Laddar...
Septemberauktion
Auktion söndag 29/9 klockan 16
Visning:
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
158
Mayne, Henry, olja, bymotiv med kyrka, signerad, 22 x 27 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
159
Hermansson, Eric, olja, "Hamn, Österlen", signerad, 33 x 41 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
160
Hermansson, Eric, olja, "Kofsa nabbe, mot Sternö", signerad, 33 x 41 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
162
Akvarellerade tuschteckningar, 4 st samramade, danska adelsvapen; Adeler, Bertouch-Lehn, Lerche och Oxholm, vardera synlig pappersstorlek 16 x 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
172
Larsson, Carl efter honom, färglito, "Namnsdag på härbret", ed Swed Art, signerad i stenen samt numrerad 357/790, synlig pappersstorlek 38 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
173
Larsson, Carl efter honom, färglito, "Kräftfångst", ed Swed Art, signerad i stenen samt numrerad 357/790, synlig pappersstorlek 38 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
174
Hais, Robert, olja, komposition, signerad och daterad -04, 84 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
175
Hais, Robert, olja, komposition, signerad och daterad -04, 84 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
186
Harmann, Béla, olja, får, signerad, 61 x 80 cm, minimal dukskada
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
191
Okänd konstnär, olja Capri, otydligt signerad, 51 x 41 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
199
Järnefelt, Kasper Waldemar, olja, fäbodar, signerad, 21 x 28 cm J var bror till målaren Eero Järnefelt
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
201
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild", signerad och numrerad provtryck, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 30 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
208
Stockhaus, Eva, trägravyr, "Strandäng, Öland", signerad och numrerad 127/330, synlig pappersstorlek 17 x 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
209
Ring, Ragnar, olja, komposition, sign o dat 1968, 12 x 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
210
Pettersson, Lena, etsning, "Beslutet", signerad, daterad -82 och numrerad 10/175, 47 x 38 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
211
Johansson, Gösta, olja, Utsikt från Notre Dame, signerad, 66 x 77 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
212
Svensson, Roland, litografi, vintermotiv vid kusten, signerad och numrerad 21/60, synlig pappersstorlek 9 x 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
216
Kölare, Nils, litografi, komposition, signerad och numrerad 33/180, synlig pappetsstorlek 36 x 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
219
Naur, Albert, olja, blomsterstilleben, signerad och daterad -47, 43 x 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
221
Eriksson, Ulf, olja, "Markens rötter, signerad, 53 x 62 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
233
Amano, Kazumi, färglito med carborundum, komposition, signerad och numrerad 21/30, synlig pappersstorlek 91 x 54 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
242
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, havsmotiv med fåglar, signerad och daterad 98, 39 x 39 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
243
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, motiv med planet, signerad och daterad -90, 60 x 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
245
Okänd konstnär, olja, klippkust, Bornholm, signerad Bille? och daterad 1861, 30 x 48 cm, smärre repor
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
246
Heerup, Henry, färglito, Rummand, ed Henrik Sandbergs Stentrykkeri, sign o dat 67 i stenen, 38 x 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
247
Nielsen, Palle, träsnitt, hexaptyk, "Vejen til byen", synlig pappersstorlek 41 x 37 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
252
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, sittande akt, otydligt signerad, 65 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
253
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), akvatint, "Couple de l'étè" 1986, ed GKM, synlig pappersstorlek 34 x 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
264
Schantz, Philip von, akvatint, "Pilot" ur serien Hommage à Antoine de Saint-Éxupéry", signerad, daterad 61 samt numrerad 12/28, pappersstorlek 62 x 47 cm, proveniens: gåva från konstnären
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
277
Jonson, Sven, färglitografi, Vattentornet, signerad och numrerad XX/XXX, synlig pappersstorlek 41 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
279
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition, signerad och numrerad 16/225, 60 x 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
286
Fanfani, Enrico, olja, 1800-talets 2 hälft, byzantinska, signerad, 32 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
287
Okänd italiensk konstnär, 18-1900-tal, olja, Santa Maria Della Salute, Venedig, otydligt signerad, 46 x 61 cm, i rikt skulpterad ram
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
288
Navorelli, Guglielmo, olja, sekelskiftet 1900, italiensk gårdsinteriör med barn, signerad, 66 x 49 cm, obetydlig dukskada
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
289
Zatterin, Ivo, maskerad i Venedig, signerad, 26 x 33 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
290
Boni, Emilio, akvarell, Canal Grande med Palazzo Ducale, Venedig, signerad, synlig pappersstorlek 45 x 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
292
Okänd konstnär, akvarell, komposition med spelkort, synlig pappersstorlek 46 x 59 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
293
Ege, Mogens, olja, motiv från Bornholm, signerad, 63 x 82 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
296
Minotto, Agnès, akvarell, Piazza di San Marco, Venedig, signerad, synlig pappersstorlek 32 x 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
304
Naliwajko, Jan, färglitografi, "Fågelkvinna", signerad och numrerad 223/360, synlig pappersstorlek 70 x 60 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
306
Bertoncelli, Giulio olja, sekelskiftet 1900, efter Sir Peter Paul Rubens självporträtt från 1623-25, 85 x 61 cm, i rikt skulpterad barockstilram, a tergo stämpel från Regia Galleria Palatino Firenze
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
307
Correggio, Antonio de, efter, Sankta Katarinas mystiska bröllop, 1900-tal, efter original från 1520 på Nationalmuseet i Neapel, 29 x 23 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
324
Kihlman, Inger, färgträsnitt, hus i landskap, signerad, daterad -69 och numrerad 121/175, synlig pappersstorlek 17 x 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
332
Salvadó, Ernesto, blandteknik, ansikte, a tergo daterad 4/6 -67, synlig pappersstorlek 29 x 20 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
333
Hillfon, Maria, triptyk, komposition med blommor, signerad och daterad -04, 90 x 30 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
334
Backman, Lotta, litografi, komposition med leksakståg, signerad och numrerad 155/270, synlig pappersstorlek 53 x 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
352
Persson, Karin, xylografi, "Crescendo" utan år, signerad och numrerad 87/310, synlig pappersstorlek 24 x 17, Moderna Muséets referensnummer NMG 400/1955, säljes till förmån för Röda Korset
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
353
Pedersen, Finn, akryl på papper, komposition, signerad och daterad -86, synlig storlek 58 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.