Laddar...

Aprilauktion

Visning:

26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

Auktion:

28/4 kl 16

Aprilauktion
Avslutad
Symaskin, Singer, i väska
258
Symaskin, Singer, i väska
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, spegellampetter, 1 par samt spegel, tenn, stämplade 1930. spegel h 40 cm
259
Okänd designer, spegellampetter, 1 par samt spegel, tenn, stämplade 1930. spegel h 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skulptur, läder, stående dromedar, h 33 cm, slitage
260
Skulptur, läder, stående dromedar, h 33 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
273
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Fiol i låda, kopia efter Giovan Paolo Maggini
277
Fiol i låda, kopia efter Giovan Paolo Maggini
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dockor, 2 st, bisquit, Armand Marseille, Tyskland, 1900-talets början, h 45 respektive 47 cm
287
Dockor, 2 st, bisquit, Armand Marseille, Tyskland, 1900-talets början, h 45 respektive 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm
291
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Borste, silver, renässans/barock, 1600-tal, driven dekor i Bérainornamentik
292
Borste, silver, renässans/barock, 1600-tal, driven dekor i Bérainornamentik
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, ca 40 st, bl.a. Sham 69, Jethro Tull, Zappa, Ferry mm
301
Parti LP-skivor, ca 40 st, bl.a. Sham 69, Jethro Tull, Zappa, Ferry mm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, ca 40 st, bl.a. Cash, Joplin, Dire Straits, Stewart mm
302
Parti LP-skivor, ca 40 st, bl.a. Cash, Joplin, Dire Straits, Stewart mm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti äldre tändsticksaskar
306
Parti äldre tändsticksaskar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
308
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm
309
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Avslutad
Okänd designer, trumma (?), skuret och bemålat trä, 1900-tal, höjd 68 cm
316
Okänd designer, trumma (?), skuret och bemålat trä, 1900-tal, höjd 68 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mätinstrument, 2 st i låda, bland annat CO2-mätare, sekelskiftet 1900
330
Mätinstrument, 2 st i låda, bland annat CO2-mätare, sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm
336
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaminur, svart marmor och förgylld metall, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av örn, h 43 cm
340
Kaminur, svart marmor och förgylld metall, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av örn, h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Avslutad
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
346
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Bordsur, förgylld brons, Österrike (?), empiretyp, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av egypticerande hermer, svanar mm, h 40 cm, pendel saknas, senare urverk
349
Bordsur, förgylld brons, Österrike (?), empiretyp, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av egypticerande hermer, svanar mm, h 40 cm, pendel saknas, senare urverk
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, metall med glaskupa, sekelskiftet 1900
357
Bordsfotogenlampa, metall med glaskupa, sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Väggplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal, fäste i form av knuten hand, total h 57 cm
359
Väggplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal, fäste i form av knuten hand, total h 57 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Väggplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, barocktyp, Holland 17-1800-tal, dekor av lejon, Amsterdams stadsvapen mm, h 50 cm, senare ljusarmar
367
Väggplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, barocktyp, Holland 17-1800-tal, dekor av lejon, Amsterdams stadsvapen mm, h 50 cm, senare ljusarmar
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
374
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lodregulator, valnöt, sekelskiftet 1900, höjd 127 cm
376
Lodregulator, valnöt, sekelskiftet 1900, höjd 127 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur med armband, stål. Revue, mekaniskt uppdrag
412
Herrarmbandsur med armband, stål. Revue, mekaniskt uppdrag
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stereo; Onkyo 3 delar, kassettdäck TA-6310, förstärkare TX-8410 samt CD DX-7310, oanvända, medföljer fjärrkontroll
435
Stereo; Onkyo 3 delar, kassettdäck TA-6310, förstärkare TX-8410 samt CD DX-7310, oanvända, medföljer fjärrkontroll
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Just Andersen, Ib för GAB, terrin, nysilver med bakelitknopp, omkring 1920stämplad, l 27 cm
436
Just Andersen, Ib för GAB, terrin, nysilver med bakelitknopp, omkring 1920stämplad, l 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Radio, Philips, typ 521A, mahogny, bredd 35 cm
449
Radio, Philips, typ 521A, mahogny, bredd 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gryta på tre ben, brons med smideshandtag, antagligen Flandern, 15-1600-tal,
453
Gryta på tre ben, brons med smideshandtag, antagligen Flandern, 15-1600-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Avslutad
Fartygsmodell på stativ, Regalskeppet Wasa, längd 92 cm, smärre skador
455
Fartygsmodell på stativ, Regalskeppet Wasa, längd 92 cm, smärre skador
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Väggur, mahogny, sengustaviansk stil, 1900-talets början, h 67 cm
465
Väggur, mahogny, sengustaviansk stil, 1900-talets början, h 67 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takfotogenlampa, bronserad metall och majolika, 1900-tal, kupa i glas, denna diameter 32 cm
469
Takfotogenlampa, bronserad metall och majolika, 1900-tal, kupa i glas, denna diameter 32 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, glas och metall, sekelskiftet 1900, h 49 cm
470
Bordsfotogenlampa, glas och metall, sekelskiftet 1900, h 49 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Praktfat, mässing, barock, 1600-tal, dekor av krönt dubbelörn mm, dia 57 (!) cm, äldre kantlagning
476
Praktfat, mässing, barock, 1600-tal, dekor av krönt dubbelörn mm, dia 57 (!) cm, äldre kantlagning
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Avslutad
Skålfat, mässing, barock, 1700-tal, driven dekor av män bärande druvklase, diameter 44 cm
480
Skålfat, mässing, barock, 1700-tal, driven dekor av män bärande druvklase, diameter 44 cm
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Avslutad
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
493
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jakthorn, läderklädd mässing, längd 22 cm
502
Jakthorn, läderklädd mässing, längd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti klockdelar, 1 låda
503
Parti klockdelar, 1 låda
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Leksakslastbil, BRIO (?), 1900-talets mitt, l 60 cm, bruksslitage
505
Leksakslastbil, BRIO (?), 1900-talets mitt, l 60 cm, bruksslitage
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvur, alm och valnöt, Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, höjd 222 cm
508
Golvur, alm och valnöt, Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, höjd 222 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, skuren sten på sockel, fourfaced Buddah, Kambodja, 1900-tal, höjd 22 cm
512
Okänd konstnär, skulptur, skuren sten på sockel, fourfaced Buddah, Kambodja, 1900-tal, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Parti masker mm, varierande höjd
516
Parti masker mm, varierande höjd
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
522
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
541
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm, lock saknas
544
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm, lock saknas
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för SONAB, högtalare, 1 par, OA-5, modell 1, palisander, 1960-tal, h 43 cm
546
Okänd designer för SONAB, högtalare, 1 par, OA-5, modell 1, palisander, 1960-tal, h 43 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Illums Bolighus, spegel, palisander, 1950-60-tal, höjd 62 cm
547
Okänd designer för Illums Bolighus, spegel, palisander, 1950-60-tal, höjd 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kolbrännare/värmare, mässing, möjligen Holland, 1800-talets 1 hälft, h inklusive hänkel  42 cm
553
Kolbrännare/värmare, mässing, möjligen Holland, 1800-talets 1 hälft, h inklusive hänkel 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.