Loading...

Sommarauktion

Visning:

Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00

Sommarauktion
Closed
Halvalliansring, 18 karat vitguld med 19 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,2 gram
49
Halvalliansring, 18 karat vitguld med 19 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,2 gram
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Dockskåp, bemålat trä, sekelskiftet 1900, 2 våningar samt löstagbart tak,  fasad med 5 fönsterpar och risaliter,
50
Dockskåp, bemålat trä, sekelskiftet 1900, 2 våningar samt löstagbart tak, fasad med 5 fönsterpar och risaliter,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Okänd designer för Ulferts, Tibro, sideboard, teak,
51
Okänd designer för Ulferts, Tibro, sideboard, teak,
Final bid2,800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Fåtölj, djuphäftad, röd konstläderklädsel, Chesterfieldstil, 1900-talets 2 hälft,
52
Fåtölj, djuphäftad, röd konstläderklädsel, Chesterfieldstil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Vas, porslin, Kina, 1900-talets slut, polykrom dekor av påfågel på klippformation, skrivtecken mm,
53
Vas, porslin, Kina, 1900-talets slut, polykrom dekor av påfågel på klippformation, skrivtecken mm,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,
54
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taburett, teakfanérat böjträ med aluminiumdetaljer,
55
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taburett, teakfanérat böjträ med aluminiumdetaljer,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 13,7 gram
56
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 13,7 gram
Final bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Closed
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 8 gram
57
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 8 gram
Final bid2,400 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Parti rödguld, 18 karat, total vikt 9,7 gram
58
Parti rödguld, 18 karat, total vikt 9,7 gram
Final bid2,800 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Ringar, 1 par, 18 karat rödguld, total vikt 7,6 gram
59
Ringar, 1 par, 18 karat rödguld, total vikt 7,6 gram
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 6,5 gram
60
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 6,5 gram
Final bid1,800 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
Closed
Ring, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 3,2 gram,
61
Ring, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 3,2 gram,
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad ametist, vikt 3,3 gram
62
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad ametist, vikt 3,3 gram
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Hänge med kedja, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 4,6 gram
63
Hänge med kedja, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 4,6 gram
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Weckström, Björn för Lapponia, ring, 18 karat rödguld med 2 pärlor, "Viskning", vikt 4 gram,
64
Weckström, Björn för Lapponia, ring, 18 karat rödguld med 2 pärlor, "Viskning", vikt 4 gram,
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Weckström, Björn för Lapponia, örhängen 1 par, 18 karat rödguld med pärlor, "Saana", vikt 4 gram,
65
Weckström, Björn för Lapponia, örhängen 1 par, 18 karat rödguld med pärlor, "Saana", vikt 4 gram,
Final bid2,200 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Weckström, Björn för Lapponia, halssmycke, 18 karat rödguld med 2 pärlor, "Cheek-to-cheek", vikt 5 gram,
66
Weckström, Björn för Lapponia, halssmycke, 18 karat rödguld med 2 pärlor, "Cheek-to-cheek", vikt 5 gram,
Final bid4,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,
67
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Stall, skuret och bonat trä, sekelskiftet 1900,
68
Stall, skuret och bonat trä, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, modell '2000',
69
Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, modell '2000',
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat flintgods,
70
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, bemålat flintgods,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Alfelt, Vibeke, färglito, blå hästar,
71
Alfelt, Vibeke, färglito, blå hästar,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Jensen, Lauritz för Royal Copenhagen, figurin, porslin, engelsk setter, modellnummer 2015,
72
Jensen, Lauritz för Royal Copenhagen, figurin, porslin, engelsk setter, modellnummer 2015,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Jönsson, Bror, olja, vinterlandskap med gräsänder,
73
Jönsson, Bror, olja, vinterlandskap med gräsänder,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
74
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Himmelstoss, Karl för Rosenthal, figurin porslin, starar, polykrom underglasyrdekor,
75
Himmelstoss, Karl för Rosenthal, figurin porslin, starar, polykrom underglasyrdekor,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Rödstjärt, modellnummer 1242,
76
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Rödstjärt, modellnummer 1242,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas/skulptur, klarglas,
77
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas/skulptur, klarglas,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ambrotypi (daguerrotypi?), 1800-talets mitt,
78
Ambrotypi (daguerrotypi?), 1800-talets mitt,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par,
79
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Salongsstolar, 6 st, ljus björk, Lindome, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, 1 brännstämplad CALAS,
80
Salongsstolar, 6 st, ljus björk, Lindome, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, 1 brännstämplad CALAS,
Final bid1,400 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Alpha,
81
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Alpha,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för ESA, ishink med lock, teak med rottinghandtag,
82
Okänd designer för ESA, ishink med lock, teak med rottinghandtag,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
With, Eric, olja, hamnparti från Bohuslän,
83
With, Eric, olja, hamnparti från Bohuslän,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Omega,
84
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Omega,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
85
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal,
86
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, Holland, 1900-tal, oljemålningar, 1 par,
87
Okänd konstnär, Holland, 1900-tal, oljemålningar, 1 par,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, vaser, 1 par, blå- respektive grön glasmassa,
88
Okänd designer, vaser, 1 par, blå- respektive grön glasmassa,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Sjögren, Christer för Lindshammar, vas, glas, veckad, formblåst,
89
Sjögren, Christer för Lindshammar, vas, glas, veckad, formblåst,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Väggplåtar till 1 ljus, 1 par, mässing, 1900-tal,
90
Väggplåtar till 1 ljus, 1 par, mässing, 1900-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Butiksvåg, rostfritt stål, Indor,
91
Butiksvåg, rostfritt stål, Indor,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Trumma, urholkad trästam med dubbla trumskinn, Afrika, 1900-talets 2 hälft,
92
Trumma, urholkad trästam med dubbla trumskinn, Afrika, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Mat- och theservis porslin, Royal Copenhagen, Palads (Palace),
93
Mat- och theservis porslin, Royal Copenhagen, Palads (Palace),
Final bid2,600 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Kryddburkar, 5 st, delvis glaserat lergods, Laholmskeramik, 1950-tal,
94
Kryddburkar, 5 st, delvis glaserat lergods, Laholmskeramik, 1950-tal,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Stol, ek med läderklädsel, barockstil, 1800-tal, målad initial "H"
95
Stol, ek med läderklädsel, barockstil, 1800-tal, målad initial "H"
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, soffbord, bonad björk och mahogny,, Swedish Grace, 1900-talets 1 hälft,
96
Okänd designer, soffbord, bonad björk och mahogny,, Swedish Grace, 1900-talets 1 hälft,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.