Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Oktoberauktion
Inkludera avslutade föremål
4d 21h
Ytterkrukor, 3 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 13 cm
386
Ytterkrukor, 3 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 13 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
4d 21h
Kryddburkar 6 + 1 st, flintgods med teaklock, Dalom, design Marianne Westman för Rörstrand samt 1 "Salte Peter", design Anita Nylund för JIE
388
Kryddburkar 6 + 1 st, flintgods med teaklock, Dalom, design Marianne Westman för Rörstrand samt 1 "Salte Peter", design Anita Nylund för JIE
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
4d 21h
Olin-Grönquist, Gunvor för Arabia, 5 delar porslin, "Suvi", 3 ytterfoder samt 2 vaser
393
Olin-Grönquist, Gunvor för Arabia, 5 delar porslin, "Suvi", 3 ytterfoder samt 2 vaser
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
4d 21h
Okänd designer för Westland, rökset, 4 delar, fajans, Holland, art-déco, 1920-tal, diameter 28 cm, nagg
398
Okänd designer för Westland, rökset, 4 delar, fajans, Holland, art-déco, 1920-tal, diameter 28 cm, nagg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
4d 21h
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
403
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
4d 21h
Garstecki, Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, delvis förgyllt porslin, "Capri", godronnerad dekor, h 20 cm
411
Garstecki, Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, delvis förgyllt porslin, "Capri", godronnerad dekor, h 20 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
4d 21h
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
413
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
4d 21h
Okänd designer för Manon Frères, parfymflacon, glas med bakelitknopp, i form av hundvalp, h 7 cm
418
Okänd designer för Manon Frères, parfymflacon, glas med bakelitknopp, i form av hundvalp, h 7 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
4d 21h
Wiinblad, Björn för Nymölle, fat, 4 st, fajans, de fyra årstiderna, stämplade, dia 35 cm
422
Wiinblad, Björn för Nymölle, fat, 4 st, fajans, de fyra årstiderna, stämplade, dia 35 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
4d 21h
Tvättställ, vitlackerad metall med lösa fajansdelar, Alcobaca, Portugal, 1900-talets mitt, tvättfat, bricka och vattenbehållare/vinkylare, h 75 cm
430
Tvättställ, vitlackerad metall med lösa fajansdelar, Alcobaca, Portugal, 1900-talets mitt, tvättfat, bricka och vattenbehållare/vinkylare, h 75 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
4d 21h
Powolny, Michael för Johann Loetz Wittwe/Wiener Werkstätte, vas, grön glasmassa med svarta hänklar, "Tango", cirka 1920, h 11 cm
440
Powolny, Michael för Johann Loetz Wittwe/Wiener Werkstätte, vas, grön glasmassa med svarta hänklar, "Tango", cirka 1920, h 11 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
4d 21h
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, klarglas, etsad signatur, höjd 10 cm
468
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, klarglas, etsad signatur, höjd 10 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
4d 21h
Okänd designer för Steninge slott, fat, glas, dekor av prästkrage, diameter 36 cm
475
Okänd designer för Steninge slott, fat, glas, dekor av prästkrage, diameter 36 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
4d 21h
Alberius, Olle för Orrefors, glasservis, 31 delar, "Erik", design 1974, h 7,5 - 14 cm
482
Alberius, Olle för Orrefors, glasservis, 31 delar, "Erik", design 1974, h 7,5 - 14 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
4d 21h
Lindstrand, Vicke för Orrefors, kanna, glas "Mingus", längd 24 cm
491
Lindstrand, Vicke för Orrefors, kanna, glas "Mingus", längd 24 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
4d 21h
Alberius, Olle för Orrefors, kakburk respektive marmeladburk, kristall, "Regina", design 1987, bägge med lock, diameter 10-16 cm
492
Alberius, Olle för Orrefors, kakburk respektive marmeladburk, kristall, "Regina", design 1987, bägge med lock, diameter 10-16 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
4d 21h
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Lodjur, ur serien Utrotningshotade djur, h 15 cm
493
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Lodjur, ur serien Utrotningshotade djur, h 15 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
4d 21h
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Pilgrimsfalk, ur serien Utrotningshotade djur, h 16,5 cm
495
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Pilgrimsfalk, ur serien Utrotningshotade djur, h 16,5 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.