Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Damskor, Mauro Teci, Italien, storlek 39
Est400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, okänd storlek
Est400 - 500 SEK
Damskor, Carl & Viktoria Ask, Sverige, storlek 39
Est400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38,5
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 39
Est400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38
Est400 - 500 SEK
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti keramik, ca 15 delar, Nittsjö, Uppsala Ekeby, Gustavsberg mm
Est300 - 400 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, möjligen, vas, glas, höjd 27 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Est600 - 700 SEK
Persson, Roger för By Rydéns, golvlampa, krom med tygskärmar, "Trevisio", 3 ljuspunkter på böjliga armar, etikettsignerad, höjd ca 140 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Väska, Charles Jourdan, Paris
Väska, Charles Jourdan, Paris
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Pikspets, smide, 15-1600-tal (?), l 29 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med broderad klädsel, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå  detaljer, PH 5, modellnummer,  dia 50 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ragoutskedar, 2 st, silver, Danmark, 1900-talets början, stämplade Köpenhamn 1911 respektive -13, l 28 cm, total vikt 190 gram
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Fiskspade samt uppläggningssked, silver, Danmark, 1900-talets början, stämplade Köpenhamn 1917 respektive  utan årtal l 25 respektive 28 cm, total vikt 180 gram
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Julafton" (No 1), synlig pappersstorlek 11,5 x 9 cm, ej examinerad ur ram
Final bid4,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Humpe" (No 2), synlig pappersstorlek 11 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "God kväll, farbror! sa’ pojken" (No 3), synlig pappersstorlek 11 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Här har du allt, som återstår af mina kläder!" (No 4), synlig pappersstorlek 9 x 8,5 cm,
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Två friare" (No 5), synlig pappersstorlek 9,5 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Den lilla prinsessan och trollen" (No 6), synlig pappersstorlek 10,5 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Trollhästen" (No 7), synlig pappersstorlek 9 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Final bid3,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "En sådan eländig liten bleknos! sa’ trollet" (No 8), synlig pappersstorlek 12 x 9 cm, ej examinerad ur ram
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK