Laddar...

Septemberauktion

Auktion söndag 29/9 klockan 16

Visning:

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Septemberauktion
Avslutad
Matta, semiantik Teke (?), 105 x 75 cm
244
Matta, semiantik Teke (?), 105 x 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, klippkust, Bornholm, signerad Bille? och daterad 1861, 30 x 48 cm, smärre repor
245
Okänd konstnär, olja, klippkust, Bornholm, signerad Bille? och daterad 1861, 30 x 48 cm, smärre repor
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Heerup, Henry, färglito, Rummand, ed Henrik Sandbergs Stentrykkeri, sign o dat 67 i stenen, 38 x 42 cm
246
Heerup, Henry, färglito, Rummand, ed Henrik Sandbergs Stentrykkeri, sign o dat 67 i stenen, 38 x 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nielsen, Palle, träsnitt, hexaptyk, "Vejen til byen", synlig pappersstorlek 41 x 37 cm
247
Nielsen, Palle, träsnitt, hexaptyk, "Vejen til byen", synlig pappersstorlek 41 x 37 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
3 delar Legotillbehör, 1900-talets mitt eller 2 hälft, 2 papplådor samt byggplan, lådors l 46 cm
248
3 delar Legotillbehör, 1900-talets mitt eller 2 hälft, 2 papplådor samt byggplan, lådors l 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti silver, skedar, bokmärke mm, total vikt 250 gram
249
Parti silver, skedar, bokmärke mm, total vikt 250 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn för Nymölle, fat, 4 st, fajans, de fyra årstiderna, stämplade, dia 35 cm
250
Wiinblad, Björn för Nymölle, fat, 4 st, fajans, de fyra årstiderna, stämplade, dia 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Malinowski, Arno, för Georg Jensen, manschettknappar, 1 par samt kavajmärke, emaljerat silver, dekor av Dannebrogen och Christian X:s krönta monogram samt årstalen 1870 1940,
251
Malinowski, Arno, för Georg Jensen, manschettknappar, 1 par samt kavajmärke, emaljerat silver, dekor av Dannebrogen och Christian X:s krönta monogram samt årstalen 1870 1940,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, sittande akt, otydligt signerad, 65 x 50 cm
252
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, sittande akt, otydligt signerad, 65 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), akvatint, "Couple de l'étè" 1986, ed GKM, synlig pappersstorlek 34 x 29 cm
253
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), akvatint, "Couple de l'étè" 1986, ed GKM, synlig pappersstorlek 34 x 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Kashgai, 155 x 115 cm
254
Matta, old/semiantik Kashgai, 155 x 115 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för James Dixon & Sons, kakburk, nysilver, så kallad Folding Biscuit Box, 1800-talets slut, i form av musselskal, patentnummer 11350, h 28 cm
255
Okänd designer för James Dixon & Sons, kakburk, nysilver, så kallad Folding Biscuit Box, 1800-talets slut, i form av musselskal, patentnummer 11350, h 28 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Konno, Hiromichi för Georg Jensen, vas, rostfritt stål och plast, "Sakura", l 37 cm
256
Konno, Hiromichi för Georg Jensen, vas, rostfritt stål och plast, "Sakura", l 37 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Trådrulleskrin, mahogny, J & P Coates Limited, 1900-talets början, b 55 cm
257
Trådrulleskrin, mahogny, J & P Coates Limited, 1900-talets början, b 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Fållbänk, fur, 1900-talets 2 hälft, l 125 cm, normalt bruksslitage
258
Fållbänk, fur, 1900-talets 2 hälft, l 125 cm, normalt bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter, plaketter, 6 st, bisquit, 1800-tal, i samtida ramar, h 26 cm
259
Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter, plaketter, 6 st, bisquit, 1800-tal, i samtida ramar, h 26 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tvättställ, vitlackerad metall med lösa fajansdelar, Alcobaca, Portugal, 1900-talets mitt, tvättfat, bricka och vattenbehållare/vinkylare, h 75 cm
260
Tvättställ, vitlackerad metall med lösa fajansdelar, Alcobaca, Portugal, 1900-talets mitt, tvättfat, bricka och vattenbehållare/vinkylare, h 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Elektrisk leksak, plysch och metall, "Cragstan Mother Goose", Yonezawa 1950-60-tal, l 30 cm
261
Elektrisk leksak, plysch och metall, "Cragstan Mother Goose", Yonezawa 1950-60-tal, l 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), champagnekylare med lock, koppar med mässingsbeslag, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av vindruvor mm, h 32 cm
262
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), champagnekylare med lock, koppar med mässingsbeslag, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av vindruvor mm, h 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lockask, försilvrad koppar, Kina, 18-1900-tal, lock med infattad porslinsplatta, denna med dekor i famille-rose-färger, dia 5 cm
263
Lockask, försilvrad koppar, Kina, 18-1900-tal, lock med infattad porslinsplatta, denna med dekor i famille-rose-färger, dia 5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schantz, Philip von, akvatint, "Pilot" ur serien Hommage à Antoine de Saint-Éxupéry", signerad, daterad 61 samt numrerad 12/28, pappersstorlek 62 x 47 cm, proveniens: gåva från konstnären
264
Schantz, Philip von, akvatint, "Pilot" ur serien Hommage à Antoine de Saint-Éxupéry", signerad, daterad 61 samt numrerad 12/28, pappersstorlek 62 x 47 cm, proveniens: gåva från konstnären
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat vitguld med 12 pärlor samt 24 facettsliapde safirer, möjligen italienska stämplar, l 55 mm, vikt 6,6 gram
265
Brosch, 18 karat vitguld med 12 pärlor samt 24 facettsliapde safirer, möjligen italienska stämplar, l 55 mm, vikt 6,6 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
266
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
267
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
268
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
269
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
270
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ljusstake, mässing, möjligen Danmark, 17-1800-tal, balusterformad stam på oktogonal fot, h 16 cm
271
Ljusstake, mässing, möjligen Danmark, 17-1800-tal, balusterformad stam på oktogonal fot, h 16 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Weckström, Björn för Lapponia, hängsmycke, sterlingsilver, "O2X", stämplat Helsingfors 1975, h 6 cm, kedja cirka 70 cm
272
Weckström, Björn för Lapponia, hängsmycke, sterlingsilver, "O2X", stämplat Helsingfors 1975, h 6 cm, kedja cirka 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Flaska, svagt gröntonad glasmassa, 1800-tal, h 31 cm
273
Flaska, svagt gröntonad glasmassa, 1800-tal, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Damkjær, Helle för Georg Jensen, hänge med kedja, sterlingsilver, "Artist Heart", årets smycke 2006, pansarlänk med karbinlås, bägge stämplade George Jensen, h 2,5 cm, kedja l 42 cm
274
Damkjær, Helle för Georg Jensen, hänge med kedja, sterlingsilver, "Artist Heart", årets smycke 2006, pansarlänk med karbinlås, bägge stämplade George Jensen, h 2,5 cm, kedja l 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Skräddarsaxar, 6 st, smide, 18-1900-tal, några signerade, l 22 - 28 cm
275
Skräddarsaxar, 6 st, smide, 18-1900-tal, några signerade, l 22 - 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 500 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, Beosound Century, design 2003, CD-spelare, kassett och radio
276
Lewis, David för Bang & Olufsen, Beosound Century, design 2003, CD-spelare, kassett och radio
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglitografi, Vattentornet, signerad och numrerad XX/XXX, synlig pappersstorlek 41 x 61 cm
277
Jonson, Sven, färglitografi, Vattentornet, signerad och numrerad XX/XXX, synlig pappersstorlek 41 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Väska, läder med mässingsbeslag, så kallad doktorsväska, Cartier, 1900-talets 2 hälft, längd 50 cm
278
Väska, läder med mässingsbeslag, så kallad doktorsväska, Cartier, 1900-talets 2 hälft, längd 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition, signerad och numrerad 16/225, 60 x 45 cm
279
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition, signerad och numrerad 16/225, 60 x 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sockerskål och gräddkanna, silver, nyrokokostil, stämplade Kultakeskus OY, Tavastehus 1956, total vikt 285 gram, ägargravyr
280
Sockerskål och gräddkanna, silver, nyrokokostil, stämplade Kultakeskus OY, Tavastehus 1956, total vikt 285 gram, ägargravyr
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vaxljusstake, mässing och smide, möjligen renässans, 14-1500-tal, h 41 cm
281
Vaxljusstake, mässing och smide, möjligen renässans, 14-1500-tal, h 41 cm
Slutpris8 000 SEK
Värdering3 400 - 3 600 SEK
Avslutad
Nackstöd/kuddar, 3 st, skuret trä, Afrika 1900-tal, h 16 - 18 cm
282
Nackstöd/kuddar, 3 st, skuret trä, Afrika 1900-tal, h 16 - 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Bordslampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, total h 55 cm
283
Bordslampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, total h 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Damskor, 1 par, Bally, stl 40
284
Damskor, 1 par, Bally, stl 40
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Johansen, Einar för Söholm, golvvas, glaserat lergods, signerad, h 40 cm
285
Johansen, Einar för Söholm, golvvas, glaserat lergods, signerad, h 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Fanfani, Enrico, olja, 1800-talets 2 hälft, byzantinska, signerad, 32 x 22 cm
286
Fanfani, Enrico, olja, 1800-talets 2 hälft, byzantinska, signerad, 32 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd italiensk konstnär, 18-1900-tal, olja, Santa Maria Della Salute, Venedig, otydligt signerad, 46 x 61 cm, i rikt skulpterad ram
287
Okänd italiensk konstnär, 18-1900-tal, olja, Santa Maria Della Salute, Venedig, otydligt signerad, 46 x 61 cm, i rikt skulpterad ram
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Navorelli, Guglielmo, olja, sekelskiftet 1900, italiensk gårdsinteriör med barn, signerad, 66 x 49 cm, obetydlig dukskada
288
Navorelli, Guglielmo, olja, sekelskiftet 1900, italiensk gårdsinteriör med barn, signerad, 66 x 49 cm, obetydlig dukskada
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Zatterin, Ivo, maskerad i Venedig, signerad, 26 x 33 cm
289
Zatterin, Ivo, maskerad i Venedig, signerad, 26 x 33 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Boni, Emilio, akvarell, Canal Grande med Palazzo Ducale, Venedig, signerad, synlig pappersstorlek 45 x 32 cm
290
Boni, Emilio, akvarell, Canal Grande med Palazzo Ducale, Venedig, signerad, synlig pappersstorlek 45 x 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, taklampa, svärtat smide med bruntonat- och klarglas, h exklusive stänger 54 cm, smärre skador
291
Höglund, Erik för Boda, taklampa, svärtat smide med bruntonat- och klarglas, h exklusive stänger 54 cm, smärre skador
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.