Laddar...

Majauktion

Visning:

24/5 kl 12 - 19

25/5 kl 12 -17

26/5 kl 12 - 16

Auktion:

26/5 kl 16

Majauktion
Avslutad
Okänd designer, sideboard, aluminium med lackerad skiva, längd 121 cm
310
Okänd designer, sideboard, aluminium med lackerad skiva, längd 121 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larsson, Sara för A2 Designeras, byrå, lackerat bok och MDF, "Stripe Multi", design 2009, b 86 cm
312
Larsson, Sara för A2 Designeras, byrå, lackerat bok och MDF, "Stripe Multi", design 2009, b 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kamferkista, Kina, bredd 102 cm
329
Kamferkista, Kina, bredd 102 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bramin, lampbord, palisander, kvadratiskt, etikettmärkt och daterat 1968, längd 80 cm
331
Okänd designer för Bramin, lampbord, palisander, kvadratiskt, etikettmärkt och daterat 1968, längd 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Farstrup, reclinerfåtölj, modell 5900 plus, grått tyg och bok, fungerar vid test
336
Okänd designer för Farstrup, reclinerfåtölj, modell 5900 plus, grått tyg och bok, fungerar vid test
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för BD-Möbel, Jakobstad, Finland, soffa, krom med svart läderklädsel, "Wing", b 168 cm
338
Okänd designer för BD-Möbel, Jakobstad, Finland, soffa, krom med svart läderklädsel, "Wing", b 168 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Cadovius, Poul för Cado System, väggskåp, palisander/glas, bredd 80 cm, upphängningshål fyllda
346
Cadovius, Poul för Cado System, väggskåp, palisander/glas, bredd 80 cm, upphängningshål fyllda
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ekselius, Karl Erik för JOC, Vetlanda, fåtöljer, 1 par, grå tygklädsel på ram av aluminium, 1960-tal, etikettmärkta
350
Ekselius, Karl Erik för JOC, Vetlanda, fåtöljer, 1 par, grå tygklädsel på ram av aluminium, 1960-tal, etikettmärkta
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Nattygsbord, 1 par, trä med vit marmorskiva, Swedish Grace, 1910-20-tal, höjd 70 cm
352
Nattygsbord, 1 par, trä med vit marmorskiva, Swedish Grace, 1910-20-tal, höjd 70 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svensk marmor, hall/sideboard, vitlackerad metall, "Helena", längd 90 cm
353
Okänd designer för Svensk marmor, hall/sideboard, vitlackerad metall, "Helena", längd 90 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Engström och Myrstrand för Bodafors, nattygsbord, ek, bredd 54 cm
354
Engström och Myrstrand för Bodafors, nattygsbord, ek, bredd 54 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Öronlappsfåtölj, bonat trä med helstoppad tagelklädsel, 1900-talets mitt
359
Öronlappsfåtölj, bonat trä med helstoppad tagelklädsel, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Mtégot, Mathieu för GUBI, soffbord, pulverlackerat stål, "Kangourou", design 1954, l 66 cm
365
Mtégot, Mathieu för GUBI, soffbord, pulverlackerat stål, "Kangourou", design 1954, l 66 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Matbord, mahogny med 2 ofanerade iläggsskivor, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, skivor, tot längd 221 cm, bruksslitage
382
Matbord, mahogny med 2 ofanerade iläggsskivor, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, skivor, tot längd 221 cm, bruksslitage
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Björkås Möbelfabrik, nattygsbord, mahogny, 1950-60-tal, låda i sarg, etikettsignerat, längd 55 cm
384
Okänd designer för Björkås Möbelfabrik, nattygsbord, mahogny, 1950-60-tal, låda i sarg, etikettsignerat, längd 55 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hein, Piet & Mathsson, Bruno för Fritz Hansen, matbord, ek kromade spännben, "Superellips", design 1968, brännstämplat, längd 136 cm
404
Hein, Piet & Mathsson, Bruno för Fritz Hansen, matbord, ek kromade spännben, "Superellips", design 1968, brännstämplat, längd 136 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Claesson, Mårten för Swedese, stolar, 1 par, böjträ med brun konstlädersits, "Bend"
416
Claesson, Mårten för Swedese, stolar, 1 par, böjträ med brun konstlädersits, "Bend"
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skrivhurts, bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, 2 skåp samt 4 lådor i front, längd 81 cm
417
Skrivhurts, bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, 2 skåp samt 4 lådor i front, längd 81 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och marmorskiva, så kallad Hauptkopia, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, b 86 cm
421
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och marmorskiva, så kallad Hauptkopia, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, b 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
424
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hänghörnskåp, ek, 1700-tal, längd 71 cm
425
Hänghörnskåp, ek, 1700-tal, längd 71 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Förvaringslådor/sängbord, 1 par, lackarbeten med mässingsbeslag, Kina, 1900-tal, längd 51 cm
427
Förvaringslådor/sängbord, 1 par, lackarbeten med mässingsbeslag, Kina, 1900-tal, längd 51 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Sideboard, svartlackerat trä med mässingsskiva, 1800-tal, kinesicerande dekor, längd 61 cm
430
Sideboard, svartlackerat trä med mässingsskiva, 1800-tal, kinesicerande dekor, längd 61 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 2002
441
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 2002
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Okänd designer för Just-Racks, tv-bänk, högglanslack, Just-Racks JRL1100S-SL, längd 111 cm
442
Okänd designer för Just-Racks, tv-bänk, högglanslack, Just-Racks JRL1100S-SL, längd 111 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bord, ek med smidda detaljer, så kallad Fratino, barocktyp, Spanien 17-1800-tal, 2 lådor i sarg, l 131 cm
446
Bord, ek med smidda detaljer, så kallad Fratino, barocktyp, Spanien 17-1800-tal, 2 lådor i sarg, l 131 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
448
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Sideboard, svartlackerat trä med benintarisa, renässansstil, 1800-tal, längd 85 cm
451
Sideboard, svartlackerat trä med benintarisa, renässansstil, 1800-tal, längd 85 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
462
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
469
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
484
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, möjligen Arne Vodder för Illums Bolighus, sängstomme, teak och oregon pine, 1950-60-tal, etikettsignerad, innermått 190 x 90 cm, bruksslitage
486
Okänd dansk designer, möjligen Arne Vodder för Illums Bolighus, sängstomme, teak och oregon pine, 1950-60-tal, etikettsignerad, innermått 190 x 90 cm, bruksslitage
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Inout Form, stolar, 1 par, pulverlackerat stål med armlän i teak, "Summer 52",
508
Okänd designer för Inout Form, stolar, 1 par, pulverlackerat stål med armlän i teak, "Summer 52",
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Ekselius, Carl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, teak med grön textilklädsel, 1950-60-tal, stämpelsignerade
510
Ekselius, Carl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, teak med grön textilklädsel, 1950-60-tal, stämpelsignerade
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ihreborn, soffa, 3-sits, beige tygklädsel, ben av aluminium, längd 212 cm, fläckar, bruksslitage
519
Okänd designer för Ihreborn, soffa, 3-sits, beige tygklädsel, ben av aluminium, längd 212 cm, fläckar, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
More Design för Softline, stolar, 4 st, bok och svart polypropylen, "Felix"
520
More Design för Softline, stolar, 4 st, bok och svart polypropylen, "Felix"
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk, vitmålat trä, "Herrgården", front med 3 lådor och 3 skåpsdörrar, b 148 cm
529
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk, vitmålat trä, "Herrgården", front med 3 lådor och 3 skåpsdörrar, b 148 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Larsson, Sam för Dux, stolar, 1 par, krom med blå textilklädsel, "Sam", design 1974
555
Larsson, Sam för Dux, stolar, 1 par, krom med blå textilklädsel, "Sam", design 1974
Slutpris1 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Nattygsbord, 1 par, teak, med tidningshylla i metall, bredd 34 cm
571
Nattygsbord, 1 par, teak, med tidningshylla i metall, bredd 34 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Damarbetsbord, palisander, oscarianskt, sekelskiftet 1900, låda i sarg, längd 56 cm
573
Damarbetsbord, palisander, oscarianskt, sekelskiftet 1900, låda i sarg, längd 56 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, "Hemmakväll",  djuphäftad, grön klädsel
589
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, "Hemmakväll", djuphäftad, grön klädsel
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl, soffbord, "Ovalen", längd 120 cm
590
Malmsten, Carl, soffbord, "Ovalen", längd 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ekornes, fåtölj med pall, "Stressless"
601
Okänd designer för Ekornes, fåtölj med pall, "Stressless"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wörtz, Erik för IKEA, hallmöbel med spegel, ek, längd bänk 110 cm
602
Wörtz, Erik för IKEA, hallmöbel med spegel, ek, längd bänk 110 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, längd 88 cm
638
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, längd 88 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Opsvik, Peter för Stokke, ergonomisk stol, böjträ, Variable
645
Opsvik, Peter för Stokke, ergonomisk stol, böjträ, Variable
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.