Laddar...
Novemberauktion
Auktion 24/11 klockan 16
Visning:
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
330
Kaffe. och theservis, Rosenthal Pompadour
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
338
Okänd designer för Strömbergshyttan, vas, glas, spolformad, signerad, h 37 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
339
Parti porslin, så kallat Jasper Ware, Wedgwood, 1900-tal
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
340
Terrin, porslin, Rosenthal Maria
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
341
Fat, porslin, Minton, polykrom och förgylld dekor av Harlech Castle, Wales, Harlech Castle, signerat A Holland, diameter 37 cm
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
346
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, ytterfoder, koboltglas, "Hortus", design 1943, h 17 cm, medföljer dito med spricka
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
348
Okänd designer för Kosta, bordslampor, 1 par, bärnstensfärgad helkristall, signerade BA 19, höjd inklusive skärm 56 cm
Startbud1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
349
Hellsten, Lars för Orrefors, skål på fot, glas, Graalteknik, dekor av violetta rundlar, signerad, dia 48 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
352
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
354
Joachim, Christian för Royal Copenhagen, bålskål, Blue Pheasant, diameter 39 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
355
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
364
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
406
4 delar glas, bland annat 3 delar Katarina Löfström, höjd 15-25 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
407
Okänd designer, skålfat, pressglas, art-déco, 1920-tal, dekor av fjärilar, längd 35 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
408
Pastejterrin och honungsburk, keramik, bland annat Pillivuyt, längd 9-25 cm
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
409
Bertil Vallien, vas, Rainbow, höjd 24 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
410
4 delar modern keramik, Rörstrand, 1950-60-tal
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
411
Powolny, Michael för Johann Loetz Wittwe/Wiener Werkstätte, vas, grön glasmassa med svarta hänklar, "Tango", cirka 1920, h 11 cm
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
418
Vallien, Bertil för Boda Åfors, olje/vinägerkannor, 1 par, glas med naturkork, etikettsignerade, h 23 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
421
Tvättställ, vitlackerad metall med lösa fajansdelar, Alcobaca, Portugal, 1900-talets mitt, tvättfat, bricka och vattenbehållare/vinkylare, h 75 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
443
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
451
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, flintgods, sekelskiftet 1900, delvis förgylld dekor, höjd 20 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
454
Figuriner 3st, porslin, jättepandor, Lomonosov samt Goebel, h 9-13 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
466
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, mat- kaffe och theservisdelar, porslin, Koka Blå, design 1953, ca 35 delar
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
472
Parti minnes och jultallrikar mm, Royal Copenhagen, B&G, Rosenthal, Goebel mm, 2 flyttlådor
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
482
Okänd designer för Westland, rökset, 4 delar, fajans, Holland, art-déco, 1920-tal, diameter 28 cm, nagg
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
487
Bägarvaser med lock, 1 par, fajans, sannolikt Delft, 1700-tal, oktogonala med kinesicerande dekor i koboltblått, h 38 cm, skador och lagningar
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
493
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 3 st, chamotterat stengods, h 13 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
500
Karnagel, Wolf för Hutschenreuther, matservis, 40 delar, porslin, Scala Bianca, design 1979, 13 mat-. 17 djupa- och 10 desserttallrikar
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
503
Lynd, Jackie för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 11 + 12 delar, porslin, Diamant
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
513
Sörensen, Carl Frederik, efter, porslinsmålning, B&G, "Fregatten Jylland under Island 1874, 21 x 29 cm, numrerad 2369/2500
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
526
Okänd designer för Val St Lambert, vas, glas, dekor i blått överfång, signerad, höjd 7 cm
Startbud1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
531
Isabey, Jean Baptiste, efter, porslinsmålning, drottning Hortense av Holland med sonen, senare Napoleon III, a tergo daterad 1944, 19 x 16 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
535
Okänd designer för Royal Copenhagen, kaffekoppar 48 st samt underfat 10 st, porslin
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
544
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, slipad kristall, signerad, diameter 22 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
547
Vallien, Bertil, 3 delar glas, höjd 13 - 17 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
548
Tomula, Esteri för Arabia, skålfat samt vas, höjd 3 - 11 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
550
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vaser, 3 s, blå glasmassa svart-vit dekor, "Liquorice", signerade, h 12 - 20 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
552
Tallrik samt 3 skålfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), diameter 14-22 cm, tallriken med gammal lagning
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
556
Höglund, Erik för Boda Smide, vägglyktor, förgyllt smide och glas, 1 par, höjd 30 cm, minimal nagg
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
558
Okänd designer för Nachtmann, vinglas, 7 st, kristall, slipad dekor, färgad kuppa, höjd 19 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
562
Mycket stort parti köksburkar, flintgods, delvis med trälock, bruksslitage
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
567
Rosenthal, Phillipp för Rosenthal, vas, porslin, dekor i guld och kobolt, målarsignatur (?) Meyer, h 16 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
578
Fornasetti, Piero, hans art (?), skål, glaserat porslin, dekor av mynt, diameter 13 cm
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
580
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Cancan", design 1992, signerad, h 27 cm
Startbud60 SEK
Värdering700 - 800 SEK
583
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, glas, blå fotklack, etikettmärkt, höjd 31 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
588
Höglund, Erik för Boda, glashängen (för kandelaber) 5 + 1, klarglas, gjuten dekor av ansikte, dia 5,5 - 8,5 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
589
3 delar porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal, 1 kopp Qianlong samt skål och assiett, 1800-tal, dia 9 - 11 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.