Laddar...

Januariauktion

Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

Visning:

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Januariauktion
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, pokalglas, etikettsignerad, h 32 cm
588
Engman, Kjell för Kosta Boda, pokalglas, etikettsignerad, h 32 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, ölstop, 5 st, grön glasmassa, höjd ca 11 cm
590
Höglund, Erik för Boda, ölstop, 5 st, grön glasmassa, höjd ca 11 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta, karaffer, 2 st samt ishink, glas, Prince, höjd 11 . 25 cm
594
Wärff, Göran för Kosta, karaffer, 2 st samt ishink, glas, Prince, höjd 11 . 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Auböck Jr, Carl för Werkstätte Carl Auböck/Illums Bolighus, kanna, glas med lädermanschett och mässingshänkel, modell 3749, design 1950-tal, h 23 cm, medföljer 1 extra manschett
595
Auböck Jr, Carl för Werkstätte Carl Auböck/Illums Bolighus, kanna, glas med lädermanschett och mässingshänkel, modell 3749, design 1950-tal, h 23 cm, medföljer 1 extra manschett
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, ur serien Unik från 1961, signerad,  22,5 x 22,5 cm
596
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, ur serien Unik från 1961, signerad, 22,5 x 22,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ölandshyttan, bordslampfötter, 3 st, glas, varierande höjd
617
Okänd designer för Ölandshyttan, bordslampfötter, 3 st, glas, varierande höjd
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Aluminia, jultallrikar, 1909, 1916 samt 1918, diameter 16 cm, 1 med avslag i botten
622
Okänd designer för Aluminia, jultallrikar, 1909, 1916 samt 1918, diameter 16 cm, 1 med avslag i botten
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jordan, Kjeld för Palshus, skulptur, stengods, elefant, dekor i vit harpälsglasyr, signerad, h 5,5 cm, minimala nagg
641
Jordan, Kjeld för Palshus, skulptur, stengods, elefant, dekor i vit harpälsglasyr, signerad, h 5,5 cm, minimala nagg
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hellström, Thomas för Nittsjö, figurin, glaserat lergods, tupp, h 31 cm
647
Hellström, Thomas för Nittsjö, figurin, glaserat lergods, tupp, h 31 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Locher, Axel för B&G, figurin porslin, Fiskarhustru på Gammel Strand, modellnummer 2233, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
650
Locher, Axel för B&G, figurin porslin, Fiskarhustru på Gammel Strand, modellnummer 2233, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vas, opalinglas, 1800-talets mitt eller 2 hälft, stiliserad dekor av orm,  h 30 cm
651
Vas, opalinglas, 1800-talets mitt eller 2 hälft, stiliserad dekor av orm, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
653
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, skomakare, modellnummer 2228, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
655
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, skomakare, modellnummer 2228, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
656
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, thekanna,
657
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, thekanna,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larsson, Åke, egen verkstad, Viken, skulptur, glaserat stengods, stående par, signerad och etikettmärkt, h 41 cm
660
Larsson, Åke, egen verkstad, Viken, skulptur, glaserat stengods, stående par, signerad och etikettmärkt, h 41 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nielsen, Kai för Hermann A Kähler, Nästved, skulptur, glaserad terrakotta, Eva med äpplet, signerad, h 29 cm
665
Nielsen, Kai för Hermann A Kähler, Nästved, skulptur, glaserad terrakotta, Eva med äpplet, signerad, h 29 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vas, klarglas, optikblåst ("dubbelfång"), signerad och numrerad DU 3343,
667
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vas, klarglas, optikblåst ("dubbelfång"), signerad och numrerad DU 3343,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bang, Arne, egen verkstad, fat, glaserat stengods, signerat och daterat -50, dia 30 cm, tillverkningsdefekt på brättet
670
Bang, Arne, egen verkstad, fat, glaserat stengods, signerat och daterat -50, dia 30 cm, tillverkningsdefekt på brättet
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd mästare, vas, flintgods, Kutani (?), sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld, senare monterad till lampa, oidentifierad signatur Tsukuru, h exklusive lamphållare 26 cm
675
Okänd mästare, vas, flintgods, Kutani (?), sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld, senare monterad till lampa, oidentifierad signatur Tsukuru, h exklusive lamphållare 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Cyrén Gunnar, för Orrefors, karaff med propp, "Sofiero", design 1960, signerad, h 26 cm
676
Cyrén Gunnar, för Orrefors, karaff med propp, "Sofiero", design 1960, signerad, h 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lockurna, fajans, balusterformad med kinesicerande dekor i starkeldsfärger, antagligen kopia efter Manufattura Antonibon, Le Nove, 18-1900-tal, h 45 cm
678
Lockurna, fajans, balusterformad med kinesicerande dekor i starkeldsfärger, antagligen kopia efter Manufattura Antonibon, Le Nove, 18-1900-tal, h 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Figurin, delvis bemålat porslin, Conta & Böhme, Pössneck, 1800-talets 2 hälft, gående pojke med korg, stämplad signatur, h 13 cm
679
Figurin, delvis bemålat porslin, Conta & Böhme, Pössneck, 1800-talets 2 hälft, gående pojke med korg, stämplad signatur, h 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm
686
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Lagerbielke, Erika för Orrefors, champagnestrutar 3 st samt champagne/martiniglas, delvis grön glasmassa, "Accent", h 15 respektive 29 cm
690
Lagerbielke, Erika för Orrefors, champagnestrutar 3 st samt champagne/martiniglas, delvis grön glasmassa, "Accent", h 15 respektive 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
703
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
704
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.