Laddar...

Marsauktion

Auktion söndagen den 31/3 kl 16


Visning:

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Marsauktion
Avslutad
Kanna, fajans, Capodimonte, Neapel, 1900-talets 2 hälft, polykrom reliefdekor, h 42 cm
204
Kanna, fajans, Capodimonte, Neapel, 1900-talets 2 hälft, polykrom reliefdekor, h 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Carstens Tönnieshof, vas, glaserad keramik, "Lava", 1960-tal, numrerad, h 26 cm
213
Okänd designer för Carstens Tönnieshof, vas, glaserad keramik, "Lava", 1960-tal, numrerad, h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Sundell, Britt-Louise för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, "Virvel 3", signerad och etikettmärkt, h 19 cm
215
Sundell, Britt-Louise för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, "Virvel 3", signerad och etikettmärkt, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för NAO, figurin, porslin, vilande kvinna med hatt, polykrom underglasyrdekor, l 36 cm
216
Okänd designer för NAO, figurin, porslin, vilande kvinna med hatt, polykrom underglasyrdekor, l 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1920-30-tal, karaff samt 6 likör/shotglas, karaffen med nysilvermontage, höjd 5 respektive 22 cm
217
Okänd designer, 1920-30-tal, karaff samt 6 likör/shotglas, karaffen med nysilvermontage, höjd 5 respektive 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vas, turkos glasmassa, h 24 cm
223
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vas, turkos glasmassa, h 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för B&G, kryddburkar, 13 st, porslin, i orginalkartonger, h 11 cm
224
Okänd designer för B&G, kryddburkar, 13 st, porslin, i orginalkartonger, h 11 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ahola, Hilka-Liisa för Arabia, skål, glaserat stengods, dekor av blomma, signerad, dia 35 cm
226
Ahola, Hilka-Liisa för Arabia, skål, glaserat stengods, dekor av blomma, signerad, dia 35 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lyskær, taklampor, 1 par, vit glasmassa, modell 4793, etikettsignerade, h 22 cm
229
Okänd designer för Lyskær, taklampor, 1 par, vit glasmassa, modell 4793, etikettsignerade, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
231
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Buljongkoppar med underfat, 6 + 6 st, porslin, Rosenthal, dekor i kobolt och guld
252
Buljongkoppar med underfat, 6 + 6 st, porslin, Rosenthal, dekor i kobolt och guld
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm
255
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Linde, Brigitte, egen verkstad Höllviken, skål, stengods, äggskalsformad, signerad, dia 20 cm
260
Linde, Brigitte, egen verkstad Höllviken, skål, stengods, äggskalsformad, signerad, dia 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 2 st, glas, Fuga, design 1953, dia 16 respektive 20 cm
261
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 2 st, glas, Fuga, design 1953, dia 16 respektive 20 cm
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 35 delar, koppar, underfat,assietter, sockerskål,  ljusstakar mm
264
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 35 delar, koppar, underfat,assietter, sockerskål, ljusstakar mm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, kvadratiskt bukig med polykrom dekor i Kantonemalj, h 32 cm
275
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, kvadratiskt bukig med polykrom dekor i Kantonemalj, h 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, h 38 cm, lagning
278
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, h 38 cm, lagning
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
287
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, möjligen Lerlaxen, skulptur, miniatyrkask för Halmstads Polisförening (grundad 1906), delvis bemålat lergods, längd 13 cm
290
Okänd konstnär, möjligen Lerlaxen, skulptur, miniatyrkask för Halmstads Polisförening (grundad 1906), delvis bemålat lergods, längd 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tillinge, h 28 cm, glasyrnötningar
302
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tillinge, h 28 cm, glasyrnötningar
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Berg, Rolf, tomte, delvis bemålad keramik, etikettsignerad, höjd 15 cm
304
Berg, Rolf, tomte, delvis bemålad keramik, etikettsignerad, höjd 15 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, kaffekanna  med lock, porslin, Koka Blå, design 1953, h 18 cm
305
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffekanna med lock, porslin, Koka Blå, design 1953, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för Rosenthal Studio Line, kaffeservisdelar, porslin, Composition Gold, 1960-tal, 15 delar
307
Wirkkala, Tapio för Rosenthal Studio Line, kaffeservisdelar, porslin, Composition Gold, 1960-tal, 15 delar
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffekoppar med underfat, 13 + 13 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde
311
Kaffekoppar med underfat, 13 + 13 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Assietter, 13 st, gräddkanna och sockerskål, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, dia 16 respektive 17 cm
313
Assietter, 13 st, gräddkanna och sockerskål, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, dia 16 respektive 17 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lockask, flintgods, Japan Kutani (?), Meiji/Taishô, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av personer, fåglar mm, även invändig dekor, dia 11 cm, fläckar
316
Lockask, flintgods, Japan Kutani (?), Meiji/Taishô, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av personer, fåglar mm, även invändig dekor, dia 11 cm, fläckar
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Okänd japansk keramiker, skål, flintgods, Kutani (?), Miji-Taishô, så kallad "Thousand Faces"-dekor, dia 23 cm, nagg
317
Okänd japansk keramiker, skål, flintgods, Kutani (?), Miji-Taishô, så kallad "Thousand Faces"-dekor, dia 23 cm, nagg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Quénvil, Henri, vas, delvis emaljerat glas, art-déco, 1920-tal, cylindrisk med stiliserad blomdekor, signerad, h 13 cm
318
Quénvil, Henri, vas, delvis emaljerat glas, art-déco, 1920-tal, cylindrisk med stiliserad blomdekor, signerad, h 13 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, glaserad keramik, dekor i blått och guld, höjd 37 cm
320
Okänd designer, vas, glaserad keramik, dekor i blått och guld, höjd 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
321
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Avslutad
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
324
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
325
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
326
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
330
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm
351
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
353
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
356
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 57 cm
379
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
387
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
390
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Aalto, Alvar för Iittala, vas samt saltkar, 'Savoy', klar glasmassa, design 1936, etikettmärkt, etsad signatur, l 14 respektive 15 cm
392
Aalto, Alvar för Iittala, vas samt saltkar, 'Savoy', klar glasmassa, design 1936, etikettmärkt, etsad signatur, l 14 respektive 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal,  i form av pistol, längd 27 cm
407
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal, i form av pistol, längd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Capodimonte, pokalglas, majolika, reliefdekor av mytologiska motiv, höjd 17 cm
408
Okänd designer för Capodimonte, pokalglas, majolika, reliefdekor av mytologiska motiv, höjd 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Väggdekorationer, 1 par, flintgods, 1950-tal, dansöser, höjd 18 cm
415
Väggdekorationer, 1 par, flintgods, 1950-tal, dansöser, höjd 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Simmulson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, chamotterat och glaserat lergods, ur de så kallade "Korta serierna", dekor av fabeldjur mm, signerad och numrerad 67/100, h 15 cm
416
Simmulson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, chamotterat och glaserat lergods, ur de så kallade "Korta serierna", dekor av fabeldjur mm, signerad och numrerad 67/100, h 15 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta, karaffer, 2 st samt ishink, glas, Prince, höjd 11 . 25 cm
422
Wärff, Göran för Kosta, karaffer, 2 st samt ishink, glas, Prince, höjd 11 . 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
442
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Severin, Bent för Lyngby Porcelain, mat- och kaffeservis porslin, "Tangent", design 1963, ca 25 delar
455
Severin, Bent för Lyngby Porcelain, mat- och kaffeservis porslin, "Tangent", design 1963, ca 25 delar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.