Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Kryddburkar 6 + 1 st, flintgods med teaklock, Dalom, design Marianne Westman för Rörstrand samt 1 "Salte Peter", design Anita Nylund för JIE
388
Kryddburkar 6 + 1 st, flintgods med teaklock, Dalom, design Marianne Westman för Rörstrand samt 1 "Salte Peter", design Anita Nylund för JIE
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olin-Grönquist, Gunvor för Arabia, 5 delar porslin, "Suvi", 3 ytterfoder samt 2 vaser
393
Olin-Grönquist, Gunvor för Arabia, 5 delar porslin, "Suvi", 3 ytterfoder samt 2 vaser
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Westland, rökset, 4 delar, fajans, Holland, art-déco, 1920-tal, diameter 28 cm, nagg
398
Okänd designer för Westland, rökset, 4 delar, fajans, Holland, art-déco, 1920-tal, diameter 28 cm, nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
403
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Garstecki, Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, delvis förgyllt porslin, "Capri", godronnerad dekor, h 20 cm
411
Garstecki, Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, delvis förgyllt porslin, "Capri", godronnerad dekor, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
413
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Manon Frères, parfymflacon, glas med bakelitknopp, i form av hundvalp, h 7 cm
418
Okänd designer för Manon Frères, parfymflacon, glas med bakelitknopp, i form av hundvalp, h 7 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn för Nymölle, fat, 4 st, fajans, de fyra årstiderna, stämplade, dia 35 cm
422
Wiinblad, Björn för Nymölle, fat, 4 st, fajans, de fyra årstiderna, stämplade, dia 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tvättställ, vitlackerad metall med lösa fajansdelar, Alcobaca, Portugal, 1900-talets mitt, tvättfat, bricka och vattenbehållare/vinkylare, h 75 cm
430
Tvättställ, vitlackerad metall med lösa fajansdelar, Alcobaca, Portugal, 1900-talets mitt, tvättfat, bricka och vattenbehållare/vinkylare, h 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Powolny, Michael för Johann Loetz Wittwe/Wiener Werkstätte, vas, grön glasmassa med svarta hänklar, "Tango", cirka 1920, h 11 cm
440
Powolny, Michael för Johann Loetz Wittwe/Wiener Werkstätte, vas, grön glasmassa med svarta hänklar, "Tango", cirka 1920, h 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, klarglas, etsad signatur, höjd 10 cm
468
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, klarglas, etsad signatur, höjd 10 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Steninge slott, fat, glas, dekor av prästkrage, diameter 36 cm
475
Okänd designer för Steninge slott, fat, glas, dekor av prästkrage, diameter 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Alberius, Olle för Orrefors, glasservis, 31 delar, "Erik", design 1974, h 7,5 - 14 cm
482
Alberius, Olle för Orrefors, glasservis, 31 delar, "Erik", design 1974, h 7,5 - 14 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Orrefors, kanna, glas "Mingus", längd 24 cm
491
Lindstrand, Vicke för Orrefors, kanna, glas "Mingus", längd 24 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Alberius, Olle för Orrefors, kakburk respektive marmeladburk, kristall, "Regina", design 1987, bägge med lock, diameter 10-16 cm
492
Alberius, Olle för Orrefors, kakburk respektive marmeladburk, kristall, "Regina", design 1987, bägge med lock, diameter 10-16 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Lodjur, ur serien Utrotningshotade djur, h 15 cm
493
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Lodjur, ur serien Utrotningshotade djur, h 15 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Pilgrimsfalk, ur serien Utrotningshotade djur, h 16,5 cm
495
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Pilgrimsfalk, ur serien Utrotningshotade djur, h 16,5 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
501
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Palmquist, Sven, 4 delar glas, Selena, höjd 6 - 26 cm
509
Palmquist, Sven, 4 delar glas, Selena, höjd 6 - 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
511
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
515
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Figuriner 3st, porslin, jättepandor, Lomonosov samt Goebel, h 9-13 cm
519
Figuriner 3st, porslin, jättepandor, Lomonosov samt Goebel, h 9-13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas, stålblå underfångsdekor, signerad och etikettmärkt, h exklusive lamphållare 31 cm
533
Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas, stålblå underfångsdekor, signerad och etikettmärkt, h exklusive lamphållare 31 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Joachim, Christian för Royal Copenhagen, bålskål, Blue Pheasant, diameter 39 cm
536
Joachim, Christian för Royal Copenhagen, bålskål, Blue Pheasant, diameter 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Tornuggla, ur serien Utrotningshotade djur, h 21,5 cm
545
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Tornuggla, ur serien Utrotningshotade djur, h 21,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Trägårdh, Björn för Reijmyre, cocktailservis, karaff samt 8 glas, höjd 8-19 cm, propp saknas
547
Trägårdh, Björn för Reijmyre, cocktailservis, karaff samt 8 glas, höjd 8-19 cm, propp saknas
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta". dekor av sjöjungfru,  modell 978II, signerad och daterad "V" (1952), h 20 cm
548
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta". dekor av sjöjungfru, modell 978II, signerad och daterad "V" (1952), h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Fjällräv, ur serien Utrotningshotade djur, h 21 cm
551
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Fjällräv, ur serien Utrotningshotade djur, h 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, golvvas, delvis glaserat lergods, Negro, modellnummer 2137, design 1953, h 47 cm
554
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, golvvas, delvis glaserat lergods, Negro, modellnummer 2137, design 1953, h 47 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Berguv, ur serien Utrotningshotade djur, h 17 cm
555
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Berguv, ur serien Utrotningshotade djur, h 17 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, gul, centrifugerad glasmassa, "Colora",  design 1953, gjuten signatur, dia 22 cm
579
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, gul, centrifugerad glasmassa, "Colora", design 1953, gjuten signatur, dia 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, marmorerat glas på fotklack i klarglas, "Zanzibar", design 2011, dia 22 cm
580
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, marmorerat glas på fotklack i klarglas, "Zanzibar", design 2011, dia 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
582
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
4 delar keramik, Indusdalen, antagligen runt 3000 före Kristus, diameter 9-14 cm, skador
587
4 delar keramik, Indusdalen, antagligen runt 3000 före Kristus, diameter 9-14 cm, skador
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Uosikkinen, Raija för Arabia, kaffeservisdelar, porslin, "Doria", design 1964, blå underglasyrdekor, 12 assietter, 12 underfat och 11 kaffekoppar
591
Uosikkinen, Raija för Arabia, kaffeservisdelar, porslin, "Doria", design 1964, blå underglasyrdekor, 12 assietter, 12 underfat och 11 kaffekoppar
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Pebaque, Carlos R för Sjöhyttan, vas, glas, graalteknik, dekor av ansikte mm, signerad och daterad 1992, höjd 15 cm
594
Pebaque, Carlos R för Sjöhyttan, vas, glas, graalteknik, dekor av ansikte mm, signerad och daterad 1992, höjd 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
601
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas, graalteknik, dekor i rosa och blått, signerad, diameter 23 cm
612
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas, graalteknik, dekor i rosa och blått, signerad, diameter 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Mat- och kaffeservis, porslin, Kina, republik, cirka 75 delar, dekor i Kantonemalj, gåvotext
614
Mat- och kaffeservis, porslin, Kina, republik, cirka 75 delar, dekor i Kantonemalj, gåvotext
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Landberg, Nils för Orrefors, glasservis, 31 delar, Prelude, design 1957, 9 röd- samt 11 vardera av vit- och starkvins/snapsglas
624
Landberg, Nils för Orrefors, glasservis, 31 delar, Prelude, design 1957, 9 röd- samt 11 vardera av vit- och starkvins/snapsglas
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
627
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
4 delar glasskulpturer, bl.a Ulrica Hydaman-Vallien, höjd 6-16 cm
630
4 delar glasskulpturer, bl.a Ulrica Hydaman-Vallien, höjd 6-16 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hallberg, Helena, skulptur, glas med lös stensockel, kvinna, signerad, h 27 cm
644
Hallberg, Helena, skulptur, glas med lös stensockel, kvinna, signerad, h 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm
654
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas, "Caramba", design 1987, dekor av fabeldjur mm, signerad och etikettmärkt, h 21 cm
655
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas, "Caramba", design 1987, dekor av fabeldjur mm, signerad och etikettmärkt, h 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvskulptur, glaserad keramik, Old English Sheep Dog, såld via RBA Olofström, höjd 49 cm
661
Okänd designer, golvskulptur, glaserad keramik, Old English Sheep Dog, såld via RBA Olofström, höjd 49 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Sadolin, Ebbe & Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Idas blomster, modellnummer 2298, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm
664
Sadolin, Ebbe & Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Idas blomster, modellnummer 2298, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Terrin med lock, fajans, 1800-tal, oidentifierad signatur, längd 20 cm
669
Terrin med lock, fajans, 1800-tal, oidentifierad signatur, längd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.