Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Mjölkkanna, svart- och lysterglaserat flintgods, så kallat Sunderland Lustre Ware, England, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 12 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,100 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
Salongsmöbel, 8 delar, ljus björk, biedermeierstil, 1900-talets början; soffa, 2 armstolar, 4 stolar samt bord, randig ylleklädsel, dekor av margueriter mm, soffa l 225 cm
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Prydnadsbord, skuret och förgyllt trä med vit marmorskiva, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, genombruten dekor, undre, rottingklädda skivor, h 77 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Matta, semiantik/antik Isphahan, 190 x 140 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Spegellampett, bronserat trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets slut, dubbla ljusarmar i mässing, h 90 cm
Est600 - 700 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, champagneglas, 11 st, 'Chateau', design 1981, h 22,5 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Oppenheimer, Johnny, olja, skymning över sjö, signerad och daterad -74, 46 x 55 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Leon, May K, färglitografi, "Ljungby torg", signerad och numrerad 12/265, synlig pappersstorlek 50 x 36 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden",
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 1,500 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk komposition med kvinna, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek, 26 x 31 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Persson, Ove, färglitografi, äldre gatubild, signerad och  numrerad 32/360, synlig pappersstorlek 41 x 51 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, MX4000/2000, design 1992, med fjärrkontroll
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, så kallat "Gäddgap", dekor i grön harpälsglasyr, signerad, h 31 cm
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Punschmuggar, 6 + 1 st, silver, kulhamrad dekor, total vikt 230 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Gotemark, Eva, äggtempera, Docka I, signerad, 70 x 52 cm
Est300 - 400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom, ring, förgylld metall med 14 8-kantslipade stenar (dia 1,7 - 2,5 mm) samt 13 pärlor (1 saknas), "La sortija corsé" (Korsettringen) design 1949, signerad,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Gotemark, Eva, akryl, Docka II, signerad, 52 x 70 cm
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid4,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Symaskin, Yamata, FY760
Symaskin, Yamata, FY760
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Ebeling, Allan, efter, skulptur, rostfritt stål, Karl IX, höjd 12 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK