Laddar...
Januariauktion
Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16
Visning:
26/1 kl 12 - 19
27/1 kl 12 - 17
28/1 kl 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
391
Kungliga moccakoppar, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, framställda till bröllopet mellan Kronprins Pavlos av Grekland (prins av Danmark) och Marie Chantal Miller 1/7 1995, h 5 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
395
Kedelv, Poul för Flygsfors, 7 delar konstglas, "Coquille", dekor i polykromt underfång, varierande signaturer, någon etikett, h 6 - 20 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
400
Lagerbielke, Erika för Orrefors, glasservis, "Intermezzo blå", design 1985, 9 rödvin-, 8 vitvin-, 8 likör-, 8 grogg-, 8 seltzer-, 8 martini-, 9 whiskyglas samt kanna och karaff, höjd 10-31 cm
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
401
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Spaniel, ur serien Kennel från 1972, etikettmärkt och med gjuten signatur, h 7 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
402
Stort parti glas, porslin mm,bland annat Färe Marcolin, Tilgman och Fischer, någon nagg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
409
Lütken, Per för Kastrup-Holmegaard, vas samt ljusstake, glas, "Carnaby", design 1968, dekor i rött överfång, h 16 respektive 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
411
Okänd konstnär, vas, turkos glasmassa, spiralvriden dekor, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
422
Reiff, Erik för Royal Copenhagen, skål, glaserat stengods, unik, signerad, diameter 21 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
425
Lockurnor, 1 par, porslin, Kina, modern tillverkning, blå underglasyrdekor, höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
426
Bang, Michael för Holmegaard, tillskriven skål på fot, dekor i svart mot grå fond, möjligen så kallad "Sort plet og streg", h 28 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
434
Glasservisdelar: 21 vitvin-, 14 starkvins- samt 13 likörglas, höjd 11, 13 respektive 16 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
447
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
455
Lockurna, porslin, Kina, 1900-tal, pumpaformad med dekor av växtlighet och Sho-tecken i blå underglasyrdekor, diameter 22 cm, smärre fotnagg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
461
Liliengren, Per, skulptur, säl, glaserad keramik, signerad, längd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
476
Okänd designer för Capodimonte, pokalglas, majolika, reliefdekor av mytologiska motiv, höjd 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
479
Urnor/ytterfoder, 1 par, porslin, Sächsicher Porzellanmanufaktur, Dresden, 1900-tal, rokokostil, polykrom och förgylld dekor av blommor, h 11 cm, obetydliga nagg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
481
Weinberg, Gull för Rörstrand, vas, stengods, relief i blå underglasyrdekor, signerad, h 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
493
Okänd designer, möjligen för Holmegaard, taklampa, glas, dekor i orange överfång, h 30 cm, obetydliga nagg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
495
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, bordslampor, 1 par, glaserad keramik, dekor i så kallad spirande stil, h exklusive lampfäste30 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
502
Simmulson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, chamotterat och glaserat lergods, ur de så kallade "Korta serierna", dekor av fabeldjur mm, signerad och numrerad 67/100, h 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
506
Vinkylare, porslin, Arita, Japan, Meiji-Taishô, dekor i famille-rose-färger, svårtydd signatur möjligen Shim Po Zo, h 19 cm, sprickor
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
509
Fisktallrikar, 6 st, porslin, Portmeirion "The Complete Angler", l 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
514
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, skål på fot, grön glasmassa, etikettsignerad, h 14 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
515
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, "Fortuna, Modell 8", design 1964, blå glasyr, höjd 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
516
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
517
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
518
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
519
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
520
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med underfat och assietter, 12 + 12 + 12 st, benporslin, "Brun Linje", design 1972, medförljer sockerskål och gräddkanna, assietter dia 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 600 SEK
521
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Päron", ur serien "Pomona" från 1971, signerad, 22 x 22 cm
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
523
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
524
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
532
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
534
Blixt, Yngve, Höganäs, delvis glaserat stengods, 4 delar, bl.a bordslampa, vas mm, signerade, höjd 5 - 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
538
Wärff, Göran för Kosta, grogg-, sherry- samt starkvinglas, "Prince", 11 + 11 + 12 st, höjd 14 - 11 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
539
Okänd designer, 1800-talets 2 hälft, uppsatsskål, delvis slipat glas, dekor av asiatisk man samt blommor, diameter 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
547
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
554
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
562
Vas, guliriserande glas, Johann Loetz Wittwe, Klostermühle, omkring 1920, höjd 12 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
563
Okänd designer för Royal Copenhagen, bordslampa, porslin, dekor av blommor i polykrom underfångsglasyr, höjd inklusive lamphållare 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
564
Stålhane, Carl Harry, skålfat, signerad, diameter 19 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
565
Ytterfoder, 2 st, flintgods, sekelskiftet 1900, Rörstrand respektive Gustavsberg, diameter 22 cm, någon spricka
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
569
Larson, Lisa för Gustavsberg, fiskservisdelar, stengods, "Stim", design 1958, fiskfat, sillfat, skål samt 6 fisktallrikar, l 18 - 33 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
570
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
575
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, 1 med oidentifierad signatur, h 33 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
576
Okänd designer för Kosta, vinglas, 15 st, "Modell no 75" omkring 1930, medföljer 7 likörglas, slipad dekor av linjer, stjärnor mm, kvadratisk fot, h 13 respektive 8,5 cm, någon smärre nagg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
582
Okänd designer för Orrefors, champagnekupor, 15 st, glas, "Solliden", slipad dekor, h 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
584
Okänd designer för Kosta, champagneglas, 8 st, "Modell no 75" omkring 1930, slipad dekor av linjer, stjärnor mm, kvadratisk fot, h 17 cm, någon smärre nagg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.