Laddar...

Septemberauktion

Auktion söndag 29/9 klockan 16

Visning:

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Septemberauktion
Avslutad
Vaxljusstake, mässing och smide, möjligen renässans, 14-1500-tal, h 41 cm
281
Vaxljusstake, mässing och smide, möjligen renässans, 14-1500-tal, h 41 cm
Slutpris8 000 SEK
Värdering3 400 - 3 600 SEK
Avslutad
Nackstöd/kuddar, 3 st, skuret trä, Afrika 1900-tal, h 16 - 18 cm
282
Nackstöd/kuddar, 3 st, skuret trä, Afrika 1900-tal, h 16 - 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Damskor, 1 par, Bally, stl 40
284
Damskor, 1 par, Bally, stl 40
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, taklampa, svärtat smide med bruntonat- och klarglas, h exklusive stänger 54 cm, smärre skador
291
Höglund, Erik för Boda, taklampa, svärtat smide med bruntonat- och klarglas, h exklusive stänger 54 cm, smärre skador
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Brudbälte, låghaltigt silver, möjligen Kaukasus, 1900-tal, l 68 cm
295
Brudbälte, låghaltigt silver, möjligen Kaukasus, 1900-tal, l 68 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Avslutad
Borgström, Carl Einar för Ystad metall, skrivbordsuppsats, tenn samt 2 "Julänglar", metall, längd 29 cm
297
Borgström, Carl Einar för Ystad metall, skrivbordsuppsats, tenn samt 2 "Julänglar", metall, längd 29 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
298
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kaffeservis nysilver, kanna höjd 30 cm
301
Kaffeservis nysilver, kanna höjd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kravattnål, förgylld metall och emalj, dekor av frimurarekors, h 55 cm
303
Kravattnål, förgylld metall och emalj, dekor av frimurarekors, h 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
312
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
314
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
315
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gense, kanna med issil, samt istång, rostfritt samt rotting, kanna höjd 23 cm
316
Okänd designer för Gense, kanna med issil, samt istång, rostfritt samt rotting, kanna höjd 23 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
317
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
318
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
319
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti miniatyrljusstakar, 5 st bl.a Qvistgaard, Jens Harald för Dansk Designs
320
Parti miniatyrljusstakar, 5 st bl.a Qvistgaard, Jens Harald för Dansk Designs
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd tillverkare, bordstelefon med nummerskiva, sekelskiftet 1900, så kallad "Candle Stick Telephone", oidentifierad logotyp, h 31 cm
321
Okänd tillverkare, bordstelefon med nummerskiva, sekelskiftet 1900, så kallad "Candle Stick Telephone", oidentifierad logotyp, h 31 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Reflex", signerade, höjd 39 cm
323
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Reflex", signerade, höjd 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Leksaksbil, Schuco Studio 1050, racerbil, Mercedes Benz Grand Prix Silver Racer 1936, längd 14 cm, vev samt verktyg medföljer
336
Leksaksbil, Schuco Studio 1050, racerbil, Mercedes Benz Grand Prix Silver Racer 1936, längd 14 cm, vev samt verktyg medföljer
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Leksaksbil, Schuco VW Polizei 3000, fjärrstyrd, längd 10 cm, i originalförpackning
337
Leksaksbil, Schuco VW Polizei 3000, fjärrstyrd, längd 10 cm, i originalförpackning
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti äldre LEGO, i originalförpackningar, medföljer bruksanvisningar samt lekplatta
339
Parti äldre LEGO, i originalförpackningar, medföljer bruksanvisningar samt lekplatta
Slutpris9 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Reciever, Yamaha RX V661 samt högtalare Proson, 1 par dessa höjd 113 cm
344
Reciever, Yamaha RX V661 samt högtalare Proson, 1 par dessa höjd 113 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Sadel, Kiefer
345
Sadel, Kiefer
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
354
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kompressor, Monzun, 1,5 hk,
355
Kompressor, Monzun, 1,5 hk,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Fröseke, väggspegel, ek, etikettsignerad, h 96 cm
358
Okänd designer för Fröseke, väggspegel, ek, etikettsignerad, h 96 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Philips, skivspelare, modell 133, lejongul plast
360
Okänd designer för Philips, skivspelare, modell 133, lejongul plast
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kohud, garvad, brun-vit, längd 262 cm, mindre skada
361
Kohud, garvad, brun-vit, längd 262 cm, mindre skada
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tidtagarur, Junghans, diameter 54 mm
362
Tidtagarur, Junghans, diameter 54 mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
371
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, vinställ för 6 flaskor, metall, höjd 90 cm
381
Okänd designer, vinställ för 6 flaskor, metall, höjd 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
401
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
404
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
405
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
Slutpris2 800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Cigarrskrin, nysilver, 1920-tal, kulhamrad dekor, längd 23 cm
409
Cigarrskrin, nysilver, 1920-tal, kulhamrad dekor, längd 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
411
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
422
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Samovar, mässing med trähandtag, Thula, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, höjd 38 cm
438
Samovar, mässing med trähandtag, Thula, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, höjd 38 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lanternor, 1 par, koppar och glas, 18-1900-tal, total h 41 cm
442
Lanternor, 1 par, koppar och glas, 18-1900-tal, total h 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 2 par, 1 par förgylld metall, 1800-tal, 1 par nysilver, 1900-talets 1 hälft, h 19 cm
443
Ljusstakar, 2 par, 1 par förgylld metall, 1800-tal, 1 par nysilver, 1900-talets 1 hälft, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering450 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900. skrivställ, 3 delar, brons, dekor av schäferhundar, ställ l 37 cm
444
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900. skrivställ, 3 delar, brons, dekor av schäferhundar, ställ l 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Rökelsekar, så kallat "Koro", Nomura, Kyoto, Japan, Meiji, 1800-talets slut, runt på 4 tassfötter, dekor av drakar mm, lock med sittande Fo-hund, signerat Dainippon Kyoto No-zō, h 31 cm, botten
446
Rökelsekar, så kallat "Koro", Nomura, Kyoto, Japan, Meiji, 1800-talets slut, runt på 4 tassfötter, dekor av drakar mm, lock med sittande Fo-hund, signerat Dainippon Kyoto No-zō, h 31 cm, botten
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bouilottelampa, mässing, empire, 1800-talets början, grön sidenskärm, h 67 cm, senare elektrifiering
449
Bouilottelampa, mässing, empire, 1800-talets början, grön sidenskärm, h 67 cm, senare elektrifiering
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, stereo, Beocenter 7700, design 1982, instruktionsbok samt högtalare Beovox CX 50
456
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, stereo, Beocenter 7700, design 1982, instruktionsbok samt högtalare Beovox CX 50
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
457
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
458
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 3500, samt Master control panel 5000
460
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 3500, samt Master control panel 5000
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.