Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Closed
Okänd designer för GAB, kaffeservis, 3 delar, tenn med trähandtag, funkis, ; kaffe- och gräddkanna, sockerskål samt bricka,
723
Okänd designer för GAB, kaffeservis, 3 delar, tenn med trähandtag, funkis, ; kaffe- och gräddkanna, sockerskål samt bricka,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kjellander, Lars, skål med underfat, glas,
724
Kjellander, Lars, skål med underfat, glas,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hyllsystem, teak, Ulferts, 3 underdelar samt 3 bokhyllor med vitrinsektioner,
725
Hyllsystem, teak, Ulferts, 3 underdelar samt 3 bokhyllor med vitrinsektioner,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Avlastningsbord, skuret fruktträ, jugend, sekelskiftet 1900,
726
Avlastningsbord, skuret fruktträ, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Vapenfodral, aluminium med plastdetaljer,
727
Vapenfodral, aluminium med plastdetaljer,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lundquist, Birger, tusch, sittande kinesisk man,
728
Lundquist, Birger, tusch, sittande kinesisk man,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Holsby, Poul, färglito, "Au début des temps II"
729
Holsby, Poul, färglito, "Au début des temps II"
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Teleskoplampor, 3 st, krom och plast, Stella,
730
Teleskoplampor, 3 st, krom och plast, Stella,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal,
731
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Termoskannor, 2 st, vitmetall, Alfi,
732
Termoskannor, 2 st, vitmetall, Alfi,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Damarmbandsur, förgyllt stål, Girard-Perregaux, 1900-talets mitt,
733
Damarmbandsur, förgyllt stål, Girard-Perregaux, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods,
734
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Takkrona, glas med prismor, 1900-talets 2 hälft,
735
Takkrona, glas med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, rikt skuret och bonat trä, régence-stil,
736
Armstolar, 1 par, rikt skuret och bonat trä, régence-stil,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hald, Edward för Orrefors, skål, glas,
737
Hald, Edward för Orrefors, skål, glas,
Final bid1,500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti elastolinfigurer mm till julkrubba,
738
Parti elastolinfigurer mm till julkrubba,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Tantalus, teak, 1950-60-tal,
739
Tantalus, teak, 1950-60-tal,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft,
740
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Tinbäck, Klas Göran för Kosta, vas, glas,
741
Tinbäck, Klas Göran för Kosta, vas, glas,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, mahogny med mässingsbeslag,
742
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, mahogny med mässingsbeslag,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeierstil,
743
Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeierstil,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, glas, dekor av lösa, gultonade kupor,
744
Okänd konstnär, skulptur, glas, dekor av lösa, gultonade kupor,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, ek,
745
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, ek,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti glas, Reijmyre "Antik",
746
Parti glas, Reijmyre "Antik",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Jensen, Jacob för B&O, högtalare, 1 par, Beovox S45, Typ 6302
747
Jensen, Jacob för B&O, högtalare, 1 par, Beovox S45, Typ 6302
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Väggrelief, gjutjärn, 1900-talets mitt, dekor av stående kvinna,
748
Väggrelief, gjutjärn, 1900-talets mitt, dekor av stående kvinna,
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Ulefos, relief, svärtat gjutjärn,
749
Okänd designer för Ulefos, relief, svärtat gjutjärn,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Örnemark, Calle, skulpur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist",
750
Örnemark, Calle, skulpur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kint-Larsen, Tove & Edvard för Seffle Möbelfabrik, soffbord, palisander med 2 utdragbara melaminskivor,
751
Kint-Larsen, Tove & Edvard för Seffle Möbelfabrik, soffbord, palisander med 2 utdragbara melaminskivor,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, väggspegel, fur,
752
Okänd designer, 1960-70-tal, väggspegel, fur,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Björquist, Karin för Gustavsberg, servisdelar, Ornamin, "Zoom",
753
Björquist, Karin för Gustavsberg, servisdelar, Ornamin, "Zoom",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Falköping med dertill lydande egor.... ",
754
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Falköping med dertill lydande egor.... ",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl,
755
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Ulricehamn med dertill lydande egor.... ",
756
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Ulricehamn med dertill lydande egor.... ",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Mäkisen uvastin Oy, Finland, 1960-70-tal, väggspegel, plast,
757
Okänd designer för Mäkisen uvastin Oy, Finland, 1960-70-tal, väggspegel, plast,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd tillverkare, leksak, plysch, 1900-talets mitt, stående giraff,
758
Okänd tillverkare, leksak, plysch, 1900-talets mitt, stående giraff,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Jönsson, Bror, olja, bygata med häst och vagn
759
Jönsson, Bror, olja, bygata med häst och vagn
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Jönsson, Bror, olja, gående människor
760
Jönsson, Bror, olja, gående människor
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, spolformad med dekor i blått underfång,
761
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, spolformad med dekor i blått underfång,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Matta, antik Kazak (?),
762
Matta, antik Kazak (?),
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor,
763
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
764
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
765
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
766
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
767
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,100 SEK
Closed
Matta, semiantik/antik Smyrna,
768
Matta, semiantik/antik Smyrna,
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Matta, old Kelardasht (Zandjan),
769
Matta, old Kelardasht (Zandjan),
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Olson, Axel , färgetsning, komposition med kvinnor,
770
Olson, Axel , färgetsning, komposition med kvinnor,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.