Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16

Fürst, Paulus, kopparstick, handkolorerat, "Munera excaecant sapientes Helscheborg..." vy över Helsingborg, Nürnberg omkring 1630, synlig pappersstorlek 15 x 18 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kopparstick, handkolorerat, Helsheborch (Helsingborg), omkring 1625, efter Braun&Hogenberg, synlig pappersstorlek 13 x 18 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Husman, Johan & Paulli, Daniel, bataljscen, kopparstucken, "Helsingburg wie solches von J. K. Majestæt Christiano Quinto zur über gabe gezwungen worden 1676" nedskuren och sammansatt,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matthäus Merian d ä efter Antonia Tempesty Merian, Matthew d ä, kopparstick, "Wildjagd", pappersstorlek 10 x 22 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rågfelt Strandberg, Kersti, collografi, "På fall", signerad och numrerad 3/10, synlig pappersstorlek 27 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakelplattor, dekor av skidåkare, signerad, 30 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd Balinesisk konstnär, olja, dansande kvinna, otydligt signerad, 114 x 99 cm, i rikt skuren ram
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Delly, Thezar, olja, balinensisk kvinna med fiol, signerad och daterad 2005, 150 x 96 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, blyerts, porträtt av måleriprofessorn Frederik Vermehren (1823-1910), synlig pappersstorlek 27 x 22 cm, fläckar
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Henningsen, Hans, blyerts, mansporträtt, signerad och daterad -33, pappersstorlek 37 x 26 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fisher, Edward efter Reynolds sir Joshua, kopparstick, "Reddere Personae Scit Convenientia Cuique (Garrick between Tragedy and Comedy)" 1762, synlig pappersstorlek 45 x 53 cm, gulnad
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kitagawa, Utamaro, färgträsnitt, "Watching moths", nummer 8 ur "Joshoku kaiko tewaza-gusa", synlig pappersstorlek 36 x 25 cm, möjligen senare avdrag
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Piranesi, Giovanni Battista, kopparstick, Veduta di altra parte della Camera Sepolcrale di L. Arrunzio, ur Le Antichità Romane 1756, synlig pappersstorlek 48 x 65 cm, möjligen senare avdrag
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Piranesi, Giovanni Battista, kopparstick, veduta di un gran Masso..., ur Le Antichità Romane 1756, synlig pappersstorlek 48 x 52 cm, möjligen senare avdrag
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tersol Potel, François, olja, "Le scarabé...", signerad och daterad 1978, 36 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mortensen, Richard, efter, färgserigraferad poster, Statens Museum for Kunst 1994, synlig pappersstorlek 99 x 63 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nyborg, Anders, efter, poster, serigrafi på offset, 1992, synlig pappersstorlek 84 x 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, applikation/collage, komposition, monterad i vitlackerad låda, totalt mått 70 x 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Pedersen, Stefan Viggo, olja, kvinnlig friluftsmålare, signerad och daterad 1916, 28 x 33 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, olja, 1900-talets början, mansporträtt - efter äldre förlaga, 24 x 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Smith, Hans Ludvig, olja, hedlandskap, signerad, 34 x 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Strand" - motiv från Grötviks hamn, signerad provtryck, synlig pappersstorlek 25 x 38 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Gryning", signerad och numrerad HC29/30, synlig pappersstorlek 49 x 53 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Velcic, Zdenko, blandteknik, komposition, signerad och daterad 2003, synlig pappersstorlek 39 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Rives Elfvén, Leida, färglito, komposition, signerad, daterad 1967 och numrerad 10/115, synlig pappersstorlek 59 x 47 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tirén, Johan efter honom, olja, samer på fjället, 62 x 91 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Taube, Evert, efter honom, offset, "Tango i Dolores", synlig pappersstorlek 49 x 64 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jonson, Sven, färglito, Portalen, signerad EA 28/30, synlig pappersstorlek  43 x 53 cm
798
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK