Laddar...
Septemberauktion
Auktion söndag 29/9 klockan 16
Visning:
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
281
Vaxljusstake, mässing och smide, möjligen renässans, 14-1500-tal, h 41 cm
Slutpris8 000 SEK
Värdering3 400 - 3 600 SEK
282
Nackstöd/kuddar, 3 st, skuret trä, Afrika 1900-tal, h 16 - 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
284
Damskor, 1 par, Bally, stl 40
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
291
Höglund, Erik för Boda, taklampa, svärtat smide med bruntonat- och klarglas, h exklusive stänger 54 cm, smärre skador
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
295
Brudbälte, låghaltigt silver, möjligen Kaukasus, 1900-tal, l 68 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
297
Borgström, Carl Einar för Ystad metall, skrivbordsuppsats, tenn samt 2 "Julänglar", metall, längd 29 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
298
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
301
Kaffeservis nysilver, kanna höjd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
303
Kravattnål, förgylld metall och emalj, dekor av frimurarekors, h 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
312
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
314
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
315
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
316
Okänd designer för Gense, kanna med issil, samt istång, rostfritt samt rotting, kanna höjd 23 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
317
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
318
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
319
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
320
Parti miniatyrljusstakar, 5 st bl.a Qvistgaard, Jens Harald för Dansk Designs
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
321
Okänd tillverkare, bordstelefon med nummerskiva, sekelskiftet 1900, så kallad "Candle Stick Telephone", oidentifierad logotyp, h 31 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
323
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Reflex", signerade, höjd 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
336
Leksaksbil, Schuco Studio 1050, racerbil, Mercedes Benz Grand Prix Silver Racer 1936, längd 14 cm, vev samt verktyg medföljer
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
337
Leksaksbil, Schuco VW Polizei 3000, fjärrstyrd, längd 10 cm, i originalförpackning
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
339
Parti äldre LEGO, i originalförpackningar, medföljer bruksanvisningar samt lekplatta
Slutpris9 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
344
Reciever, Yamaha RX V661 samt högtalare Proson, 1 par dessa höjd 113 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
345
Sadel, Kiefer
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
354
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
355
Kompressor, Monzun, 1,5 hk,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
358
Okänd designer för Fröseke, väggspegel, ek, etikettsignerad, h 96 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
360
Okänd designer för Philips, skivspelare, modell 133, lejongul plast
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
361
Kohud, garvad, brun-vit, längd 262 cm, mindre skada
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
362
Tidtagarur, Junghans, diameter 54 mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
371
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
381
Okänd designer, vinställ för 6 flaskor, metall, höjd 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
401
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
404
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
405
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
Slutpris2 800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
409
Cigarrskrin, nysilver, 1920-tal, kulhamrad dekor, längd 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
411
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
422
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
438
Samovar, mässing med trähandtag, Thula, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, höjd 38 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
442
Lanternor, 1 par, koppar och glas, 18-1900-tal, total h 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
443
Ljusstakar, 2 par, 1 par förgylld metall, 1800-tal, 1 par nysilver, 1900-talets 1 hälft, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering450 - 500 SEK
444
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900. skrivställ, 3 delar, brons, dekor av schäferhundar, ställ l 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
446
Rökelsekar, så kallat "Koro", Nomura, Kyoto, Japan, Meiji, 1800-talets slut, runt på 4 tassfötter, dekor av drakar mm, lock med sittande Fo-hund, signerat Dainippon Kyoto No-zō, h 31 cm, botten
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
449
Bouilottelampa, mässing, empire, 1800-talets början, grön sidenskärm, h 67 cm, senare elektrifiering
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
456
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, stereo, Beocenter 7700, design 1982, instruktionsbok samt högtalare Beovox CX 50
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
457
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
458
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
460
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 3500, samt Master control panel 5000
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.