Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Parfymflacon, sterlingsilver och glas, Viktoriansk, stämplar H Matthews Birmingham 1900, h 14 cm, silvervikt 50 gram
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Kallenberg, Fritz för Kosta, glasservis, cirka 80 delar, "Cecil", slipad dekor
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est3,600 - 3,800 SEK
Kaffeservis, cirka 35 delar, Royal Copenhagen Blå Blomst
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, signerad, h 20 cm
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, vas, optikblåst, grön glasmassa, timglasformad, h 31 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vinglas, 12 st, "Line" design 1982, h 22 cm
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Landberg, Nils för Orrefors, champagnekupor, 6 st, "Illusion", h 13,5 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Arabia, köksburkar, dekor av penseer, porslin, höjd 16-20 cm, någon hårspricka
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti glas, 18-1900-tal, någon smärre defekt
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Apoteksflaskor, 4 st, glas, 1900-talets 1 hälft, höjd 19 - 22,5 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålar, glas 11 delar, Ultima Thule,  diameter 12 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 38 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
Est700 - 800 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, bordslampa, 1960/70-tal, orange glas, originalskärm, höjd inklusive skärm 63 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 25 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, whiskyglas, 7 st, Gaissa, design 1973, h 7 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av träd, höjd 22 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Lockurna, porslin, Kina, 1900-talets slut, pumpaformad, blå underglasyrdekor, höjd 29 cm, någon mynningsnagg
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Parti glas och porslin, Gefle, Iittala samt Gustavsberg
Est300 - 400 SEK
Vas / bordslampa, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, höjd 25 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti krus, 18-1900-tal, bland annat så kallad Tobyjug, medföljer bok
771
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Vas, svarvad, röd marmor, höjd 15 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
4  delar modern keramik, bland annat Wallåkra
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK