethusa , mihi concede laborem....",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bodenehr, Gabriel, kopparstick, delvis handkolorerat, "Monte Trinita oder Der Berg zur Heyl: Dreyfaltigkeit zu Gaeta", omkring 1720,
321
Bodenehr, Gabriel, kopparstick, delvis handkolorerat, "Monte Trinita oder Der Berg zur Heyl: Dreyfaltigkeit zu Gaeta", omkring 1720,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Petersen, Sören Henrik, akvatint och linjeetsning, "Pompeji",
322
Petersen, Sören Henrik, akvatint och linjeetsning, "Pompeji",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Moschetti, Allessandro, kopparstick, 5 st, 1800-talets mitt, motiv från Rom,
323
Moschetti, Allessandro, kopparstick, 5 st, 1800-talets mitt, motiv från Rom,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-tal, kopparstick, Tempio delle Camene..., ur Ridolfina Venuto Cortoneses "Accurata e succinta descrizione Topografica delle Antiquità di Roma" 1763,
324
Okänd konstnär, 1700-tal, kopparstick, Tempio delle Camene..., ur Ridolfina Venuto Cortoneses "Accurata e succinta descrizione Topografica delle Antiquità di Roma" 1763,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kopparstick och akvatinter, 6 st, 17-1800-tal, motiv från Rom,
325
Kopparstick och akvatinter, 6 st, 17-1800-tal, motiv från Rom,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, interiör med herrar i renässansdräkt,
329
Okänd konstnär, olja, interiör med herrar i renässansdräkt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vikbladh, Bo, färglito, "Torso"
333
Vikbladh, Bo, färglito, "Torso"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lepautre, Jean efter Van Opstal, Gerard, kopparstick, " Le soleil qui se couche dans la mer..." 1673, ur serien "Description de la grotte de Versailles",
335
Lepautre, Jean efter Van Opstal, Gerard, kopparstick, " Le soleil qui se couche dans la mer..." 1673, ur serien "Description de la grotte de Versailles",
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Marieschi, Michele Giovanni, kopparstick, Canal Grande, Venedig med Ca' Pesaro 1741,
336
Marieschi, Michele Giovanni, kopparstick, Canal Grande, Venedig med Ca' Pesaro 1741,
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Edelinck, Jan efter Watele, Henri, kopparstick, "Statue d’Acis, de marbre blanc, haute de 5 pieds et demy"
337
Edelinck, Jan efter Watele, Henri, kopparstick, "Statue d’Acis, de marbre blanc, haute de 5 pieds et demy"
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Carlevarjis, Luca, kopparstick, "Palazzo Surian Bellotto sul Cannaregio, Venice"
338
Carlevarjis, Luca, kopparstick, "Palazzo Surian Bellotto sul Cannaregio, Venice"
Slutpris3 600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Henriksen, William, olja, italiensk innergård,
349
Henriksen, William, olja, italiensk innergård,
Slutpris450 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, olja, hus i skog,
350
Okänd dansk konstnär, olja, hus i skog,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, gouacher 5 st, samramade, möjligen månadsallegorier,
366
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, gouacher 5 st, samramade, möjligen månadsallegorier,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
374
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 400 SEK
Avslutad
Bjerre, Niles, olja, parklandskap,
378
Bjerre, Niles, olja, parklandskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm,
406
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
af Petersens,  Eva Lovisa, née Forbes af Lund, tuschteckning, självporträtt,
417
af Petersens, Eva Lovisa, née Forbes af Lund, tuschteckning, självporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Nordenskjöld, Gerd, olja, Blomfantasi,
420
Nordenskjöld, Gerd, olja, Blomfantasi,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Lagerstedt, Georg, olja, Fransk bygata - motiv från Moret-sur-Loing,
421
Lagerstedt, Georg, olja, Fransk bygata - motiv från Moret-sur-Loing,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Reklamskylt, bemålat trä, Jeanne Boitel i filmen "Conduisez-moi, Madame" från 1932,
422
Reklamskylt, bemålat trä, Jeanne Boitel i filmen "Conduisez-moi, Madame" från 1932,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, 1910-20-tal, rådjur i landskap,
432
Okänd konstnär, olja, 1910-20-tal, rådjur i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Coignard, James, färgetning med carborundum, komposition,
439
Coignard, James, färgetning med carborundum, komposition,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Norrgren, Maja, olja, klippor  vid Marstrand,
444
Norrgren, Maja, olja, klippor vid Marstrand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ikon, tempera på trä, grekisk-ortodox, sekelskiftet 1900, sankt Demetrios av Thessaloniki,
456
Ikon, tempera på trä, grekisk-ortodox, sekelskiftet 1900, sankt Demetrios av Thessaloniki,
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon,
458
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
467
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Emanuel, Frank Lewis, blandteknik, Hamnen i La Rochelle,
469
Emanuel, Frank Lewis, blandteknik, Hamnen i La Rochelle,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Møller, Knud Max, förgetsning, "Skrigende havørn" 1932,
476
Møller, Knud Max, förgetsning, "Skrigende havørn" 1932,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.