Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Avslutad
Liliengren, Per, skulptur, säl, glaserad keramik, signerad, längd 30 cm
651
Liliengren, Per, skulptur, säl, glaserad keramik, signerad, längd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Correia, Steve V, vas, blå glasmassa, dekor i silveriridicerande mönster, signerad, h 10 cm
663
Correia, Steve V, vas, blå glasmassa, dekor i silveriridicerande mönster, signerad, h 10 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, 1 par, frostat glas, "Crassus", design 1967, signerade, höjd 22 cm
666
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, 1 par, frostat glas, "Crassus", design 1967, signerade, höjd 22 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
678
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Digsmed, serveringssnurra, teak med 8 rökfärgade glasskålar, så kallad "Lazy Susan", stämplad, dia 41 cm
680
Okänd designer för Digsmed, serveringssnurra, teak med 8 rökfärgade glasskålar, så kallad "Lazy Susan", stämplad, dia 41 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd keramiker, skål, terrakotta, geometrisk dekor, signerad IB, dia 35 cm
688
Okänd keramiker, skål, terrakotta, geometrisk dekor, signerad IB, dia 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 11 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning
689
Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 11 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kaffeservisdelar, porslin, 10 koppar, 11 underfat samt 9 assietter och 1 sockerskål, Royal Copenhagen Blå Blomst, enstaka 2:a sortering
691
Kaffeservisdelar, porslin, 10 koppar, 11 underfat samt 9 assietter och 1 sockerskål, Royal Copenhagen Blå Blomst, enstaka 2:a sortering
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas, modell RD1566,  dekor i vitt underfång, signerad, h inklusive lamphållare 30 cm
695
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas, modell RD1566, dekor i vitt underfång, signerad, h inklusive lamphållare 30 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bang, Jacob, byst, blåglaserat stengods, porträtt av författaren Henrik Pontoppidan, signerad och daterad 2002, h 41 cm
698
Bang, Jacob, byst, blåglaserat stengods, porträtt av författaren Henrik Pontoppidan, signerad och daterad 2002, h 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
705
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Servisdelar, porslin, B&G Elegance, 18 delar
706
Servisdelar, porslin, B&G Elegance, 18 delar
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
710
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Salomon, Harald, Rörstrand, figurin, blanc-de-Chine, sittande balinesiska, signerad, h 25 cm, på lös träsockel
717
Salomon, Harald, Rörstrand, figurin, blanc-de-Chine, sittande balinesiska, signerad, h 25 cm, på lös träsockel
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), europeisk silverform, blå underglasyrdekor av blommor, l 32 cm
718
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), europeisk silverform, blå underglasyrdekor av blommor, l 32 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rosenthal, skål, porslin, dekor av ränder i grönt och guld, modellnummer L 282, h 20 cm
721
Okänd designer för Rosenthal, skål, porslin, dekor av ränder i grönt och guld, modellnummer L 282, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl, längd 15 cm
727
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl, längd 15 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Axenbrandt, Mikael för Strömbergshyttan, vas, glas, dekor i 24 karat rödguld mot svart underfång, signerad, höjd 18 cm
729
Axenbrandt, Mikael för Strömbergshyttan, vas, glas, dekor i 24 karat rödguld mot svart underfång, signerad, höjd 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Kastrup, glasservis, 31 delar, "Windsor", design 1930, 15 röd- och 16 vitvinsglas, h 14 respektive 16,5 cm
730
Okänd designer för Kastrup, glasservis, 31 delar, "Windsor", design 1930, 15 röd- och 16 vitvinsglas, h 14 respektive 16,5 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Figuriner, 1 par, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, stående munkar, polykrom dekor, h 16 cm
732
Figuriner, 1 par, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, stående munkar, polykrom dekor, h 16 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Mat och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 60 delar
739
Mat och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 60 delar
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Royal Albert, kaffeservisdelar, 12 assietter, 12 kaffekoppar med underfat, kaffekanna, sockerskål samt gräddkanna, "Winsome", 27 delar
740
Okänd designer för Royal Albert, kaffeservisdelar, 12 assietter, 12 kaffekoppar med underfat, kaffekanna, sockerskål samt gräddkanna, "Winsome", 27 delar
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figuriner, 4 st, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, franska soldater från Napoleonkrigen, polykrom och förgylld dekor, h 18 - 19 cm, 1 finger med nagg
741
Figuriner, 4 st, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, franska soldater från Napoleonkrigen, polykrom och förgylld dekor, h 18 - 19 cm, 1 finger med nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, parti glaserat flintgods, Röd Rubin, design 1940
744
Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, parti glaserat flintgods, Röd Rubin, design 1940
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, ishink, slipat glas med hänkel i sterlingsilver, denna Danmark, diameter 12,5 cm
747
Lindstrand, Vicke för Kosta, ishink, slipat glas med hänkel i sterlingsilver, denna Danmark, diameter 12,5 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matservisdelar, porslin, Christineholm/Fyrklövern, Blåklocka (Campanula Rotundifolia)
754
Matservisdelar, porslin, Christineholm/Fyrklövern, Blåklocka (Campanula Rotundifolia)
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Gofredo Ganini, etikettmärkt, längd 16 cm
756
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Gofredo Ganini, etikettmärkt, längd 16 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Anton Michelsen, Köpenhamn, starkvinskanna, glas med sterlingsilvermontage, stämplad med Kunglig Hovleverantörsstämpel, höjd 16 cm
757
Okänd designer för Anton Michelsen, Köpenhamn, starkvinskanna, glas med sterlingsilvermontage, stämplad med Kunglig Hovleverantörsstämpel, höjd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd keramiker, skål, rakubränt lergods, invändig blåtonad glasyr, oidentifierad signatur, h 8 cm
758
Okänd keramiker, skål, rakubränt lergods, invändig blåtonad glasyr, oidentifierad signatur, h 8 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, glaserat lergods, dekor av fågel mm mot urangul fond, signerad, dia 31 cm, obetydliga nagg
761
Okänd designer för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, glaserat lergods, dekor av fågel mm mot urangul fond, signerad, dia 31 cm, obetydliga nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, modellnummer 1035, ca 25 delar
763
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, modellnummer 1035, ca 25 delar
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Vaser, 2 st, porslin, Royal Copenhagen resp B&G, höjd 13-15 cm
764
Vaser, 2 st, porslin, Royal Copenhagen resp B&G, höjd 13-15 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Väggdekoration/rökelsekar(?), terrakotta, Aztec-stil, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm
765
Väggdekoration/rökelsekar(?), terrakotta, Aztec-stil, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Åfors, bordslampa, glas, signerad, h exklusive lamphållare 26 cm
772
Vallien, Bertil för Åfors, bordslampa, glas, signerad, h exklusive lamphållare 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Korea, Joseondynastin, oktogonal med blå underglasyrdekor, dia 13 cm, sprickor
774
Vas, porslin, Korea, Joseondynastin, oktogonal med blå underglasyrdekor, dia 13 cm, sprickor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, "Pyrola", signerad, h 23 cm
778
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, "Pyrola", signerad, h 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ritzman, Jan Eric för Transjö, skulptur, glas, ovoid, form, ingjuten, polykrom dekor, signerad, h 13 cm
780
Ritzman, Jan Eric för Transjö, skulptur, glas, ovoid, form, ingjuten, polykrom dekor, signerad, h 13 cm
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Pulpitel, Milos  & Schwedler, Rudolf för Harrach(ov), vas, grön glasmassa med nätmönstrad dekor i "Hartil"-mönster, design 1959, h 18 cm
782
Pulpitel, Milos & Schwedler, Rudolf för Harrach(ov), vas, grön glasmassa med nätmönstrad dekor i "Hartil"-mönster, design 1959, h 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tilling, h 28 cm, glasyrnötningar
787
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tilling, h 28 cm, glasyrnötningar
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Valenti, Barcelona, kaviarskål med lock, nysilver med glasinsats, diameter 18 cm, insats med smärre nagg
792
Okänd designer för Valenti, Barcelona, kaviarskål med lock, nysilver med glasinsats, diameter 18 cm, insats med smärre nagg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Royal Copenhagen, golvvas, porslin, polykrom underglasyrdekor av Kronborg Slott, höjd 43 cm
795
Okänd designer för Royal Copenhagen, golvvas, porslin, polykrom underglasyrdekor av Kronborg Slott, höjd 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, h 35 cm
811
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, h 35 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, koboltblått glas och mässing, modell Le Klint 302, design 1939, höjd 46 cm, lampskärm saknas
812
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, koboltblått glas och mässing, modell Le Klint 302, design 1939, höjd 46 cm, lampskärm saknas
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, höjd 33 cm
813
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, höjd 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
814
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, möjligen för Herman A Kähler, Nästved, vas, glaserat stengods, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av lövverk, numrerad 68, h 15 cm
816
Okänd konstnär, möjligen för Herman A Kähler, Nästved, vas, glaserat stengods, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av lövverk, numrerad 68, h 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Koefoed Sørensen, Inge-Lise för Teneragruppen/Royal Copenhagen, vas, fajans, signerad, h 28 cm
818
Koefoed Sørensen, Inge-Lise för Teneragruppen/Royal Copenhagen, vas, fajans, signerad, h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skål, glas, dekor av polykroma, invälsade glasfält, metallgaller mm, signerad och etikettmärkt, dia 16,5 cm
820
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skål, glas, dekor av polykroma, invälsade glasfält, metallgaller mm, signerad och etikettmärkt, dia 16,5 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.