Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.
Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45
Lowest lot number
Matta, old Indien (?),
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Livpäls m/1913,
Est600 - 700 SEK
Parti armbandsur, modern tillverkning
Est200 - 300 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Stolar, 1 par, skuret trä, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Rit-Ola (egentligen Jan-Erik Garland), blandteknik, självporträtt med cigarr,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Vattentunna, koppar med smidesbeslag, 1900-talets 1 hälft,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Vägghylla med klädhängare, valnöt, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
Est200 - 300 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Sowa & Reiser efter Disney, färgetsningar, 1 par, Musse Pigg och Mimmi,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Matta, semiantik Pakistan,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Vettar, 2 st, bemålad konstmassa, 1900-tal,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Aladåbformar, 2 st, saltglaserat lergods, sekelskiftet 1900,
Est400 - 500 SEK
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Besman, ek och metall, 1700-talets mitt,
Est300 - 400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'.
Est200 - 300 SEK
Anvisningssedel, 10 kroner, Danmark Fredrik IX 1953,
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, soffbord, bok med glasskiva,
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ostformar, 2 st, skuret trä, 1800-tal, skuren geometrisk dekor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Krus, 3 st, glaserat ler- respektive stengods, 18-1900-tal,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Bokhylla, rödlackerad trä- och spånskiva, Ikea "Lack"
Est400 - 500 SEK
Sidebord, rödlackerad trä- och spånskiva, IKEA "Lack",
Est300 - 400 SEK
Modellskepp, trä, 1900-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Spelbord, bonad ek, 1800-talets slut,
Est200 - 300 SEK
Lådspegel, ljus ek och valnöt, nyrokoko,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Raatikainen, Mikael, olja, så kallad gåramålning,
Est300 - 400 SEK
Lidman, Torsten, teckningar, 3 st,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall,
Est200 - 300 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bricka, bonad björk med bronshandtag, 1910-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Gardberg, Bertel för Boda, Finland, ljusstakar, 1 par, brons,
Est900 - 1,000 SEK
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
Est200 - 300 SEK
Matservisdelar, flintgods, Rörstrand Svenska Slott,
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, glasservisdelar, 19 delar, "Merlot",
Est1,100 - 1,200 SEK
Filterhållare, 7 st, porslin, Melitta,
Est600 - 700 SEK
Parti bärnsten,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, flaska, glas, "Antikva",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Vattenkrus med lock och tappkran, saltglaserat stengods, 5 liter, Höganäs, 1900-talets mitt,
Final bid2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Signallykta/lanterna, svartlackerad plåt och glas, 1900-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK