Laddar...

Septemberauktion

Auktion söndag 29/9 klockan 16

Visning:

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Septemberauktion
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, komposition med spelkort, synlig pappersstorlek 46 x 59 cm
292
Okänd konstnär, akvarell, komposition med spelkort, synlig pappersstorlek 46 x 59 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ege, Mogens, olja, motiv från Bornholm, signerad, 63 x 82 cm
293
Ege, Mogens, olja, motiv från Bornholm, signerad, 63 x 82 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
4 delar fajans, 1700-tal, lockurnor 1 par, signerade Johannes van Duijn (De Porceleyne Schotel) samt 2 mindre vaser, h 11-29 cm, lockurnornas lock samt minstaa vasen med lagningar
294
4 delar fajans, 1700-tal, lockurnor 1 par, signerade Johannes van Duijn (De Porceleyne Schotel) samt 2 mindre vaser, h 11-29 cm, lockurnornas lock samt minstaa vasen med lagningar
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
Avslutad
Brudbälte, låghaltigt silver, möjligen Kaukasus, 1900-tal, l 68 cm
295
Brudbälte, låghaltigt silver, möjligen Kaukasus, 1900-tal, l 68 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Avslutad
Minotto, Agnès, akvarell, Piazza di San Marco, Venedig, signerad, synlig pappersstorlek 32 x 47 cm
296
Minotto, Agnès, akvarell, Piazza di San Marco, Venedig, signerad, synlig pappersstorlek 32 x 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Borgström, Carl Einar för Ystad metall, skrivbordsuppsats, tenn samt 2 "Julänglar", metall, längd 29 cm
297
Borgström, Carl Einar för Ystad metall, skrivbordsuppsats, tenn samt 2 "Julänglar", metall, längd 29 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
298
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Kultakeskus OY, kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, stämplade Tavastehus 1950, kaffekanna h 22 cm, total vikt 875 gram, ägargravyr
299
Okänd designer för Kultakeskus OY, kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, stämplade Tavastehus 1950, kaffekanna h 22 cm, total vikt 875 gram, ägargravyr
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Kandelaber till 3 ljus, silver, nyrokokostil, Finland 1900-talets mitt, stämplad Kultakeskus OY, Tavastehus, h 25 cm, fylld
300
Kandelaber till 3 ljus, silver, nyrokokostil, Finland 1900-talets mitt, stämplad Kultakeskus OY, Tavastehus, h 25 cm, fylld
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kaffeservis nysilver, kanna höjd 30 cm
301
Kaffeservis nysilver, kanna höjd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
302
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kravattnål, förgylld metall och emalj, dekor av frimurarekors, h 55 cm
303
Kravattnål, förgylld metall och emalj, dekor av frimurarekors, h 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Naliwajko, Jan, färglitografi, "Fågelkvinna", signerad och numrerad 223/360, synlig pappersstorlek 70 x 60 cm
304
Naliwajko, Jan, färglitografi, "Fågelkvinna", signerad och numrerad 223/360, synlig pappersstorlek 70 x 60 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Willy för Hadeland, ljusstakar 6 st,  glas, "Bankett", h 14 - 23 cm
305
Johansson, Willy för Hadeland, ljusstakar 6 st, glas, "Bankett", h 14 - 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bertoncelli, Giulio olja, sekelskiftet 1900, efter Sir Peter Paul Rubens självporträtt från 1623-25, 85 x 61 cm, i rikt skulpterad barockstilram, a tergo stämpel från Regia Galleria Palatino Firenze
306
Bertoncelli, Giulio olja, sekelskiftet 1900, efter Sir Peter Paul Rubens självporträtt från 1623-25, 85 x 61 cm, i rikt skulpterad barockstilram, a tergo stämpel från Regia Galleria Palatino Firenze
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Correggio, Antonio de, efter, Sankta Katarinas mystiska bröllop, 1900-tal, efter original från 1520 på Nationalmuseet i Neapel, 29 x 23 cm
307
Correggio, Antonio de, efter, Sankta Katarinas mystiska bröllop, 1900-tal, efter original från 1520 på Nationalmuseet i Neapel, 29 x 23 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, hexagonal med polykrom emaljdekor av kvinna, växtlighet samt skrivtecken, oidentifierad signatur, höjd 27 cm
308
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, hexagonal med polykrom emaljdekor av kvinna, växtlighet samt skrivtecken, oidentifierad signatur, höjd 27 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Powolny, Michael för Johann Loetz Wittwe/Wiener Werkstätte, vas, grön glasmassa med svarta hänklar, "Tango", cirka 1920, h 11 cm
309
Powolny, Michael för Johann Loetz Wittwe/Wiener Werkstätte, vas, grön glasmassa med svarta hänklar, "Tango", cirka 1920, h 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Slaglåspistol, M/1854 för Flottan, nummeridentisk nr 534, märkt Husqvarna 1855, l 42 cm, kolv med sprickor
310
Slaglåspistol, M/1854 för Flottan, nummeridentisk nr 534, märkt Husqvarna 1855, l 42 cm, kolv med sprickor
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
311
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
312
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hylsbajonett i balja, 1800-tal, stukatklinga, total l 51 cm
313
Hylsbajonett i balja, 1800-tal, stukatklinga, total l 51 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
314
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
315
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gense, kanna med issil, samt istång, rostfritt samt rotting, kanna höjd 23 cm
316
Okänd designer för Gense, kanna med issil, samt istång, rostfritt samt rotting, kanna höjd 23 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
317
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
318
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
319
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti miniatyrljusstakar, 5 st bl.a Qvistgaard, Jens Harald för Dansk Designs
320
Parti miniatyrljusstakar, 5 st bl.a Qvistgaard, Jens Harald för Dansk Designs
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd tillverkare, bordstelefon med nummerskiva, sekelskiftet 1900, så kallad "Candle Stick Telephone", oidentifierad logotyp, h 31 cm
321
Okänd tillverkare, bordstelefon med nummerskiva, sekelskiftet 1900, så kallad "Candle Stick Telephone", oidentifierad logotyp, h 31 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, slipad kristall, "Summer", modellnummer 9186-61, signerad, l 24 cm, i orginaletui
322
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, slipad kristall, "Summer", modellnummer 9186-61, signerad, l 24 cm, i orginaletui
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Reflex", signerade, höjd 39 cm
323
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Reflex", signerade, höjd 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kihlman, Inger, färgträsnitt, hus i landskap, signerad, daterad -69 och numrerad 121/175, synlig pappersstorlek 17 x 25 cm
324
Kihlman, Inger, färgträsnitt, hus i landskap, signerad, daterad -69 och numrerad 121/175, synlig pappersstorlek 17 x 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, matta, rölakan, "Sarek", dekor i blått, 200 x 140 cm
325
Okänd designer, matta, rölakan, "Sarek", dekor i blått, 200 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i grönt, 240 x 170 cm
326
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i grönt, 240 x 170 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ångström, Malin för Axeco, matta rölakan, dekor i blått, etikettmärkt, 200 x 135
327
Ångström, Malin för Axeco, matta rölakan, dekor i blått, etikettmärkt, 200 x 135
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, bänk, bonad fur, längd 69 cm
328
Okänd designer, bänk, bonad fur, längd 69 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, teak och textil, diameter 35 cm
329
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, teak och textil, diameter 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, klarglas, etsad signatur, höjd 10 cm
330
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, klarglas, etsad signatur, höjd 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 5 st, glaserat flintgods, barn, h  cm
331
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 5 st, glaserat flintgods, barn, h cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Salvadó, Ernesto, blandteknik, ansikte, a tergo daterad 4/6 -67, synlig pappersstorlek 29 x 20 cm
332
Salvadó, Ernesto, blandteknik, ansikte, a tergo daterad 4/6 -67, synlig pappersstorlek 29 x 20 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hillfon, Maria, triptyk, komposition med blommor, signerad och daterad -04, 90 x 30 cm
333
Hillfon, Maria, triptyk, komposition med blommor, signerad och daterad -04, 90 x 30 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Backman, Lotta, litografi, komposition med leksakståg, signerad och numrerad 155/270, synlig pappersstorlek 53 x 26 cm
334
Backman, Lotta, litografi, komposition med leksakståg, signerad och numrerad 155/270, synlig pappersstorlek 53 x 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hoff, Paul m.fl för Kosta, skulpturer, 6 st, olikfärgad glasmassa, utrotningshotade djur, skapad till förmån för WWF, medf 3 st med nagg
335
Hoff, Paul m.fl för Kosta, skulpturer, 6 st, olikfärgad glasmassa, utrotningshotade djur, skapad till förmån för WWF, medf 3 st med nagg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Leksaksbil, Schuco Studio 1050, racerbil, Mercedes Benz Grand Prix Silver Racer 1936, längd 14 cm, vev samt verktyg medföljer
336
Leksaksbil, Schuco Studio 1050, racerbil, Mercedes Benz Grand Prix Silver Racer 1936, längd 14 cm, vev samt verktyg medföljer
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Leksaksbil, Schuco VW Polizei 3000, fjärrstyrd, längd 10 cm, i originalförpackning
337
Leksaksbil, Schuco VW Polizei 3000, fjärrstyrd, längd 10 cm, i originalförpackning
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti äldre LEGO, i originalförpackningar, medföljer bruksanvisningar samt lekplatta
339
Parti äldre LEGO, i originalförpackningar, medföljer bruksanvisningar samt lekplatta
Slutpris9 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sabel, stål med mässingsfäste, antagligen Ryssland, 1800-tal, kyrilliska förbandsbeteckningar, längd 88 cm, klinga anlupen
340
Sabel, stål med mässingsfäste, antagligen Ryssland, 1800-tal, kyrilliska förbandsbeteckningar, längd 88 cm, klinga anlupen
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.