Laddar...
Septemberauktion
Auktion söndag 29/9 klockan 16
Visning:
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
467
Okänd designer, tidningsställ, mässing, trä och plast, längd 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
476
Skivspelare, Technics, SL Q3
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
489
Dalahäst, skuret och bemålat trä, höjd 51 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
502
Okänd designer, sannolikt för Art People Gallery, ljusstakar, 1 par, patinerad brons, dekor av dansöser, art-déco-stil, modern tillverkning, h 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
519
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
527
Rullbandspelare, Tandberg 3541 X
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
536
Rullbandspelare,Telefunken Magnetophon 212, design 1969, framstår oanvänd i originalförpackning
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
538
Sjömanskista, bemålat trä, 1900-talets början, längd 88 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
540
Gueridon/torchère, gjutjärn, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, fågelhuvuden mm, h 147 cm, anlupen, krön saknas
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
545
Sätterikast, trä, 1900-talets mitt, längd 73 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
551
Palsby, Ole för Alfi, termos, röd plast, "Kulan", höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
552
Fotoram, mässing och gjutjärn, sekelskiftet 1900, dekor av akantus, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
554
Välsignelsekors, brons med rester av emalj, Ryssland, 17-1800-tal, baksida med gjuten text, höjd 36 cm, litteratur, jämför snarlikt Jeckel sid 171
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
555
Helgonkrona, förgylld mässing med infattade glasstenar, så kallad Marienkrone, Österrike (?), 18-1900-tal, höjd inklusive sockel 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
563
Spegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, AB Exportlist, 1950-tal, h 100 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
575
Starkvinskanna, frostat glas med vitmetallmontage, sekelskiftet 1900, etsad dekor av växter, lock med sittande hund, h 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
582
Taxameter, Danmark, höjd 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
583
Fogh/Berg, mat och kaffebestick, nysilver, Excellence, 12 gafflar, 12 knivar, 13 kaffeskedar, tot ca 40 delar
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
590
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
592
Tidningshållare, skuret och svartlackerat trä, 1800-talets slut, monterat petits-points-broderi föreställande herrgårdsbyggnad, l 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
593
B-Fit, pedaltränare med magnetiskt motstånd
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
594
Okänd designer för Bremshey & Co, Solingen, serveringsvagn, metall och teaklaminat, "Dinett", sammanfällbar, l 65 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
597
Wahl-Iversen, Arne för IKEA, dokumentkassett, teak, 3 lådor med bemålad front, längd 42 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
599
Resegarderob/koffert, AB John A Gahm, Göteborg, 1900-talets början, höjd 107 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
611
Mekanisk påfågel på sockel, 1900-talets 1 hälft, total h cirka 200 cm (!), enligt uppgift från Liseberg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
613
Kandelabrar, 1 par, bemålad och bronserad metall, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av stående knektar, japanska hjälmar mm, h 59 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
616
Skeppsbarometer respektive skeppsur, mässing, Pilot, diameter 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
628
Trälåda, Marabou Ergo Cacao, 1900-talets 1 hälft, , längd 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
629
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
635
Spegel, vitlackerad fur, Englesson "Stockholm", h 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
637
Herrarmbandsur, Seiko, 6M25, stål, diameter 38 mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
638
Herrarmbandsur, Seiko, 7T04, stål, diameter 41 mm, i originaletui
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
647
Kaminur, förgylld metall, 1900-talets början, medföljer glaskupa, total h 56 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
651
Vin/champagnekylare, mahogny med intarsia, så kallad Sarcophagus Cellaret, England, Victoriansk, omkring 1870, inredning i förtent plåt, l 76 cm, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
653
Ljusstakar, 1 par, mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft, Grillby nr 92, höjd 22 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
666
Parti kameror samt tillbehör, Canon mm
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
667
Gitarrförstärkare, Gibson & Moog (Norlin) Lab Series L3, 1979, ej testad
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
670
Väggur, valnöt, Junghans, sekelskiftet 1900, höjd 81 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
685
Lockask, så kallad Pandan, Bidriware (silverinläggningar i koppar/zinklegering, Bidar, Indien, 18-1900-tal, dia 55 mm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
687
Spegel, förgyllt trä och pastellage, sekelskiftet 1900, dekor av guirlander mm, höjd 119 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
701
Okänd designer för Sovet, Italien, spegel, metall och glas, dekor i svart, 200 x 85 cm, smärre nagg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
702
Korthållare, Louis Vuitton, dekor i Damier-Graphite canvas, inredning i kalvskinn, märkt Louis Vuitton made in France, 11 x 7 cm, normalt bruksslitage
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
703
Okänd designer för Sovet, Italien, spegel, metall och glas, dekor i rött, 120 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
712
Hvass, Niels för Skagerak, hatthylla, svartlackerad ek, "Cutter", stämpelsignerad, l 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
713
Brandbil, delvis bemålat trä, 1900-talets mitt, BRIO, total l cirka 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
714
Damskor, 1 par, svart läder med nitar, Pierre Balmain, studded ballet flats, stl 38
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
721
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, h 36 cm (116 cm inklusive stång)
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
723
Blomlådor, 3 st, zink, 1900-tal, l 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.