Auktion söndag 29/9 klockan 16

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Okänd designer för Gustavsberg, skålfat, majolika, sekelskiftet 1900, dekor av kalkon med ungar, längd 36 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, rya, maskinvävd, möjligen Kasthall, 160 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets 1 hälft, urtavla märkt Johan Almgren Örebro nr 138
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Andersson, Bernard, parti tobakstillbehör, lergods, längd 11-14 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Bernard, parti skor, glaserat lergods, längd 9-13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Bernhard, skulpturer, terrakotta, flicka med docka samt sittande flicka signerade, h 17-21 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Bernard, skulpturer, terrakotta, vädurar, 1 par, höjd 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Religiös textil, brodyr på sammet, koptisk (?), daterad 1878, höjd 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Nylander, Ingrid, olja, amaryllis, signerad och daterad -43, 74 x 56 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Andersson, Bernard, skulptur, terrakotta, Schäfer, längd 28 cm, underkäke m lagn
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Andersson, Bernard, skulptur, terrakotta, sittande akt, signerad, h 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Bernard, skulptur, terrakotta, sittande akt, sign, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti elementfuktare, lergods, bland annat Halmstadlaxar, 26-32 cm, någon lagning
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Bernard, skulptur, lergods, kvinnobyst, höjd 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Birger Larsson, Bodafors, lampbord, teak, längd 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, ca 30 delar, sockerskåls lock med lagning
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Qvarsebo, Michael, offset, komposition med slända, signerad, daterad 1976 och numrerad  65/200, synlig pappersstorlek 60 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning, blå underglasyrdekor, höjd 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, litografi, Valdemosa, signerad och daterad 1974, numrerad 159/260, synlig pappersstorlek 36 x 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Bisto, Lancashire, skål, flintgods, dekor av blommor, diameter 29 cm, glasyrdefekt
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
770
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hansson, Lena för Steninge slott, vas, glas, dekor av färgade kvadrater, signerad och daterad 2003, höjd 28 cm
771
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, skuret trä, antagligen Västafrika, 1900-talets 2 hälft, lejonjakt, h 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Châtelaine/klockkedja, delvis förgyllt, bestående av monterade mynt, bland annat så kallat Nödmynt, total l 24 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
775
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Halsband, silver med markasiter, 1920-tal
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old persisk, 200 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Kenbro Belysning, bordslampa, mässing, 1900-talets 2 hälft, höjd inkl skärm 70 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär efter Claude Monet, olja, Bron i Argenteuil, 43 x 58 cm
781
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK