Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion
Avslutad
Modelljärnväg, Märklin Delta 2915, lok 89 006, vagnar, räls, transformator mm
405
Modelljärnväg, Märklin Delta 2915, lok 89 006, vagnar, räls, transformator mm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bilhjälm, rotting och flätad rot (?), 1900-talets mitt,
406
Bilhjälm, rotting och flätad rot (?), 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Modellok samt vagnar, Märklin; lok 3029 samt 4 vagnar,
407
Modellok samt vagnar, Märklin; lok 3029 samt 4 vagnar,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Brandbilar, 4 st, litograferad metall respektive plast; Scania R-serie, Nylint  Ford Rescue Pumper, Fire Truck International samt Nakayama Fire Dept
408
Brandbilar, 4 st, litograferad metall respektive plast; Scania R-serie, Nylint Ford Rescue Pumper, Fire Truck International samt Nakayama Fire Dept
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Gnistskydd, mässing, sekelskiftet 1900, dekor av klot,
409
Gnistskydd, mässing, sekelskiftet 1900, dekor av klot,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Banjobarometer, pyramidmahogny med intarsia, England, 1800-talets 2 hälft,
410
Banjobarometer, pyramidmahogny med intarsia, England, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, kalksten eller travertin,
418
Skulptur, kalksten eller travertin,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Leksak, tyg, så kallad Teddybjörn, sekelskiftet 1900,
421
Leksak, tyg, så kallad Teddybjörn, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggspegel, bronserat stuck och pastellage, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av vinblad och -druvor,
426
Väggspegel, bronserat stuck och pastellage, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av vinblad och -druvor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',
430
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, nysilver,
441
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, nysilver,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lavalampa, metall och glas, TP, modern tillverkning,
449
Lavalampa, metall och glas, TP, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kepsar, 5 st, textil och läder, 1900-tal,
454
Kepsar, 5 st, textil och läder, 1900-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti julgransprydnader mm, förgylld metall, Georg Jensen,
455
Parti julgransprydnader mm, förgylld metall, Georg Jensen,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
De Poli, Paolo (& Gio Ponti?), vas, emaljerad koppar, hamrad yta, dekor i violett,
456
De Poli, Paolo (& Gio Ponti?), vas, emaljerad koppar, hamrad yta, dekor i violett,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Vindflöjel med tornhuv, smide och plåtklätt trä, sekelskiftet 1900, dekor av tupp,
466
Vindflöjel med tornhuv, smide och plåtklätt trä, sekelskiftet 1900, dekor av tupp,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Vällingklocka, gjutjärn med träbom, 1800-talets mitt,
467
Vällingklocka, gjutjärn med träbom, 1800-talets mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Gastuber till gassvets, 2 st, acetylen respektive syrgas, friköpta, i transportkärra,
468
Gastuber till gassvets, 2 st, acetylen respektive syrgas, friköpta, i transportkärra,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Munstycken till gassvets, AGA X11 Original,
469
Munstycken till gassvets, AGA X11 Original,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Parti tillbehör till gassvets; brännarmunstycken, klocka mm,
470
Parti tillbehör till gassvets; brännarmunstycken, klocka mm,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Docka med porslinshuvud och textilkropp, 1800-talets 2 hälft,
480
Docka med porslinshuvud och textilkropp, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lockask, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, genombrutet lock med dekor av drake och Shou-tecken, bottendel med löst lock, även detta med Shou-tecken,
481
Lockask, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, genombrutet lock med dekor av drake och Shou-tecken, bottendel med löst lock, även detta med Shou-tecken,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti modern design; bricka Josef Frank för Firma Svenskt Tenn, salt- och pepparkvarn, Erik Nissen,
503
Parti modern design; bricka Josef Frank för Firma Svenskt Tenn, salt- och pepparkvarn, Erik Nissen,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Englesson, Staffan, ljusstakar, 3 st, krom, stämpelsignerade,
506
Englesson, Staffan, ljusstakar, 3 st, krom, stämpelsignerade,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sängvärmare, koppar med svärtat träskaft, 1800-tal.
507
Sängvärmare, koppar med svärtat träskaft, 1800-tal.
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sovelfat, trä, 1700-tal, ovalt, signerat ES samt med bomärke,
513
Sovelfat, trä, 1700-tal, ovalt, signerat ES samt med bomärke,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Gästabudsfat, trä, 17-1800-tal,
514
Gästabudsfat, trä, 17-1800-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti äldre allmogeföremål, trä, smide och ben; skäktekniv, klappträ,
515
Parti äldre allmogeföremål, trä, smide och ben; skäktekniv, klappträ,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bojesen, Kay, egen verkstad, skulptur, teak, apa,
516
Bojesen, Kay, egen verkstad, skulptur, teak, apa,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Rökelsekar, brons på träsockel,  sittande Fo-hund,
517
Rökelsekar, brons på träsockel, sittande Fo-hund,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Bägare, tenn, souvenir från Konstindustriutställningen i Stockholm 1930 (Funkisutställningen),
520
Bägare, tenn, souvenir från Konstindustriutställningen i Stockholm 1930 (Funkisutställningen),
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Högtryckstvätt, Kew Technology, Alto Force 3030 X-TRA,
521
Högtryckstvätt, Kew Technology, Alto Force 3030 X-TRA,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stegstöd, lackerat smide, Big Grip Ladder Stabiliser,
522
Stegstöd, lackerat smide, Big Grip Ladder Stabiliser,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Presentationsskärmar mm, Skyline Displays Inc "Sky Line"
527
Presentationsskärmar mm, Skyline Displays Inc "Sky Line"
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
529
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Kexburk, bemålat glas med metallmontage, 1800-talets slut,
532
Kexburk, bemålat glas med metallmontage, 1800-talets slut,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ikon, tempera på guldfond, grekisk-ortodox, Korsfästelsen,
533
Ikon, tempera på guldfond, grekisk-ortodox, Korsfästelsen,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, brickbord, 2 st, metall, modern tillverkning,
540
Okänd designer, brickbord, 2 st, metall, modern tillverkning,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, brickbord, patinerad metall, modern tillverkning,
541
Okänd designer, brickbord, patinerad metall, modern tillverkning,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Paraplyställ, gjutjärn, antagligen Husqvarna, sekelskiftet 1900,
542
Paraplyställ, gjutjärn, antagligen Husqvarna, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Väderstation, 1900-talets 1 hälft, termo- respektive hygrometer med skrivarrulle,
552
Väderstation, 1900-talets 1 hälft, termo- respektive hygrometer med skrivarrulle,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1600-tal (?), gouacher, 5 st samramade, ättens von Harrach vapen samt fyra porträtt
571
Okänd konstnär, 1600-tal (?), gouacher, 5 st samramade, ättens von Harrach vapen samt fyra porträtt
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Golvur, 17-1800-tal,  vitlackerat och bronserat trä, så kallat Bornholmerur, hane,
574
Golvur, 17-1800-tal, vitlackerat och bronserat trä, så kallat Bornholmerur, hane,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Dressyrsadel, svart läder, Burnsby & Sons,
590
Dressyrsadel, svart läder, Burnsby & Sons,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Sadel för Islandshäst, brunt läder, Harmony,
591
Sadel för Islandshäst, brunt läder, Harmony,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Dressyrsadel, svart läder, Scan-Horse Hubertus
592
Dressyrsadel, svart läder, Scan-Horse Hubertus
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Dressyrsadel, svart läder, Hercross
593
Dressyrsadel, svart läder, Hercross
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Sadel för Islandshäst, svart läder, Trainers,
594
Sadel för Islandshäst, svart läder, Trainers,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.