Auktion söndag 29/9 klockan 16
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
- Måleri & GrafikRensa filter
929
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 10 st, gående par, signerade
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
930
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 9 st, "Jönköping", signerade
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
931
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 8 st, Stenshuvud, signerade
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
932
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, jungfrukällan, signerade
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
933
Okänd konstnär, olja, kvinna med risknippe, otydligt signerad, 46 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
934
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 2 + 1 st, kvinna respektive man, signerade
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
935
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, "Ballad om hundra år", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
937
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 2 st, "Ballad på en soptipp", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
939
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, "Personliga Persson", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
940
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja på pannå, ålandskap, a tergo otydligt betecknad och daterad 1867, 14 x 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
941
Okänd naivistisk konstnär, olja, signerad M Persson och daterad 1919, 47 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
942
Nilsson, Kjell, akryl, landskap, signerad och daterad -90, synlig storlek 50 x 71 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
943
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 2 st, "Doktorspromenaden", ur mappen Alf Hambes värld, signerade
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
944
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, "Brev från kolonien", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
946
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 4 st, "Morbror Frans", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
948
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 9 st, "Marcuses skog", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
950
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 2 st, "mårgon då fåglarna spelade", signerade
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK