Laddar...

Juniauktion

Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16


Juniauktion
Avslutad
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
540
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ljusstakar 1 par, mässing, empire, 1800-talets början, h 31 cm, 1 lagad
543
Ljusstakar 1 par, mässing, empire, 1800-talets början, h 31 cm, 1 lagad
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Väggkonsoler, 2 st, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 21 respektive 24 cm
545
Väggkonsoler, 2 st, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, h 21 respektive 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Krön, förgylld gips, empirestil, 1900-tal, dekor av kvinnomaskaron mm, h 24 cm
546
Krön, förgylld gips, empirestil, 1900-tal, dekor av kvinnomaskaron mm, h 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaminur, alabaster och förgylld metall, 1800-talets slut, dekor av romarinna med stylus, l 46 cm
547
Kaminur, alabaster och förgylld metall, 1800-talets slut, dekor av romarinna med stylus, l 46 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vattentestkit, U S Army WWII i trälåda, denna höjd 10 cm
548
Vattentestkit, U S Army WWII i trälåda, denna höjd 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fingeravtrycksetui med innehåll, WWII, etui längd 25 cm
551
Fingeravtrycksetui med innehåll, WWII, etui längd 25 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
552
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
553
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Uppsatsskål, nysilver och glas, jugend, 1900-talets början, höjd 37 cm, nagg
564
Uppsatsskål, nysilver och glas, jugend, 1900-talets början, höjd 37 cm, nagg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fickur, 3 st, herrsavonett, förgylld metall (glas saknas, herrfickur silver, C F Pettersen Christiania (Oslo) samt herrfickr, vitmetall, emaljskada
569
Fickur, 3 st, herrsavonett, förgylld metall (glas saknas, herrfickur silver, C F Pettersen Christiania (Oslo) samt herrfickr, vitmetall, emaljskada
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Antonsson, Oscar för Ystad Brons, fat, patinerad brons, "Flora", dia 41 cm
571
Antonsson, Oscar för Ystad Brons, fat, patinerad brons, "Flora", dia 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fiol, så kallad skolfiol, 1900-talets början, efter modell av Stradivarius, medöfler 3 stråkar
572
Fiol, så kallad skolfiol, 1900-talets början, efter modell av Stradivarius, medöfler 3 stråkar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
577
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fiskknivar och -gafflar, 9 + 12 st, nysilver, WMF, Faceon, 1900-talets 1 hälft, svenska importstämplar
580
Fiskknivar och -gafflar, 9 + 12 st, nysilver, WMF, Faceon, 1900-talets 1 hälft, svenska importstämplar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spegel, bronserat och bemålat trä och stuck, Glas & Trä, Hovmantorp, 1900-talets mitt, etikettmärkt, h 107 cm
584
Spegel, bronserat och bemålat trä och stuck, Glas & Trä, Hovmantorp, 1900-talets mitt, etikettmärkt, h 107 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Herrbetjänt, bonad bok och mässing, Fratelli Reguetti, 1900-talets 2 hälft, signerad, h 102 cm
585
Herrbetjänt, bonad bok och mässing, Fratelli Reguetti, 1900-talets 2 hälft, signerad, h 102 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mandolin, Epiphone
587
Mandolin, Epiphone
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sadel, Stubben
589
Sadel, Stubben
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Sadel, Kiefer
592
Sadel, Kiefer
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Reseväckarur, krom i etui av läder, Japy Frères, 1910-20-tal, höjd 5 cm
607
Reseväckarur, krom i etui av läder, Japy Frères, 1910-20-tal, höjd 5 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, art-nouveau, sekelskiftet 1900, väggrelief, tenn, dekor av kvinna i profil, numread 279A, h 22 cm
610
Okänd designer, art-nouveau, sekelskiftet 1900, väggrelief, tenn, dekor av kvinna i profil, numread 279A, h 22 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti div personliga hygienartiklar, bl.a tandkräm, tvål, rakblad, mm, WWII
636
Parti div personliga hygienartiklar, bl.a tandkräm, tvål, rakblad, mm, WWII
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti filmrullar mm, US Army, WWII
637
Parti filmrullar mm, US Army, WWII
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti diverse, bl.a smådjursfälla, spelkort, övningsammunition mm US Army, WWII
638
Parti diverse, bl.a smådjursfälla, spelkort, övningsammunition mm US Army, WWII
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti tennsoldater, WWII, höjd ca 8 cm
640
Parti tennsoldater, WWII, höjd ca 8 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larsson, Gunnar för Gustavsberg, askfat, 2 st, melamin, "Kulan", design 1969, diameter 13 cm
641
Larsson, Gunnar för Gustavsberg, askfat, 2 st, melamin, "Kulan", design 1969, diameter 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kamera med tillbehör, Leica M3, nummer 819814, objektiv numrerat 1357987 (bägge 1956), teleobjektiv Summicron numrerat 1652803 (1959)
644
Kamera med tillbehör, Leica M3, nummer 819814, objektiv numrerat 1357987 (bägge 1956), teleobjektiv Summicron numrerat 1652803 (1959)
Slutpris11 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Avslutad
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, sittande kvinna, signerad Ida Bagus Alit, h 60 cm
668
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, sittande kvinna, signerad Ida Bagus Alit, h 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur/trofé, skuret trä med monterade horn i konstmassa från Javahjort, Bali, 1900-talets slut, b 87 cm
671
Skulptur/trofé, skuret trä med monterade horn i konstmassa från Javahjort, Bali, 1900-talets slut, b 87 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Saltkar, 1 par, blybergsporfyr, 1800-talets 1 hälft, dekagonala, dia 6 cm, någon minimal nagg
674
Saltkar, 1 par, blybergsporfyr, 1800-talets 1 hälft, dekagonala, dia 6 cm, någon minimal nagg
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Nielsen, A för Royal Copenhagen, figurin, porslin, ekorre, modellnummer 982, polykrom underglasyrdekor, h 7 cm
677
Nielsen, A för Royal Copenhagen, figurin, porslin, ekorre, modellnummer 982, polykrom underglasyrdekor, h 7 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, empiretyp, 1800-talets 2 hälft, h 18 cm
679
Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, empiretyp, 1800-talets 2 hälft, h 18 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Skrin, 7 st, trä och papier-maché, Indien (?), 1900-tal, l 8 - 21 cm
689
Skrin, 7 st, trä och papier-maché, Indien (?), 1900-tal, l 8 - 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spinnrock, delvis bemålat trä, 1800-tal
693
Spinnrock, delvis bemålat trä, 1800-tal
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
708
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
709
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Högtalare, 2 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
710
Högtalare, 2 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skeppsur, mässing, Schatz Ocean Quartz, dia 18 cm
737
Skeppsur, mässing, Schatz Ocean Quartz, dia 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Damkjær, Helle för Georg Jensen, champagnekylare, rostfritt stål, "Indulgence", design 201,3 h 23 cm, i originalförpackning
742
Damkjær, Helle för Georg Jensen, champagnekylare, rostfritt stål, "Indulgence", design 201,3 h 23 cm, i originalförpackning
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Byggsats, Heller 52909 Mission Jules Verne, European Space Agency, i oöppnad originalförpackning
743
Byggsats, Heller 52909 Mission Jules Verne, European Space Agency, i oöppnad originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Saxofon med väska, Gear4music. längd 69 cm
746
Saxofon med väska, Gear4music. längd 69 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
3D-printer, Anycubic i3 Mega, medföljer orginalkartong
747
3D-printer, Anycubic i3 Mega, medföljer orginalkartong
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, skivspelare, radio samt 2st högtalare, Bang & Olufsen, Beomaster 1000, Beogram 1000 Beovox 1000, design 1965
755
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, skivspelare, radio samt 2st högtalare, Bang & Olufsen, Beomaster 1000, Beogram 1000 Beovox 1000, design 1965
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, ljusstakar, 1 par, nysilver och bakelit, art-déco, 1920-tal, h 11 cm
758
Okänd designer, ljusstakar, 1 par, nysilver och bakelit, art-déco, 1920-tal, h 11 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Cigarrsnoppare, 2 st, stål respektive stål och sterlingsilver, l 15 cm
763
Cigarrsnoppare, 2 st, stål respektive stål och sterlingsilver, l 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Panamahatt, Yogs, storlek 62, framstår oanvänd i originalförpackning
766
Panamahatt, Yogs, storlek 62, framstår oanvänd i originalförpackning
Slutpris1 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Barskåp, "Captains Bar", mahogny med vitrindörr, h 56 cm
767
Barskåp, "Captains Bar", mahogny med vitrindörr, h 56 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.