Auktion söndag 29/9 klockan 16

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Hafström, Thomas, litografi, komposition med papegoja, signerad och numrerad EA, 63 x 46 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Anders Th, Halmstads slott, signerad, daterad 1931 i trycket, synlig pappersstorlek 34 x 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Agnell, Olle, etsning, granskog, signerad och numrerad 38/100, synlig pappersstorlek 37 x 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti figuriner, B&G, höjd 8-20 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sadel, Stubben
Sadel, Stubben
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets början, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mayne, Henry, olja, bymotiv med kyrka, signerad, 22 x 27 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hermansson, Eric, olja, "Hamn, Österlen", signerad, 33 x 41 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hermansson, Eric, olja, "Kofsa nabbe, mot Sternö", signerad, 33 x 41 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stort parti medaljer mm, delvis silver
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skivspelare, Garrard, SP 25 MK III
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, prispokal, silver och emalj, "Lundapokalen", stämplad Lund 1930, höjd 12 cm, graverad 1930
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Talja/block, bok och metall, 1900-tal, h inklusive schackel 32 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti mynt
Stort parti mynt
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti frimärke, delvis postfriska, FDC mm, 3 album
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Pokalglas, 1700-tal, Hessisk typ, omvikt, klockformad fot, luft i balusterformat ben, cuppans botten med 7 luftbubblor, så kallat siebenperlen, slipad dekor av adliga ättens Tham vapen, h 20 cm
Slutpris8 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stolar 4 st, svartlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955, bruksslitage
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Albrizzi, Alessandro för Guzzini, tillskriven, isbox, "Lucite", klar akrylplast, kubisk, etikettmärkt, h 18,5 cm cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bordslystrar till 2 ljus, 1 par, mässing och vit marmor med prismor, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, h 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Matta old Kaukasus, 200 x 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Silow, Ingegerd, vävnad, dekor av änder, signerad, 120 x 85 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Harmann, Béla, olja, får, signerad, 61 x 80 cm, minimal dukskada
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja Capri, otydligt signerad, 51 x 41 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Kultakeskus OY, ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, stämplade Tavastehus 1962, h 13 cm, fyllda, ägargravyr
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Viikiniemi, Martti, egen verkstad, ring, 14 karat rödguld med cabochonslipad månsten, stämplad Heinola 1961, innerdiameter 15 mm, vikt 3 gram
Slutpris600 SEK
Värdering450 - 500 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,19 carat enligt gravyr, oidentifierade finska stämplar, innerdiameter 15 mm, vikt 2,2 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK