Loading...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Closed
Blaeu, Willen Janszoon, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Pars Borealior Iutiae Septentrionalis..." (Norra delen av Västjylland), cirka 1667,
358
Blaeu, Willen Janszoon, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Pars Borealior Iutiae Septentrionalis..." (Norra delen av Västjylland), cirka 1667,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
374
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, bärbar FM-radio, röd plast och metall, Beolit 500,
391
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, bärbar FM-radio, röd plast och metall, Beolit 500,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Relief, skuren ek, renässans, 1500-tal, dekor av manshuvud, akantus samt oxhuvud (Mecklenburg?),
400
Relief, skuren ek, renässans, 1500-tal, dekor av manshuvud, akantus samt oxhuvud (Mecklenburg?),
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
404
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
405
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Sätterikast, trä med metallhandtag,
409
Sätterikast, trä med metallhandtag,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Resekoffert, rotting med metallbeslag, sekelskiftet 1900,
417
Resekoffert, rotting med metallbeslag, sekelskiftet 1900,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Husqvarna, bringare med lock, klar plast med orange lock, "Signatur",
466
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Husqvarna, bringare med lock, klar plast med orange lock, "Signatur",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Broderi, petits-points och pärlor, 1800-talets mitt eller 2 hälft, 3 stående kvinnor,
480
Broderi, petits-points och pärlor, 1800-talets mitt eller 2 hälft, 3 stående kvinnor,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Fotografier, 3 st, 18-1900-tal;
482
Fotografier, 3 st, 18-1900-tal;
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Mask, skuret och patinerat trä, Punu, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
490
Mask, skuret och patinerat trä, Punu, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Back, fur, 1900-talets 2 hälft,
493
Back, fur, 1900-talets 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-tal, tidskriftshållare, lackerad metalltråd,
503
Okänd designer, 1950-tal, tidskriftshållare, lackerad metalltråd,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
507
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Elektrisk stol, Vela Tango 200 EF,
529
Elektrisk stol, Vela Tango 200 EF,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hyllor 5 st, Oregon Pine (Douglasgran), "Reol",
552
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hyllor 5 st, Oregon Pine (Douglasgran), "Reol",
Final bid1,700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",
553
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer, hallbänk/kista, teak,
554
Okänd designer, hallbänk/kista, teak,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Väggspegel, bonat trä, modern tillverkning
556
Väggspegel, bonat trä, modern tillverkning
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Värmeställ, nysilver och metall, 1900-talets 1 hälft,
560
Värmeställ, nysilver och metall, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Väggspegel, mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
571
Väggspegel, mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Ahrström, Folke för Gense, bricka, rostfritt stål, "Thebe",
573
Ahrström, Folke för Gense, bricka, rostfritt stål, "Thebe",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Akustisk gitarr, Roderich Paesold
581
Akustisk gitarr, Roderich Paesold
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Akustisk gitarr, Resonata
583
Akustisk gitarr, Resonata
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Akustisk gitarr, Clifton
584
Akustisk gitarr, Clifton
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Akustisk gitarr, Star Sound, i fodral
586
Akustisk gitarr, Star Sound, i fodral
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti koppar, 1 låda,
591
Parti koppar, 1 låda,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Stort parti delvis äldre leksaker,
594
Stort parti delvis äldre leksaker,
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Just Andersen, Ib, egen verkstad, fat delvis patinerad brons, dekor av isbjörnsjakt,
603
Just Andersen, Ib, egen verkstad, fat delvis patinerad brons, dekor av isbjörnsjakt,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd dansk designer, fat, delvis patinerad brons, dekor av örn och hjort,
604
Okänd dansk designer, fat, delvis patinerad brons, dekor av örn och hjort,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Avdelningsskärm, lackarbete och siden, Japan, Meiji-Taishô, 1900-talets 1 hälft,
605
Avdelningsskärm, lackarbete och siden, Japan, Meiji-Taishô, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Golvur, ek med bronsdetaljer, England, England George II-III, 1700-talets mitt, utavla i mässing signerad Johan Hallifax Barmsley,
606
Golvur, ek med bronsdetaljer, England, England George II-III, 1700-talets mitt, utavla i mässing signerad Johan Hallifax Barmsley,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Arbetsbord, metall och trä, industridesign,
609
Arbetsbord, metall och trä, industridesign,
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, väggspegel,
612
Okänd designer, väggspegel,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti damarmbandsur
614
Parti damarmbandsur
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Leksak, plysch, Steiff, giraff, 1950-tal,
637
Leksak, plysch, Steiff, giraff, 1950-tal,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti modellbilar, Schuco; Piccolo-set 2001, Charly 2005 samt 1042 Midget,
654
Parti modellbilar, Schuco; Piccolo-set 2001, Charly 2005 samt 1042 Midget,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för ABSA/Kronen, ljusstakar, 2 par, nysilver,
655
Okänd designer för ABSA/Kronen, ljusstakar, 2 par, nysilver,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Tallrikar, 6 st, eloxerad aluminium, Eloxsören, Norge,
680
Tallrikar, 6 st, eloxerad aluminium, Eloxsören, Norge,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Tryckplåtar, 3 st, sekelskiftet 1900, Viggo Pedersen (med flera?)
681
Tryckplåtar, 3 st, sekelskiftet 1900, Viggo Pedersen (med flera?)
Final bid1,500 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,
685
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Spann, koppar,
687
Spann, koppar,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Franck, Kaj för FINEL, skål, emaljerad metall, 1960-tal,
698
Franck, Kaj för FINEL, skål, emaljerad metall, 1960-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Cigarettautomat, masurbjörk, 1900-talets början,
701
Cigarettautomat, masurbjörk, 1900-talets början,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
McGugan, Steve för Georg Jensen/Royal Copenhagen, parti skrivbordstillbehör, rostfritt stål och plast, Wave,
712
McGugan, Steve för Georg Jensen/Royal Copenhagen, parti skrivbordstillbehör, rostfritt stål och plast, Wave,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Akterlanterna, koppar och glas, Joseph Crowther Newcastle-on-Tyne, sekelskiftet 1900
714
Akterlanterna, koppar och glas, Joseph Crowther Newcastle-on-Tyne, sekelskiftet 1900
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Toilettegarnityr, 4 delar. bakelit, metall och nylon, 1900-talets 1 hälft,
718
Toilettegarnityr, 4 delar. bakelit, metall och nylon, 1900-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.