Laddar...

Marsauktion

Auktion söndagen den 31/3 kl 16


Visning:

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Marsauktion
Avslutad
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skålfat, glaserat lergods, Diagonal, design 1955, längd 32 cm
474
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skålfat, glaserat lergods, Diagonal, design 1955, längd 32 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, skål, glaserat stengods, Granada, design 1959, signerad, dia 15 cm
475
Larson, Lisa för Gustavsberg, skål, glaserat stengods, Granada, design 1959, signerad, dia 15 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, 4 skålar, glaserat stengods, ur serien Thalia från 1960, högsta h 9 cm
477
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, 4 skålar, glaserat stengods, ur serien Thalia från 1960, högsta h 9 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, hänkelskål, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Ava Köhlin, längd 25 cm
488
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, hänkelskål, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Ava Köhlin, längd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Brickbord, mahogny, 1900-talets 1 hälft, skiva med infattat flintgodsfat, detta Rörstrand, 1800-talets mitt, bredd 59 cm
489
Brickbord, mahogny, 1900-talets 1 hälft, skiva med infattat flintgodsfat, detta Rörstrand, 1800-talets mitt, bredd 59 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, matservisdelar, cirka 20 st, porslin, Koka Blå, design 1953, bruksslitage
490
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, matservisdelar, cirka 20 st, porslin, Koka Blå, design 1953, bruksslitage
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kakelplattor, 28 st, fajans, 1700-tal, mangandekor av fåglar mm, monterade på platta, totalt 53 x 94 cm, skador
499
Kakelplattor, 28 st, fajans, 1700-tal, mangandekor av fåglar mm, monterade på platta, totalt 53 x 94 cm, skador
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, porslin; Mon Amie, design 1952; 6 thekoppar, 5 underfat samt 5 assietter
514
Westman, Marianne för Rörstrand, porslin; Mon Amie, design 1952; 6 thekoppar, 5 underfat samt 5 assietter
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lockurna, porslin, Thomas, 1900-talets mitt, polykrom och förgylld dekor av blommor, h 32 cm
523
Lockurna, porslin, Thomas, 1900-talets mitt, polykrom och förgylld dekor av blommor, h 32 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 10 vardera kaffekoppar, underfat och assietter, gräddkanna, 2 sockerskålar med lock, 1 lockurna samt 2 fat
525
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 10 vardera kaffekoppar, underfat och assietter, gräddkanna, 2 sockerskålar med lock, 1 lockurna samt 2 fat
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservis "Carneval"
526
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservis "Carneval"
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
2 delar glas, saltkar Iittala Savoy samt skål Orrefors
529
2 delar glas, saltkar Iittala Savoy samt skål Orrefors
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
530
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti keramik och porslin, figuriner mm, Uppsala Ekeby, Bergsten mm, varierande höjd
533
Parti keramik och porslin, figuriner mm, Uppsala Ekeby, Bergsten mm, varierande höjd
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta", organisk form, signerad, botten med gåvotext daterad 1952, h 17 cm
542
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta", organisk form, signerad, botten med gåvotext daterad 1952, h 17 cm
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lundin, Ingeborg för Orrefors, champagneglas, 12 st, 'Silvia', design 1957, h 20 cm
544
Lundin, Ingeborg för Orrefors, champagneglas, 12 st, 'Silvia', design 1957, h 20 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Kanna, delvis bemålat lergods, Armenien, 1900-tal, dekor av stenbock, höjd 19 cm
545
Kanna, delvis bemålat lergods, Armenien, 1900-tal, dekor av stenbock, höjd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Trädgårdskrukor, 1 par, glaserat stengods, Kina, 1900-tal, reliefdekor av personer mm,, längd 74 cm
551
Trädgårdskrukor, 1 par, glaserat stengods, Kina, 1900-tal, reliefdekor av personer mm,, längd 74 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Weidlich, Emil för Elme, vas, optikblåst glas, slipad dekor av man med treudd, signerad, h 23 cm
555
Weidlich, Emil för Elme, vas, optikblåst glas, slipad dekor av man med treudd, signerad, h 23 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Alberius, Olle för Orrefors, skulptur, glas, stående elefant, etikettsignerad, 18 cm
569
Alberius, Olle för Orrefors, skulptur, glas, stående elefant, etikettsignerad, 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hald, Edward för Orrefors, karaff med propp, glas, "Susanna i badet", modellnummer 1230 (1933), signerad, total h 24 cm
570
Hald, Edward för Orrefors, karaff med propp, glas, "Susanna i badet", modellnummer 1230 (1933), signerad, total h 24 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Väggpaneler, 1 par, porslin och trä, Kina, 1900-tal, dekor av personer i landskap mm i famille-rose-färger, otydliga signaturer, höjd 103 cm
573
Väggpaneler, 1 par, porslin och trä, Kina, 1900-tal, dekor av personer i landskap mm i famille-rose-färger, otydliga signaturer, höjd 103 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, "Hearts", design 1995, målad dekor av hjärta mm, signerat, dia 33 cm
584
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, "Hearts", design 1995, målad dekor av hjärta mm, signerat, dia 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, "Contrast", design 2005, etikettmärkt, dia 35 cm
587
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, "Contrast", design 2005, etikettmärkt, dia 35 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, "Contrast", design 2005, etikettmärkt, dia 36 cm
588
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, "Contrast", design 2005, etikettmärkt, dia 36 cm
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, julservisdelar, 13 st, porslin, "Herrgårds jul", skål diameter 23 cm
594
Okänd designer för Rörstrand, julservisdelar, 13 st, porslin, "Herrgårds jul", skål diameter 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Moccakanna, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1030, h 21 cm
622
Moccakanna, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1030, h 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Kosta Boda, fat, bemålat glas, "Taiga", design 2000, signerat, dia 38 cm
628
Backström, Monica för Kosta Boda, fat, bemålat glas, "Taiga", design 2000, signerat, dia 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, kristall, slipad dekor, signerad, diameter 25 cm
630
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, kristall, slipad dekor, signerad, diameter 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rackham, Richard för Eldoluft, blå glasmassa med turkost brätte och rött påklipp, signerad, dia 23 cm
631
Rackham, Richard för Eldoluft, blå glasmassa med turkost brätte och rött påklipp, signerad, dia 23 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods, rinnedekor, modell 1469, design 1920, h 21 cm
649
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods, rinnedekor, modell 1469, design 1920, h 21 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mat och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 15 delar
654
Mat och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 15 delar
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figurin, porslin, Schaubach Kunst Wallendorf, liggande kvinna, längd 23 cm
680
Figurin, porslin, Schaubach Kunst Wallendorf, liggande kvinna, längd 23 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 400 SEK
Avslutad
Hyldahl, Margarethe för B&G, vas, porslin, kungafartyget Dannebrog utanför Kronborg Slott, höjd 28 cm
684
Hyldahl, Margarethe för B&G, vas, porslin, kungafartyget Dannebrog utanför Kronborg Slott, höjd 28 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mornils, Erik för Nittsjö keramik, kanna, lergods, dekor av blommor, höjd 23 cm
698
Mornils, Erik för Nittsjö keramik, kanna, lergods, dekor av blommor, höjd 23 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, höjd 15 cm
706
Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, höjd 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Pillivuyt, soppskålar, 8 st, porslin, diameter 12 cm
714
Okänd designer för Pillivuyt, soppskålar, 8 st, porslin, diameter 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 8 st, glas, Fuga, design 1953
717
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 8 st, glas, Fuga, design 1953
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, dekor av blommor i blått underfång, längd 36 cm
718
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, dekor av blommor i blått underfång, längd 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kedelv. Poul för Flygsfors, vas/skulptur, glas, "Coquille", dekor i rött och vitt underfång, signerad och daterad 67, höjd 25 cm
728
Kedelv. Poul för Flygsfors, vas/skulptur, glas, "Coquille", dekor i rött och vitt underfång, signerad och daterad 67, höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, nysilver och bemålat glas, jugend, 1900-talets början, dekor av violer, höjd 24 cm, ägargravyr
731
Vaser, 1 par, nysilver och bemålat glas, jugend, 1900-talets början, dekor av violer, höjd 24 cm, ägargravyr
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Simmulson, Mari för Upsala Ekeby, vas, glaserad keramik, dekor av kvinnor och löv, signerad och numrerad 300M, höjd 19 cm
732
Simmulson, Mari för Upsala Ekeby, vas, glaserad keramik, dekor av kvinnor och löv, signerad och numrerad 300M, höjd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ytterkrukor, 2 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, 2 st, diameter  13 respektive 25 cm
733
Ytterkrukor, 2 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, 2 st, diameter 13 respektive 25 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Rosenthal, Philipp för Rosenthal, kaffe/matservis, cirka 85 delar, porslin, Maria Ros, design 1916, (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru)
734
Rosenthal, Philipp för Rosenthal, kaffe/matservis, cirka 85 delar, porslin, Maria Ros, design 1916, (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru)
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Cigarettburk, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1016, l 11 cm
735
Cigarettburk, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1016, l 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1023, dia 17 cm cm
736
Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1023, dia 17 cm cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nylund, Anita för JIE, Gantofta, kryddburk, flintgods och teak, "Kryddgränden 9" samt kryddburkar, 4 st, ur serien Vår lilla stad, h 9,5 respektive 14 cm
737
Nylund, Anita för JIE, Gantofta, kryddburk, flintgods och teak, "Kryddgränden 9" samt kryddburkar, 4 st, ur serien Vår lilla stad, h 9,5 respektive 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Sillburk, flintgods, med rottinghandtag, Deco, Helsingborg, design Wide, h exklusive handtag 14 cm
738
Sillburk, flintgods, med rottinghandtag, Deco, Helsingborg, design Wide, h exklusive handtag 14 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.