Specialauktion Balinesisk konst, del 1
26/4 12 - 19
27/4 12 - 17
27/4 kl 17
- Orientalica, AfricanaRensa filter
Winten, Wayan, tillskriven, skulptur, skuret trä, kvinna med barn, signerad Wayan Win, Nyoman Sumerta Gallery, h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd balinesisk konstnär, byst, skulpterat trä, porträtt av Gajah Mada, signerad Sutapa, daterad 2001 samt med proveniens Siadja Gallery, h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, gudinna, h 63 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, sittande kvinna, signerad I B Alit, h 64 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren hardwood, kvinna med solfjäder, signerad Puja, h 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Masker 1 par, skuret och bemålat trä, Bali, längd 43 resp 49 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, sittande kvinna, signerad I B Alit 2006, h 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd Balinesisk konstnär, skulptur, trä, knästående kvinna, signerad Sena, Bali, h 103 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering4 000 - 3 000 SEK