Auktion söndag 29/9 klockan 16
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Turkmen (?), 180 x 95 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Duk samt 8 servietter, Georg Jensen Damask, duk 230 x 160 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, silke, dekor av fåglar, blommor mm, 60 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 3 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade, höjd 12 - 25 cm, 1 m fotnagg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ternell, Berit för Gefle, fat, Peking, glaserat stengods, diameter 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Zetterquist, Olle, olja, komposition, signerad och daterad -53, 48 x 60 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Delden, Carl, olja, landskap, signerad, 23 x 34 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Vallien, Bertil för Rörstrand, matservisdelar, Rainbow, 20 st, design 1982
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ridstövlar för dam, svart läder, Cavallo storlek 5 (38)
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jalk, Grete för P Jeppesen Møbelfabrik, Store Heddinge Danmark, 1950-60-tal, soffbord, teak med infattad svart melaminskiva, l 160 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Norco, dubbel, bordslampa, läderklädd mässing, höjd 69 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom, relief, Don Quixote Gold, ed Martin Lawrence Ltd. Editions, Van Nuys, CA, stämplad Dalart 1980, gjuten signatur, 68 x 47 cm
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Waddell, Theodore för Cassina, matbord, kromat stål och vajer med rund glasskiva, modell 714, dia 135 cm, h 71 cm, smärre nagg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Arnolds, Gustav, olja, stilleben, signerad, 38 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, portalen, signerad och numrerad HC XXXXVII/LX, synlig pappersstorlek 44 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Högström, Kjell, blandteknik, "Collage", signerad, synlig pappersstorlek 20 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, blandteknik, "Rörelse i tiden", otydligt signerad, synlig pappersstorlek 16 x 19 cm, glas med spicka
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Brandt, Åsa, egen hytta, Eskilstuna, skål, glas, polykrom dekor, signerad, dia 27 cm, medföljer exemplar av Konstvärlden med reportage om konstnärinnan
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gitarrhögtalare, Carvin 412, 400 watt, h 77 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Allroundsadel, svart läder, Stübben, M-bom, 17#
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Allroundsadel, brunt läder, Beval Ltd, England, "The Natural", M-bom 16#
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, taklampa, trä med brun skinnklädsel, "Anna", dia 62 cm, skärm med mindre skada
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skogh, Svante, skänk med överskåp, teak, "Vindö", höjd 172 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Höglund, Erik, för Boda, vas, orange glasmassa, signerad, h 17 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fickpluntor, 2 st, samt snapsglas, rostfritt, pluntor höjd 10-14 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk keramiker, vas, glaserat lergods, 1900-talets början, dekor av växter mot gul fond, h 27 cm, glasyrnötningar
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Börjesson, Ansgarius, olja, hundkex, signerad och daterad -61, 31 x 39 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK