Loading...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.


Visning:

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Closed
Wagemaekers, Victor, gouache, holländskt kanalparti med kapell,
529
Wagemaekers, Victor, gouache, holländskt kanalparti med kapell,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jerken, Erik, olja, norskt kustparti med torkställningar för fisk,
530
Jerken, Erik, olja, norskt kustparti med torkställningar för fisk,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lindell-Kjell, Gösta, olja, romersk osteria,
531
Lindell-Kjell, Gösta, olja, romersk osteria,
Final bid200 SEK
Est300 - 500 SEK
Closed
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
532
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Norrman, Knut, olja, motiv från Montmartre,
533
Norrman, Knut, olja, motiv från Montmartre,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Jazet, Jean Pierre Marie efter Garneray, Louis, kopparstick, delvis handkolorerat, "Le Vaisseau Le Vengeur",
534
Jazet, Jean Pierre Marie efter Garneray, Louis, kopparstick, delvis handkolorerat, "Le Vaisseau Le Vengeur",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti tomtar, glaserat lergods, 1900-tal,
535
Parti tomtar, glaserat lergods, 1900-tal,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Långpipor, 4 st, keramik och trä med tagelmontage, 1800-tal,
536
Långpipor, 4 st, keramik och trä med tagelmontage, 1800-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Wahlberg, Ulf, färglito, skogsstig
537
Wahlberg, Ulf, färglito, skogsstig
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Hallampa, mässing med frostade glasskivor, 1900-talets 2 hälft,
538
Hallampa, mässing med frostade glasskivor, 1900-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Taklampa, mässing, 1900-talets 2 hälft,
539
Taklampa, mässing, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, matbord, vitlackerat laminat,
540
Okänd designer, matbord, vitlackerat laminat,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Barnbyrå, ådringsmålat trä, sekelskiftet 1900,
541
Barnbyrå, ådringsmålat trä, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bockbord, avlutad fur, 18-1900-tal,
542
Bockbord, avlutad fur, 18-1900-tal,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Kontorsmöbel, ek med mässingsbeslag, 1900-talets mitt,
543
Kontorsmöbel, ek med mässingsbeslag, 1900-talets mitt,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kähler, Nils, möjligen för Herman A Kähler Nästved, skål, glaserat stengods,
544
Kähler, Nils, möjligen för Herman A Kähler Nästved, skål, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Törning, Erik, monotypi, person i blått,
545
Törning, Erik, monotypi, person i blått,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, italiensk blomsterförsäljerska,
546
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, italiensk blomsterförsäljerska,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Haycock, Vibeke, olja, "Iron & Tubes",
547
Haycock, Vibeke, olja, "Iron & Tubes",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Blangslev, Johannes, olja, stadsbild med personer,
548
Blangslev, Johannes, olja, stadsbild med personer,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Konfektburkar, 2 st, litograferad plåt med glaslock,
549
Konfektburkar, 2 st, litograferad plåt med glaslock,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Reuterswärd, Anika för Fogia, soffbord, teak med glasskiva, modern tillverkning,
550
Reuterswärd, Anika för Fogia, soffbord, teak med glasskiva, modern tillverkning,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Armstolar, ett par, gråmålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
551
Armstolar, ett par, gråmålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Matbord med 2 iläggsskivor samt buffet, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
552
Matbord med 2 iläggsskivor samt buffet, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Stolar, 6 st, vitmålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
553
Stolar, 6 st, vitmålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Armstolar, ett par, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
554
Armstolar, ett par, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Le Bas, Jacques Phillippe efter Teniers, David, kopparstick "3ème Fête Flamande" 1751,
555
Le Bas, Jacques Phillippe efter Teniers, David, kopparstick "3ème Fête Flamande" 1751,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bengs, Carina för IKEA, dagbädd/utdragssäng, lackerat trä, Hemnes,
556
Bengs, Carina för IKEA, dagbädd/utdragssäng, lackerat trä, Hemnes,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bolswert, Schelte Adams, efter Rubens, Sir Peter Paul & Hendricx, Gillis, kopparstick, Aeneas skeppsbrott, 1600-talets 1 hälft,
557
Bolswert, Schelte Adams, efter Rubens, Sir Peter Paul & Hendricx, Gillis, kopparstick, Aeneas skeppsbrott, 1600-talets 1 hälft,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Strange, Sir Robert efter Cortona, Pietro da, kopparstick och etsning, Julius Caesar förskjuter Pompeia och äktar Calpurnia, cirka 1757,
558
Strange, Sir Robert efter Cortona, Pietro da, kopparstick och etsning, Julius Caesar förskjuter Pompeia och äktar Calpurnia, cirka 1757,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lodström, Georg, olja, bergparti,
559
Lodström, Georg, olja, bergparti,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Meinert, Peder, akryl, "Svinedrengen" (efter H C Andersens Prinsessan och svinaherden)
560
Meinert, Peder, akryl, "Svinedrengen" (efter H C Andersens Prinsessan och svinaherden)
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Vivares, Francois, efter Patel, Pierre Antoine, kopparstick, antikiserande ruinlandskap,
561
Vivares, Francois, efter Patel, Pierre Antoine, kopparstick, antikiserande ruinlandskap,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
562
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Snedklaffsekretär, ådringsmålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
563
Snedklaffsekretär, ådringsmålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
Final bid3,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Slagbord, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
564
Slagbord, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000,
565
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000,
566
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000,
567
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Gillray, James efter Northcote, James, etsning, kopparstick och roulettgravyr, "The loss of the Halsewell",
568
Gillray, James efter Northcote, James, etsning, kopparstick och roulettgravyr, "The loss of the Halsewell",
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Green, Valentine, Zoffanij, John, mezzotint, "Mr Garrick and Mrs Pritchard in the Tragedy of Macbeth" 1776,
569
Green, Valentine, Zoffanij, John, mezzotint, "Mr Garrick and Mrs Pritchard in the Tragedy of Macbeth" 1776,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision ME 6000
570
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision ME 6000
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ravn, Johannes, olja, älg i skog,
571
Ravn, Johannes, olja, älg i skog,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV MPAV 9000
572
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV MPAV 9000
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
573
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza,
574
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Slagbord med en skiva, bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal,
575
Slagbord med en skiva, bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Bord, bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal,
576
Bord, bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.