Sommarauktion 2022
Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00
Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00
Lowest lot number
- DiverseClear filters
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Väggur, förgyllt trä och pastellage, sannolikt sengustavianskt Stockholmsarbete,
Final bid1,900 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est30,000 - 32,000 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Strykjärnställ till så kallat buttesnude, svärtat smide, 1700-tal,
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, så kallade Haderslevstager, Sönderjylland,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Slungstenar, 9 + 8 st, bly respektive sten, romersk-etruskiska,
Final bid9,500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
Est500 - 600 SEK
Final bid2,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Väggkandelaber till 3 ljus, förgylld metall, 1910-20-tal,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Stumpastake, svärtat smide, 17-1800-tal,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II",
Est3,200 - 3,400 SEK
Oblatskrin, tenn, Tyskland, 1700-talets 2 hälft, lock med graverat krucifix,
Final bid18,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Målkärl, koppar, 6 st, 1800-tal, 5 kvarter - 1 kanna,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Kandelabrar till 4 ljus, 1 par, mässing, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd konstnär, 1910-20-tal, silhuettklipp, bachanal,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid2,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Flygplanspropellerspets, mahogny med mässingsbeslag, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen,
Est1,500 - 1,600 SEK
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
Est600 - 700 SEK
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Alessi, fruktskål, rostfritt stål,
Est600 - 700 SEK
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
Est400 - 500 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Est1,000 - 1,100 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
Dataspelmaskin, Classic Arcade Mini, innehåller 60 spel från 1980-talet som Pacman, Space Invaders, Donkey Kong och 1942,
Final bid5,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Dockvagga, förgyllt smide, sekelskiftet 1900,
Est900 - 1,000 SEK
Blyglasfönster, 1900-talets 1 hälft,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Blyglasfönster, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av oidentifierad vapensköld,
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hoefnagel, Ioris, kopparstick, handkolorerat, San Juan de Aznalfarache, 1565,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
Est600 - 700 SEK
Parti äldre stereoskopbilder,
Est400 - 500 SEK
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för B H Edlunds Silverfabrik, Stockholm, bordslampa, tenn med metallmontage,
Est400 - 500 SEK