Laddar...

Marsauktion

Auktion söndagen den 31/3 kl 16


Visning:

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Marsauktion
Avslutad
Okänd konstnär, möjligen Lerlaxen, skulptur, miniatyrkask för Halmstads Polisförening (grundad 1906), delvis bemålat lergods, längd 13 cm
290
Okänd konstnär, möjligen Lerlaxen, skulptur, miniatyrkask för Halmstads Polisförening (grundad 1906), delvis bemålat lergods, längd 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Aspelin, Arne, olja, "Grissleholm", signerad, 50 x 61 cm
291
Aspelin, Arne, olja, "Grissleholm", signerad, 50 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, teak och metall, diameter 20 cm, anlupen
292
Okänd designer, taklampa, teak och metall, diameter 20 cm, anlupen
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101
293
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj samt fotpall, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101
294
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj samt fotpall, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglitos i mapp, 8+2 st ur Alf Hambes Värld, sign o numr xx/290, 33 x 46 cm, (medföljer extra Näckaspel samt ????)
295
Taipaleenmäki, Jussi, färglitos i mapp, 8+2 st ur Alf Hambes Värld, sign o numr xx/290, 33 x 46 cm, (medföljer extra Näckaspel samt ????)
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Raatevaara, Jussi, olja, "Sjöutsikt", signerad och daterad 2007, 55 x 46
296
Raatevaara, Jussi, olja, "Sjöutsikt", signerad och daterad 2007, 55 x 46
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, fotbollsmatch, såld till förmån för Falkenbergs Fotbolls Förening, signerad och numrerad 13/290, 38 x 48 cm,
297
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, fotbollsmatch, såld till förmån för Falkenbergs Fotbolls Förening, signerad och numrerad 13/290, 38 x 48 cm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Andersson, Rutger för Tenzo, byrå, svartlackerad MDF med metallbeslag, "Malibu", design 1988, bredd 86 cm
298
Andersson, Rutger för Tenzo, byrå, svartlackerad MDF med metallbeslag, "Malibu", design 1988, bredd 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, trumma (?), skuret och bemålat trä, 1900-tal, höjd 68 cm
299
Okänd designer, trumma (?), skuret och bemålat trä, 1900-tal, höjd 68 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, sterlingsilver med infattad onyx, turkos samt strasstenar, h 8 cm
300
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, sterlingsilver med infattad onyx, turkos samt strasstenar, h 8 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matta, semiantik/antik Isphahan, 210 x 135 cm
301
Matta, semiantik/antik Isphahan, 210 x 135 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tillinge, h 28 cm, glasyrnötningar
302
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tillinge, h 28 cm, glasyrnötningar
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lütken, Per för Holmegaard, bordslampa, polykrom dekor mot vit glasmassa, ur serien Cascade, design 1970, höjd inklusive skärmhållare 57 cm
303
Lütken, Per för Holmegaard, bordslampa, polykrom dekor mot vit glasmassa, ur serien Cascade, design 1970, höjd inklusive skärmhållare 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Berg, Rolf, tomte, delvis bemålad keramik, etikettsignerad, höjd 15 cm
304
Berg, Rolf, tomte, delvis bemålad keramik, etikettsignerad, höjd 15 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, kaffekanna  med lock, porslin, Koka Blå, design 1953, h 18 cm
305
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffekanna med lock, porslin, Koka Blå, design 1953, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm
306
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för Rosenthal Studio Line, kaffeservisdelar, porslin, Composition Gold, 1960-tal, 15 delar
307
Wirkkala, Tapio för Rosenthal Studio Line, kaffeservisdelar, porslin, Composition Gold, 1960-tal, 15 delar
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Teckning, akvarellerad tusch med guldinslag, Kina, Qing, personer i tempelmiljö, pappersstorlek 22 x 28 cm
308
Teckning, akvarellerad tusch med guldinslag, Kina, Qing, personer i tempelmiljö, pappersstorlek 22 x 28 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Böcker, Bergman, Bo, knivrelaterade titlar, 33 st
309
Böcker, Bergman, Bo, knivrelaterade titlar, 33 st
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Åfors Möbelfabrik, matbord med 2 utdragbara skivor samt 6 stolar, ek, "Solna", plakett/etikettmärkta, bord totalt 260 x 90 cm
310
Malmsten, Carl för Åfors Möbelfabrik, matbord med 2 utdragbara skivor samt 6 stolar, ek, "Solna", plakett/etikettmärkta, bord totalt 260 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kaffekoppar med underfat, 13 + 13 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde
311
Kaffekoppar med underfat, 13 + 13 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat vitguld med 1 facettslipad akvamarin om cirka 5 carat samt 14 8-slipade diamanter om totalt 0,22 carat, l 55mm, vikt 6,2 gram, stämplad C G Hallberg Stockholm 1952
312
Brosch, 18 karat vitguld med 1 facettslipad akvamarin om cirka 5 carat samt 14 8-slipade diamanter om totalt 0,22 carat, l 55mm, vikt 6,2 gram, stämplad C G Hallberg Stockholm 1952
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Assietter, 13 st, gräddkanna och sockerskål, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, dia 16 respektive 17 cm
313
Assietter, 13 st, gräddkanna och sockerskål, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, dia 16 respektive 17 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, vitmelerad glasmassa med handmålad dekor av  kvinnoansikte mm, "open Mind", design 1986, signerad, h exklusive sockel 27 cm
314
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, vitmelerad glasmassa med handmålad dekor av kvinnoansikte mm, "open Mind", design 1986, signerad, h exklusive sockel 27 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skåp med överskåp, skuret och gråmålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, lådor med rombdekor, höjd 202 cm
315
Skåp med överskåp, skuret och gråmålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, lådor med rombdekor, höjd 202 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Lockask, flintgods, Japan Kutani (?), Meiji/Taishô, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av personer, fåglar mm, även invändig dekor, dia 11 cm, fläckar
316
Lockask, flintgods, Japan Kutani (?), Meiji/Taishô, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av personer, fåglar mm, även invändig dekor, dia 11 cm, fläckar
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Okänd japansk keramiker, skål, flintgods, Kutani (?), Miji-Taishô, så kallad "Thousand Faces"-dekor, dia 23 cm, nagg
317
Okänd japansk keramiker, skål, flintgods, Kutani (?), Miji-Taishô, så kallad "Thousand Faces"-dekor, dia 23 cm, nagg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Quénvil, Henri, vas, delvis emaljerat glas, art-déco, 1920-tal, cylindrisk med stiliserad blomdekor, signerad, h 13 cm
318
Quénvil, Henri, vas, delvis emaljerat glas, art-déco, 1920-tal, cylindrisk med stiliserad blomdekor, signerad, h 13 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mätinstrument, 2 st i låda, bland annat CO2-mätare, sekelskiftet 1900
319
Mätinstrument, 2 st i låda, bland annat CO2-mätare, sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, glaserad keramik, dekor i blått och guld, höjd 37 cm
320
Okänd designer, vas, glaserad keramik, dekor i blått och guld, höjd 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
321
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Avslutad
Kaminur, svart marmor och förgylld metall, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av örn, h 43 cm
322
Kaminur, svart marmor och förgylld metall, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av örn, h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Avslutad
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
324
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
325
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
326
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm
327
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft, i form av propellrar, höjd 6 cm
328
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft, i form av propellrar, höjd 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för HAY Copenhagen, lamp/soffbord, svart marmorskiva på kromad benställning, 80 x 80 cm
329
Okänd designer för HAY Copenhagen, lamp/soffbord, svart marmorskiva på kromad benställning, 80 x 80 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
330
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen för Tenzo, skåp, lackerad MDF på benställning i lackerad bok,, bredd 80 cm, i knopp saknas
331
Okänd designer, antagligen för Tenzo, skåp, lackerad MDF på benställning i lackerad bok,, bredd 80 cm, i knopp saknas
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Paillard, Michel, pall, orangeglaserad keramik och svartlackerat trä, höjd 44 cm
332
Paillard, Michel, pall, orangeglaserad keramik och svartlackerat trä, höjd 44 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, sideboard, aluminium med lackerad skiva, längd 121 cm
333
Okänd designer, sideboard, aluminium med lackerad skiva, längd 121 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ekström, Jan för Conform, fåtölj, kromad metall med röd läderklädsel, "Gyro"
334
Ekström, Jan för Conform, fåtölj, kromad metall med röd läderklädsel, "Gyro"
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
335
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Vapensköld, skuret, bemålat och förgyllt trä, otydligt signerad och daterad -79, h 78 cm
336
Vapensköld, skuret, bemålat och förgyllt trä, otydligt signerad och daterad -79, h 78 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Spegel, valnöt och försilvrat pastellage, möjligen Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, dekor av guirlander mm, höjd 59 cm, skador
337
Spegel, valnöt och försilvrat pastellage, möjligen Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, dekor av guirlander mm, höjd 59 cm, skador
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kronberg, Julius, akvarellerad teckning, mytologisk scen, sannolikt skiss till takmålning, osignerad, mått inklusive ram 46 x 46 cm
338
Kronberg, Julius, akvarellerad teckning, mytologisk scen, sannolikt skiss till takmålning, osignerad, mått inklusive ram 46 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.