Vippbord, palisander med intarsia, Italien, 1800-talets 2 hälft, oktogonal skiva,
Est3,200 - 3,400 SEK
Stolar, 1 par, skuret, lackerat och bronserat trä, så kallade "Skrattstolar",
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Jonsson, Nils för Hugo Troeds, sideboard, teak, 1950-60-tal, "Arild",
Final bid5,500 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Pinnsoffa, björk, Nässjö Stolfabrik, 1900-talets mitt,
Final bid2,800 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Jonsson, Nils för Hugo Troeds, matbord, teak, "Malta",
Est2,600 - 3,000 SEK
Jonsson, Nils för Hugo Troeds/Bra Bohag, stolar, 4 st, teak, "Garmi",
Final bid3,400 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Okänd designer, 1960-tal, vägghylla, teak,
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Stegpall, krom med blå melaminplattor, Verkstads AB Lindquist, Motala,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC), Vetlanda, armstolar, 1 par,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Byrå. palisander med intarisadekor och bronsbelsag, skiva i breccia,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,
Est800 - 900 SEK
Okänd designer, 1950-tal, klaffbord, teak,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stolar, 4 st, ljus björk, biedermeierstil,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Cadovius, Poul, hyllsystem, palisander, Royal System, design 1948,
Final bid2,000 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Östervig, Kurt för Jason, soffbord, teak,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, soffbord, ek på metallben,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Armstol, valnöt och valnötsrot, 1800-talets mitt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Sølvsten, Harbo, sängar, 1 par, palisander,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 9 delar, teak,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Skåp, lackerat trä, 1900-talets början,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Armstol, skuren och bonad ek, Louis XXV,
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, skåp, teak, dubbla dörrar,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Malmsten, Carl för OH Sjögren Tranås, soffa, ek med lösa, ylleklädda dynor, "Visingsö",
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Armstolar, 1 par, skuren, bonad och delvis bronserad bok, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Johansson, Börje för Johansson Design, stolar, 4 st, brunt konstläder på metallfot, "Viggen"
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Stegpall, krom med röda melaminplattor, översta steget klätt med heltäckningsmatta
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, sekelskiftet 1900,
Est400 - 500 SEK
Soffbord, rikt skuret trä, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Hurtsar/nattygsbord, 1 par, alm med mässingsbeslag,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Salongsbord, mahogny, 1800-talets mitt,
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK