Laddar...

Marsauktion

Auktion söndagen den 31/3 kl 16


Visning:

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Marsauktion
Avslutad
Skulptur, brons, Shiva, Indien, 1900-talhöjd 23 cm
603
Skulptur, brons, Shiva, Indien, 1900-talhöjd 23 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Drömfångare, halssmycke, metall, textil och läder, höjd ca 30 cm
604
Drömfångare, halssmycke, metall, textil och läder, höjd ca 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bokstöd, 1 par, skuret och delvis bemålat hardwood, inlägg av pärlemor, Afrika, 1900-talets 2 hälft, höjd 29 cm
605
Bokstöd, 1 par, skuret och delvis bemålat hardwood, inlägg av pärlemor, Afrika, 1900-talets 2 hälft, höjd 29 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sköld/väggdekoration, skuret och bemålat trä, dekor av fågel, möjligen Asmat, Nya Guinea, 1900-talets 2 hälft, längd 63 cm
607
Sköld/väggdekoration, skuret och bemålat trä, dekor av fågel, möjligen Asmat, Nya Guinea, 1900-talets 2 hälft, längd 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Öskar för kanot, skuret trä och flätad bast, Salomonöarna, längd 41 cm
608
Öskar för kanot, skuret trä och flätad bast, Salomonöarna, längd 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, möjligen Goma, Kongo, 1900-tal, höjd 40 cm
615
Mask, skuret trä, möjligen Goma, Kongo, 1900-tal, höjd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kifwebe, Songye, Kongo, 1900-tal, höjd 36 cm
620
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kifwebe, Songye, Kongo, 1900-tal, höjd 36 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
638
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, höjd 15 cm
706
Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, höjd 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lockskål, malakit och mässing, hexagonal form, längd ca 9 cm
713
Lockskål, malakit och mässing, hexagonal form, längd ca 9 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, dekor av blommor i blått underfång, längd 36 cm
718
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, dekor av blommor i blått underfång, längd 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd japansk konstnär, broderi, siden, fågel på gren, enligt foto a tergo inköpt 1963, synlig storlek 26 x 33 cm
721
Okänd japansk konstnär, broderi, siden, fågel på gren, enligt foto a tergo inköpt 1963, synlig storlek 26 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä och kaolinlera, Lega, Kongo, 1900-tal, h 31 cm
740
Mask, skuret trä och kaolinlera, Lega, Kongo, 1900-tal, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Opiumpipa, konstmassa och metall, modern tillverkninig, l 46 cm
810
Opiumpipa, konstmassa och metall, modern tillverkninig, l 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.