Laddar...
Septemberauktion
Auktion söndag 29/9 klockan 16
Visning:
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
99
Ring, Ragnar, olja, 'Den ensamma stjärnan', sign o dat 1968, 10 x 33 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
100
Green, Kulo, pastell, komposition, signerad, synlig pappersstorlek 19 x 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
101
Jardinière/champagnekylare, flintgods, Villeroy & Boch, Bonn, sekelskiftet 1900, dekor i "Flamande"-mönster, längd 35 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
102
Drönare, Smart drone, i originalförpackning
Slutpris350 SEK
Värdering30 - 400 SEK
103
Hetsch, Gustav Friedrich för Royal Copenhagen, vas, porslin, förgylld dekor, inpressad signatur, höjd 27 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
104
Halsband, silver, så kallat bunadssmykke, dekor i filigran, stämplat Knut Andreas Rasmussen Oslo
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
105
Golvlampa, gulmetall och palisanderimiterande laminat, så kallad klotlampa, 1960-70-tal, höjd inklusive skärm 147 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
106
Matta, semiantik/antik Heriz, 350 x 260 cm, ställvis slitage, kortsidor i behov av översyn
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
107
Sunnenö, Carina, offset, "Strand", signerad, synlig pappersstorlek 34 x 43 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
108
Reuterswärd, Oscar, färglitografi, Omöjlig figur, signerad och numrerad 115/200, synlig pappersstorlek 57 x 36 cm
Slutpris500 SEK
Värdering660 - 700 SEK
109
Lindgren, Egil, olja, Borgholms Slottsruin, signerad, 33 x 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
110
Eichborn, Jack, olja, Skymning över Paris, signerad, 40 x 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
111
Okänd konstnär, olja med collage, komposition, otydligt signerad, 33 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
112
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
113
Okänd engelsk konstnär, akvarell, 1800-tal, gatubild från Boppard am Rhein, Tyskland, otydligt signerad R Tucker (?), synlig pappersstorlek 32 x 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
114
Englund, Eva för Pukeberg, vas, glas, dekor i polykrom graalteknik, signerad Unik och daterad 1970, h 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
115
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
116
Schriever Abeln, Fredrik för Örebro Glas, soffbord, körsbärsträ (?) med glasskiva, "Condor", längd 135 cm, skiva m liten nagg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
117
Morales-Schildt, Mona för Kosta, vas, slipat glas, "Ventana", dekor i grönt underfång, signerad och numr 167, h 17 cm, millimeterdjup nagg på ovansida
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
118
Vaser, 1 par, porslin, empire, 1800-talets 1 hälft, förgylld dekor av med stadsvyer respektive pastorala scener, h 32 cm, lagningar
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
119
Väggur, förgyllt trä, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, urtavla signerad Rudolf Johansson Linköping, h 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
120
Rörradio, Sonofon Princess, längd 49 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
121
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål på fot, glad, dekor i violett graalteknik, signerad Studioglas, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
122
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, fyrsidigt bukig, hänklar i form av elefanter, oidentifierat märke, h 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
123
Parti LP/singlar, bl. a Springsteen, Nanini, Gärdestad, mm, ca 50 st
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
124
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
125
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition med siffror, signerad och numrerad VI/XXV, synlig pappersstorlek 90 x 70 cm, i plexiglasmonter
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
126
Okänd designer för Daum, Nancy, vas, glas, dekor i orange underfång och guldflagor, signerad med Lothringenkors, höjd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
127
Csapo, Georges, olja, snötäckt stadsbild med trojka, signerad, 51 x 102 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
128
Okänd designer, 1950-60-tal, satsbord 3 st, bonat trä och valnöt, största b 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
129
Okänd designer för Lomonosov, vas, porslin, 1950-tal, blå underglasyrdekor av fåglar, otydligt signerad, höjd 27 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
130
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, polykrom emaljdekor av växtlighet samt skrivtecken, oidentifierad signatur, höjd 28 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
131
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, stadsbild med tivoli, 40 x 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
132
Novovic, Strahinja "Straja", olja, komposition med duva, osignerad, 50 x 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
133
Parti militära mössmärken mm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
134
Parti äldre leksaker, tennsoldater mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
135
Ställning för vapen, svartlackerat trä, Japan 1900-tal, medföljer katana, wakisashi samt tanto (samt ytterligare en, ej tillhörande tanto) i baljor, l 32 - 104 cm, skarpslipade klingor
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
136
Bokstöd/figuriner, 1 par, flintgods, 1900-tal, sittande spanielar, höjd 34 cm, sprickor
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
137
Skrapa/kniv. flingods, lösfynd från yngre stenålder, längd 16 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
138
Bordslampa, porslin med bronsmontage, 1800-talets 2 hälft, skärm i mässing från sekelskiftet 1900, höjd inklusive skärm 67 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
139
Krogh, Birgit, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, signerad, längd 21 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
140
Piedestal, bronserad metall, sekelskiftet 1900, h 72 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
141
Parti minnes och jultallrikar mm, Royal Copenhagen, B&G, Rosenthal, Goebel mm, 2 flyttlådor
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
142
Väska, logotypprintad textil och grönt läder, Rolex, l 45 cm, obetydligt slitage
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
143
Fetisch, skuret trä, möjligen Dogon, Mali, 1900-tal, i form av stående man, h 45 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
144
Fertilitetsfetisch, skuret trä, antagligen Fang, Gabon, 1900-tal, i form av stående kvinna, h 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
145
Fertilitetsfetisch, skuret trä, antagligen Fang, Gabon, 1900-tal, i form av sittande kvinna, h 45 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
146
Ring, Ragnar, olja, 'Efter vårstormen', sign o dat 1967, 22 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.