Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Closed
Skrivställ, svart marmor och metall, 1900-talets 1 hälft, dekor av hund
674
Skrivställ, svart marmor och metall, 1900-talets 1 hälft, dekor av hund
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, klaffbord, ljus björk, modern tillverkning,
675
Okänd designer, klaffbord, ljus björk, modern tillverkning,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
676
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Damarbetsbord, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början,
677
Damarbetsbord, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Medalj i etui, förgylld brons (på grund av kriget), "Djurvännernas nya Förening", krona i förgyllt silver,
678
Medalj i etui, förgylld brons (på grund av kriget), "Djurvännernas nya Förening", krona i förgyllt silver,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Medaljer, 4 st, silver, djurskydd, total vikt cirka 160 gram,
679
Medaljer, 4 st, silver, djurskydd, total vikt cirka 160 gram,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Medaljer, 3 st silver, Norge och Finland, djurskydd,
680
Medaljer, 3 st silver, Norge och Finland, djurskydd,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Medaljer, 4 st samt kavajmärke, silver och brons, Danmark, djurskydd,
681
Medaljer, 4 st samt kavajmärke, silver och brons, Danmark, djurskydd,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Gullby, Folke, torrnål, "Lördagskväll på Öland" 1948,
682
Gullby, Folke, torrnål, "Lördagskväll på Öland" 1948,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor,
683
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Fåtölj, så kallad el-recliner, brunt läder, Hjort Knudsen,
684
Fåtölj, så kallad el-recliner, brunt läder, Hjort Knudsen,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, brudklänning, 1950-60-tal,
685
Okänd designer, brudklänning, 1950-60-tal,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken,
686
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hjelm, Fanny, akvarell samt 2 tuschteckningar, samramade, landskap,
687
Hjelm, Fanny, akvarell samt 2 tuschteckningar, samramade, landskap,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Carlsson, Arvid, teckning, sittande akt,
688
Carlsson, Arvid, teckning, sittande akt,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Wallentin, Thomas, olja, "Colourize"
689
Wallentin, Thomas, olja, "Colourize"
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Pettersson, Lucy, olja, musicerande kvinnor,
690
Pettersson, Lucy, olja, musicerande kvinnor,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Westin, Åke, färglitografi, "Let's go"
691
Westin, Åke, färglitografi, "Let's go"
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, personer på Skeppsbron, Stockholm,
692
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, personer på Skeppsbron, Stockholm,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 5000, skivspelare Beogram 5000, samt Master control panel 5000
693
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 5000, skivspelare Beogram 5000, samt Master control panel 5000
Final bid2,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Lamp/rökbord, svarvat och bonat trä med dubbla mässingskivor, 1910-20-tal,
694
Lamp/rökbord, svarvat och bonat trä med dubbla mässingskivor, 1910-20-tal,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
695
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm,
696
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Parti modern design; 2 koppar med underfat samt 2 muggar, porslin, Tulipa, design Ulrica Hydman Vallien,
698
Parti modern design; 2 koppar med underfat samt 2 muggar, porslin, Tulipa, design Ulrica Hydman Vallien,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, antik Kayseri figural, omkring 1880,
699
Matta, antik Kayseri figural, omkring 1880,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Matta, antik Täbriz, omkring 1880, figural med flertalet kartuscher med text,
700
Matta, antik Täbriz, omkring 1880, figural med flertalet kartuscher med text,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Soffbord med klaffar, mahogny och idegran med mässingsdetaljer, så kallat "Hunting table",
701
Soffbord med klaffar, mahogny och idegran med mässingsdetaljer, så kallat "Hunting table",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Glasservisdelar, 42 st, Reijmyre Antik,
702
Glasservisdelar, 42 st, Reijmyre Antik,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Terassvärmare, gasol, Fiesta,
703
Terassvärmare, gasol, Fiesta,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
704
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
705
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Friis, Achton, olja, landskap vid å,
706
Friis, Achton, olja, landskap vid å,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar,
707
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar,
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Matta, old persisk
708
Matta, old persisk
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973
709
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976
710
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Barnvagn, Odder vognen, 1900-talets mitt
711
Barnvagn, Odder vognen, 1900-talets mitt
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt,
712
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Londi, Aldo för Bitossi, vas, chamotterat lergods,
713
Londi, Aldo för Bitossi, vas, chamotterat lergods,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti porslin, Blue Danube mm,
714
Parti porslin, Blue Danube mm,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Modellfartyg, brons, vikingaskepp, 1900-talets 2 hälft,
715
Modellfartyg, brons, vikingaskepp, 1900-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Keruber, 1 par, bemålad och förgylld konstmassa,
716
Keruber, 1 par, bemålad och förgylld konstmassa,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bajonett, till subsidiegevär (så kallade Tower-gevär),
717
Bajonett, till subsidiegevär (så kallade Tower-gevär),
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Fyrfat, mässing, Indien, 1900-tal
718
Fyrfat, mässing, Indien, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vette, skuret och bemålat trä, Knipa,
719
Vette, skuret och bemålat trä, Knipa,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Trofe, uppstoppad tjädertupp
720
Trofe, uppstoppad tjädertupp
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Matservis, porslin, Pirkenhammer, 1900-talets mitt,
721
Matservis, porslin, Pirkenhammer, 1900-talets mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Procopé, Ulla för Arabia, mat-, the- och kaffeservis, brunglaserat stengods, Ruska,
722
Procopé, Ulla för Arabia, mat-, the- och kaffeservis, brunglaserat stengods, Ruska,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.