Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion
Avslutad
Sadel för Islandshäst, svart läder, okänd tillverkning,
595
Sadel för Islandshäst, svart läder, okänd tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Dressyrsadel, svart läder, Zaldi Dressage Special
596
Dressyrsadel, svart läder, Zaldi Dressage Special
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Sadel för Islandshäst, brunt läder, okänd tillverkning,
597
Sadel för Islandshäst, brunt läder, okänd tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Allroundsadel, brunt läder, Lewa Comet
598
Allroundsadel, brunt läder, Lewa Comet
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Dressyrsadel, brunt läder, Röösli
599
Dressyrsadel, brunt läder, Röösli
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Sadel för Islandshäst, svart läder, okänd tillvekare HF (?),
600
Sadel för Islandshäst, svart läder, okänd tillvekare HF (?),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Just Andersen, Ib, egen verkstad, cigarrskrin, patinerad metall, så kallad Diskometall, modellnummer 1603,
605
Just Andersen, Ib, egen verkstad, cigarrskrin, patinerad metall, så kallad Diskometall, modellnummer 1603,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, bok/DVD-hyllor, 1 par, körsbär,
613
Okänd designer, bok/DVD-hyllor, 1 par, körsbär,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd design för Ceson, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,
623
Okänd design för Ceson, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus,
638
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Salutkanon, gjutjärn på (senare?) trälavett,
644
Salutkanon, gjutjärn på (senare?) trälavett,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Stort parti glasmosaik, Bizazza, cirka 190 ark, vardera med 225 mosaikbitar, vardera 31,5 x 31,5 cm,
649
Stort parti glasmosaik, Bizazza, cirka 190 ark, vardera med 225 mosaikbitar, vardera 31,5 x 31,5 cm,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Transportlåda, aluminium, Alubox PRO A081,
651
Transportlåda, aluminium, Alubox PRO A081,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, skål, patinerad brons, art-déco, 1920-tal,
655
Okänd dansk designer, skål, patinerad brons, art-déco, 1920-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 300 SEK
Avslutad
Larson, Gunnar för Gustavsberg, askkopp, orange melamin, Kulan, design 1969, medföljer skål, Bangkokteak,
656
Larson, Gunnar för Gustavsberg, askkopp, orange melamin, Kulan, design 1969, medföljer skål, Bangkokteak,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Koffert, oljepapp och trä, så kallad Amerikakoffert,
658
Koffert, oljepapp och trä, så kallad Amerikakoffert,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 2 hälft,
659
Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggspegel, mässingklätt trä, 1910-20-tal, oktogonal,
660
Väggspegel, mässingklätt trä, 1910-20-tal, oktogonal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parasoll, teak på betongfot, Classic Garden AB Göteborg, 1900-2000-tal,
672
Parasoll, teak på betongfot, Classic Garden AB Göteborg, 1900-2000-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Bord, 2 st, teak, Classic Garden AB Göteborg, 1900-2000-tal,
674
Bord, 2 st, teak, Classic Garden AB Göteborg, 1900-2000-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas med hänklar, patinerad metall så kallad Diskometall,
677
Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas med hänklar, patinerad metall så kallad Diskometall,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
682
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Spegel, bronserat och bemålat trä och pastellage, 1920-30-tal, dekor av mansprofil mm,
686
Spegel, bronserat och bemålat trä och pastellage, 1920-30-tal, dekor av mansprofil mm,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stekjärn för äppelskivor, koppar, Danmark, 1800-tal,
688
Stekjärn för äppelskivor, koppar, Danmark, 1800-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tråg, trä, 1900-tal,
700
Tråg, trä, 1900-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för GAB, cigarettburk samt tändsticksaskhållare, patinerad brons, dekor av nakna personer
704
Okänd designer för GAB, cigarettburk samt tändsticksaskhållare, patinerad brons, dekor av nakna personer
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa
705
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Sigillstamp, nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund,
706
Sigillstamp, nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggspegel, delvis blått glas med bronsmontage, senemoire, 1800-talets mitt, 4 ljushållare, dekor av blommor mm,
710
Väggspegel, delvis blått glas med bronsmontage, senemoire, 1800-talets mitt, 4 ljushållare, dekor av blommor mm,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Resväska, pergamin, 1900-talets mitt,
726
Resväska, pergamin, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, teak,
730
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, teak,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordsdekorationer, 6 + 6 st samt serviettringar, 15 st, svarvat och lackerat trä, dekor av fåglar mot blå och förgylld fond,
733
Bordsdekorationer, 6 + 6 st samt serviettringar, 15 st, svarvat och lackerat trä, dekor av fåglar mot blå och förgylld fond,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor och blå glaskupa, empire, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
735
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor och blå glaskupa, empire, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets mitt,
736
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets mitt,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 42,
737
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 42,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kamera i etui,
740
Kamera i etui,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, handdukshängare, metall, modern tillverkning,
746
Okänd designer, handdukshängare, metall, modern tillverkning,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
755
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Spegel, svartlackerat och bronserat trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, medföljer konsol,
760
Spegel, svartlackerat och bronserat trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, medföljer konsol,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väska, svart läder, Prada Bauletto modell BR3107, Daino Print, axelrem, dustbag samt certifikat medföljer,
771
Väska, svart läder, Prada Bauletto modell BR3107, Daino Print, axelrem, dustbag samt certifikat medföljer,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Golfbag med 14 klubbor, King Cobra, Wilson, MacGregor mm
772
Golfbag med 14 klubbor, King Cobra, Wilson, MacGregor mm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Skohorn med snördragare, stål och ivorine med bärnstensmontage, Viktorianskt, sekelskiftet 1900,
774
Skohorn med snördragare, stål och ivorine med bärnstensmontage, Viktorianskt, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti äldre husgeråd,
785
Parti äldre husgeråd,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti äldre sparbössor samt kassaskåp,
786
Parti äldre sparbössor samt kassaskåp,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti äldre leksaker och spel,
787
Parti äldre leksaker och spel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matbesticksuppsättning, nysilver,  Aurora, cirka 110 delar,
790
Matbesticksuppsättning, nysilver, Aurora, cirka 110 delar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Salomonsen, Axel, tändsticksasksfodral, teak med intarsiadekor av segelbåt i sterlingsilver, stämpelsignerad,
792
Salomonsen, Axel, tändsticksasksfodral, teak med intarsiadekor av segelbåt i sterlingsilver, stämpelsignerad,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger,
793
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.