Auktion 24/11 klockan 16

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Inkludera avslutade föremål
2d 0h
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 0h
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 0h
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas, "Caramba", design 1987, dekor av kvinnoprofil mm, signerad och etikettmärkt, h 20 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 0h
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, slipat glas med violett underfångsdekor, osignerad, h 22 cm, minimala nagg
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 0h
Okänd designer för Scheurich, golvvas/kanna med hänkel, Tyskland, höjd 45 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 0h
Bordslampor, 2 st, porslin, Frankrike, 1900-tal, 1 signerad Mansard Paris, h 52 respektive 56 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
2d 0h
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 0h
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 0h
Nilsson, Anne för Kosta Boda, vas, vit glasmassa, "Duo", etsad dekor av blommor och blad, signerad, höjd 32 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 0h
Vetter. Ruth, skulptur, tomte, keramik, Näsgränsgården, höjd 35 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 0h
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, dekor av orm mm, signerad, höjd 24 cm
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 0h
Ulrica Hydman-Vallien, skålar, 3 st, glas, "Mine" resp "Tulip", signerade, diameter 13-17 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 0h
Råman, Ingegerd för Orrefors, vas, "Zvizz", rött samt klarglas,  höjd 33 cm, i originalförpackning
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 0h
Startbud3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
2d 0h
Andersson, Bernard, skulpturer, saltglaserad keramik, djur samt troll
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 0h
Tomte med lykta, bemålad keramik, Heissner, höjd 65 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 0h
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 0h
Apoteksflaskor, 2 st, brunt glas, höjd 24-34 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 0h
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 0h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 0h
5 delar glas, Iittala, Savoy samt 4 ljuslyktor, höjd 4-6 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 0h
Ljuslyktor/skålar,  3 delar, Iittala, Orrefors samt Marimekko, glas, höjd 6-10 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 0h
Aalto, Alvar för Iittala, vaser 2 st glas, 'Savoy', design 1936, klarglas, etsad signatur, höjd 10 respektive 12 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 0h
Aalto, Alvar för Iittala, skål, 'Savoy', design 1936, klarglas, etsad signatur, dekor i vitt underfång, l 38 cm
Startbud1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
2d 0h
Cyrén, Gunnar för Orrefors, karaff, "Sofiero", höjd inkl propp 25 cm, säljes till förmån för Kattfotens Katthem
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 0h
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, vas, chamotterat lergods, "Säter", signerad, h 22 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 0h
4 delar konstglas, Beranek, Tjeckien, 2000-tal
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 0h
Okänd designer för Keto-Keramik, Tyskland, 1950-tal, h 18 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 0h
Figuriner/kannor, flintgods, 12 st ur Charles Dickens Oliver Twist
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
2d 0h
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 0h
Fagerlund, Carl för Orrefors, vägglampa, h 28 cm
775
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 0h
Okänd designer, vaser, 1 par, keramik, Kina, modern tillverkning, h 37 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 0h
Stage, Mads, 6 vinglas samt 6 ölglas
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 0h
Stage, Mads för Imerco, jaktservis, 22 delar, porslin, dekor av villebråd
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 0h
799
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
2d 0h
800
Startbud6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
2d 0h
Krantz, Helen för Orrefors, vaser, 2 st, dekor i vitt respektive svart underfång, h 36 cm
842
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
2d 0h
Andersson, Mats för Johansfors, vas samt skål, "Zebra gold", bemålat glas, h 19 - 29 cm
843
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 0h
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skulptur/vas, vitopak glasmassa, signerad och etikettmärkt, h 43 cm
846
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
2d 0h
5 delar, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde; 2 skålar på fot, sockerskål med lock mm
848
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 0h
Parti modern design; Rörstrand, Uppsala Ekeby, Design House Stockholm mm
849
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 0h
Tvättservis, 6 delar, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900; tvättfat, handkanna, nattkärls samt skålar och vas, dekor av gripar mm, tvättfat dia 39 cm, proveniens Lennart Hanssons Rörstrandsamling
851
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 0h
Kaffe- samt thekanna, flintgods, Rörstrand Bengali, h 15 - 20 cm
852
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 0h
Rosenthal, Philipp för Rosenthal, matservis, cirka 40 delar, porslin, Maria Björnbär, design 1916  (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru)
857
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 0h
Mat- och kaffeservis, cirka 80 delar, porslin, Hackefors Vinranka
858
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK