Laddar...
Septemberauktion
Auktion söndag 29/9 klockan 16
Visning:
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
734
Okänd designer för Gustavsberg, skålfat, majolika, sekelskiftet 1900, dekor av kalkon med ungar, längd 36 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
735
Matta, rya, maskinvävd, möjligen Kasthall, 160 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
736
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets 1 hälft, urtavla märkt Johan Almgren Örebro nr 138
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
737
Andersson, Bernard, parti tobakstillbehör, lergods, längd 11-14 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
738
Andersson, Bernard, parti skor, glaserat lergods, längd 9-13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
739
Andersson, Bernhard, skulpturer, terrakotta, flicka med docka samt sittande flicka signerade, h 17-21 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
740
Andersson, Bernard, skulpturer, terrakotta, vädurar, 1 par, höjd 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
741
Religiös textil, brodyr på sammet, koptisk (?), daterad 1878, höjd 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
742
Donkey Kong, Nintendo collectibles merchAndise by Bensussen Deutch & Associates Inc, i originalförpackning, höjd 35 cm, fungerar vid test
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
743
Isabey, Jean Baptiste, efter, porslinsmålning, drottning Hortense av Holland med sonen, senare Napoleon III, a tergo daterad 1944, 19 x 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
744
Qvistgaard, Jens Harald för Dansk Designs, miniatyrljusstakar, 1 par, svart gjutjärn, diameter 11 cm, i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
745
Nylander, Ingrid, olja, amaryllis, signerad och daterad -43, 74 x 56 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
746
Andersson, Bernard, skulptur, terrakotta, Schäfer, längd 28 cm, underkäke m lagn
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
747
Andersson, Bernard, skulptur, terrakotta, sittande akt, signerad, h 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
748
Andersson, Bernard, skulptur, terrakotta, sittande akt, sign, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
749
Parti elementfuktare, lergods, bland annat Halmstadlaxar, 26-32 cm, någon lagning
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
750
Andersson, Bernard, skulptur, lergods, kvinnobyst, höjd 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
751
Okänd designer för Royal Copenhagen, kaffekoppar 48 st samt underfat 10 st, porslin
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
752
Thams, Georg, hans art (?), fåtölj, brunt (konst?)läder på så kallade "Shakerben" i stål,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
753
Barstolar, 4 st, bonad bok, mässing och sits i konstläder, 1960-70-tal, höjd 78 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
754
Spegel, mahogny med mässingsdetaljer, så kallad Ship´s eller Campaign Furniture, 1900-talets 2 hälft, höjd 136 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
755
Nattygsbord, mahogny med mässingsdetaljer, så kallad Ship´s eller Campaign Furniture, 1900-talets 2 hälft, 2 lådor, längd 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
756
Andersson, Bernard, skulptur, lergods, barn på häst, signerad och daterad 1947, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
757
Jordglob, Columbus, 1900-talets mitt, träsockel, h 51 cm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
758
Ytterfoder med insats, glaserad terrakotta, Italien 1900-tal, diameter 31 cm, hårspricka
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
759
Okänd designer för Birger Larsson, Bodafors, lampbord, teak, längd 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
760
Parti porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, ca 30 delar, sockerskåls lock med lagning
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
761
Qvarsebo, Michael, offset, komposition med slända, signerad, daterad 1976 och numrerad 65/200, synlig pappersstorlek 60 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
762
Skulptur, skuret trä, antagligen Västafrika, 1900-tal, i form av stående kvinna, h 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
763
Pall, skuret trä, möjligen Kenya, 1900-tal, lagning med bleckplåt, h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
764
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Baulé, Elfenbenskusten, 1900-tal, stående kvinna, h 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
765
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, sittande kvinna med lös huvudprydnad, h 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
766
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning, blå underglasyrdekor, höjd 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
767
Olson, Erik, litografi, Valdemosa, signerad och daterad 1974, numrerad 159/260, synlig pappersstorlek 36 x 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
768
Okänd designer för Bisto, Lancashire, skål, flintgods, dekor av blommor, diameter 29 cm, glasyrdefekt
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
769
Olson, Axel, färglit, "Hanna och tvättkorgen", signerad och numrerad 28/260 synlig pappersstorlek 35 x 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
770
Van Der Aa, Pieter, kopparstick, omkring 1700, Marcusplatsen, Venedig, synlig pappersstorlek 30 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
771
Hansson, Lena för Steninge slott, vas, glas, dekor av färgade kvadrater, signerad och daterad 2003, höjd 28 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
772
Skulptur, skuret trä, antagligen Västafrika, 1900-talets 2 hälft, lejonjakt, h 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
773
Châtelaine/klockkedja, delvis förgyllt, bestående av monterade mynt, bland annat så kallat Nödmynt, total l 24 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
774
van Meurs, Jacob, karta, kopparstucken, Guinea 1668, ed Olferts Drapper, synlig pappersstorlek 32 x 43 cm, gulnad, möjligen senare avdrag
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
775
Ordenstecken, 3 st, medalj mm från engelska Most Venerable Order of the Hospital of Saint John of Jerusalem (Johanniterorden)
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
776
Halsband, silver med markasiter, 1920-tal
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
777
Matta, old persisk, 200 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
778
Tagine, koppar med mässingsdetaljer, Nordafrika, 1900-tal, diameter 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
779
Okänd designer, bordslampa, glas och palisanderimiterade dekor, 1960-tal, höjd inkl skärm 69 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
780
Okänd designer för Kenbro Belysning, bordslampa, mässing, 1900-talets 2 hälft, höjd inkl skärm 70 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
781
Okänd konstnär efter Claude Monet, olja, Bron i Argenteuil, 43 x 58 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.