25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Slaglåspistol, stål med valnötskolv, enkelpipig, antagligen London, 1800-talets mitt, oktogonal pipa, lås signerat W Facot, längd 37 cm
Slutpris7 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slaglåspistol, stål och mässing med valnötskolv, 1800-talets 1 hälft, over-under med pipväljare, pipig, längd 20 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slaglåspistol med fjäderbajonett, stål med valnötskolv, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dubbla, länkade hanar, räfflad pipa, , tot längd 45 cm
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Batongpistol, stål, Belgien, 1800-tal, märkt Baton de Garde, Gillot Liège, längd 32 cm
Slutpris9 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Slutpris11 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Slaglåspistoler med fjäderbajonett, 1 par, 1800-talets 1 hälft eller mitt, i etui med kultång och nippelpress, total l 32 cm, senare dolk medföljer
Slutpris12 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Larm/signalpistol, slaglås, smide med fästrem i läder, så kallad Gamekeeper's Poacher Trap, 1800-tal,  längd 18 cm
Slutpris13 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Smådjursfälla, smide med slaglås, 1800-tal, 3-pipig, längd 25 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Smådjursfälla med flintlås. trä och smide, 170-1800-tal, , längd 23 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Stenyxa, Afrika, skaft i trä med snidad dekor, längd 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Katana samt Wakizashi, med baljor, Japan, modern tillverkning, tot längd 104 resp 70 cm, medföljer ställ
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tropikhjälm, Vietnam, längd 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tropikhjälm, USA, 1962, längd 35 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kniv i balja, Toledo, Gladiusmodell, tot längd 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris2 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Piska, flätat läder, längd 100 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Medalj, 23 k rödguld, mynttyper under Gustav V:s regeringstid, vikt 4,7 gram, stämplad 1977
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hjälm, Ssh-40, (Röda armén), längd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti mynt, delvis äldre, bland annat 5 öre SM 1699
818
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stort parti svenska mynt, silver mm
819
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti svenska silvermynt, 1876 och senare
820
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stort parti kopparmynt, medföljer enstaka andra
821
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti silvermynt, delvis jubileumsmynt, total vikt 260 gram
822
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti delvis äldre mynt bland annat 4 skilling Danmark 1630
823
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Silvermynt, 1 $ 1886, så kallad Morgandollar
824
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stjärnkikare med stativ, Meade Infinity
851
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK