Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Klarinett i låda, Richard Keilwerth, medföljer munstycken
675
Klarinett i låda, Richard Keilwerth, medföljer munstycken
Slutpris1 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
689
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
690
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Strenco, Tyskland, 1950-tal, robot modell "ST1", h 18 cm, anlupen, antenn saknas
692
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Strenco, Tyskland, 1950-tal, robot modell "ST1", h 18 cm, anlupen, antenn saknas
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, patinerad brons, duvor saknas, höjd 14 cm
693
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, patinerad brons, duvor saknas, höjd 14 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kaminur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt, dekor av kvinna på bergsformation, höjd 34 cm, pendel saknas
697
Kaminur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt, dekor av kvinna på bergsformation, höjd 34 cm, pendel saknas
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Valenti, Barcelona, kaviarskål med lock, nysilver med glasinsats, diameter 18 cm, isats med smärre nagg
698
Okänd designer för Valenti, Barcelona, kaviarskål med lock, nysilver med glasinsats, diameter 18 cm, isats med smärre nagg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Spegel förgyllt och bronserat stuck och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, b 65 cm
702
Spegel förgyllt och bronserat stuck och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, b 65 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Börsvåg, mässing, 1800-tal, vikter 1/2-145,1/2 gram, låda längd 18 cm
713
Börsvåg, mässing, 1800-tal, vikter 1/2-145,1/2 gram, låda längd 18 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
715
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt trä och stuck, högklassigt arbete i empire, omkring 1820, originalglas, brännstämplat IMB för Johan Martin Berg,
718
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt trä och stuck, högklassigt arbete i empire, omkring 1820, originalglas, brännstämplat IMB för Johan Martin Berg,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Sewex, papperskorg, palisander, stämplad Made in Sweden, höjd 33 cm, nagg
721
Okänd designer för Sewex, papperskorg, palisander, stämplad Made in Sweden, höjd 33 cm, nagg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Laddare/booster, Deca, class 400 E, 12/24 V
725
Laddare/booster, Deca, class 400 E, 12/24 V
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Docka, "Midge" "Barbies best friend" Mattel 1962, höjd 30 cm, medföljer Barbie originalkläder
728
Docka, "Midge" "Barbies best friend" Mattel 1962, höjd 30 cm, medföljer Barbie originalkläder
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Figuriner/leksaker, Fred Flinta, Barney Granit samt Dino, Fred märkt Ultra produkter 1962, plast, höjd 24 - 29 cm
730
Figuriner/leksaker, Fred Flinta, Barney Granit samt Dino, Fred märkt Ultra produkter 1962, plast, höjd 24 - 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jensen, Jacob, väckarklocka, rostfritt stål, höjd 76 mm
733
Jensen, Jacob, väckarklocka, rostfritt stål, höjd 76 mm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Frysskåp, Siemens, iq300, gs29nvwe30, höjd 161 cm, bredd 60 cm
734
Frysskåp, Siemens, iq300, gs29nvwe30, höjd 161 cm, bredd 60 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Leksaksbil, Schuco 2095, Mercedes 790 SL, fjärrstyrd, i originalförpackning, längd 21 cm
735
Leksaksbil, Schuco 2095, Mercedes 790 SL, fjärrstyrd, i originalförpackning, längd 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Digsmed, Danmark, kryddställ, teak och glas, 5 burkar, brännstämplad, höjd 18 cm
738
Okänd designer för Digsmed, Danmark, kryddställ, teak och glas, 5 burkar, brännstämplad, höjd 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Säkerhetsskåp, Huntly 7, säkerhetsklass Skafor blå (EN1143-1), höjd 150 cm, innerfackets lås defekt
739
Säkerhetsskåp, Huntly 7, säkerhetsklass Skafor blå (EN1143-1), höjd 150 cm, innerfackets lås defekt
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Inskjutningssikte, NikkoSterling, Nighteater Scope Aligner, i originalförpackning
747
Inskjutningssikte, NikkoSterling, Nighteater Scope Aligner, i originalförpackning
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Freddie, Wilhelm, bildmemory, gåva till författaren Rolf Gjedsted på dennes 36-årsdag, i egenkomponerat etui/kartong, denna 25 x 30 cm, proveniens Rolf Gjedsteds dbo, ej genomgånget
766
Freddie, Wilhelm, bildmemory, gåva till författaren Rolf Gjedsted på dennes 36-årsdag, i egenkomponerat etui/kartong, denna 25 x 30 cm, proveniens Rolf Gjedsteds dbo, ej genomgånget
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tilling, h 28 cm, glasyrnötningar
769
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tilling, h 28 cm, glasyrnötningar
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
774
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, herrbetjänt, grålackerat trä, h 110 cm
785
Okänd designer, 1950-60-tal, herrbetjänt, grålackerat trä, h 110 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Barglob, bonat trä med litograferad dekor, 1900-talets slut, h 100 cm
786
Barglob, bonat trä med litograferad dekor, 1900-talets slut, h 100 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, relief, brons, Hedvig Eleonora, signera SP, dia 10 cm
790
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, relief, brons, Hedvig Eleonora, signera SP, dia 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Korkpistol, litograferad plåt, Tiger Auto-Pistol, 1900-talets mitt eller 2 hälft, l 18 cm
791
Korkpistol, litograferad plåt, Tiger Auto-Pistol, 1900-talets mitt eller 2 hälft, l 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstake, driven mässing, barock, 1700-talets 1 hälft, h 12 cm, skador
793
Ljusstake, driven mässing, barock, 1700-talets 1 hälft, h 12 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Snusdosa, skuren masurbjörk, sekelskiftet 1900, skuren signatur Hjalmar Stenman, l 9,5 cm
795
Snusdosa, skuren masurbjörk, sekelskiftet 1900, skuren signatur Hjalmar Stenman, l 9,5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Planhyvel, JET, JWP-12, framstår oanvänd i originalförpackning
797
Planhyvel, JET, JWP-12, framstår oanvänd i originalförpackning
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Barglob, bonat trä med litograferad dekor, 1900-talets slut, h 100 cm
802
Barglob, bonat trä med litograferad dekor, 1900-talets slut, h 100 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Sängvärmare, smide och mässing med kopparnitar, barock, 1600-tal, dekor av dam i högreståndsklädsel,  l 76 cm, slitage, bucklor
806
Sängvärmare, smide och mässing med kopparnitar, barock, 1600-tal, dekor av dam i högreståndsklädsel, l 76 cm, slitage, bucklor
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Praktvas, glas och nysilver, ny-Louis XVI, 1910-20-tal, dekor av festoner mm, oidentifierad stämpel BM (?), h 51 cm
808
Praktvas, glas och nysilver, ny-Louis XVI, 1910-20-tal, dekor av festoner mm, oidentifierad stämpel BM (?), h 51 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Mortel med pistill, mässing, 1800-talets 1 hälft, mortel h 20cm, pistill l 32 cm
829
Mortel med pistill, mässing, 1800-talets 1 hälft, mortel h 20cm, pistill l 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Notställ, mahogny med mässingsdetaljer, jugend, sekelskiftet 1900, h 76 cm
831
Notställ, mahogny med mässingsdetaljer, jugend, sekelskiftet 1900, h 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dockmöbler, 5 st, handgjorda, 1900-talets 1 hälft, handsydda läder- respektive sidenklädslar, plakettsignerade M Mortensen Auto-Sadelmager, b 9 respektive 20 cm,
846
Dockmöbler, 5 st, handgjorda, 1900-talets 1 hälft, handsydda läder- respektive sidenklädslar, plakettsignerade M Mortensen Auto-Sadelmager, b 9 respektive 20 cm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Dalahästar, 6 st, skuret och bemålat trä, Ohlssons Hemslöjd Nusnäs, 4 etikettsignerade, höjd 10-15 cm
851
Dalahästar, 6 st, skuret och bemålat trä, Ohlssons Hemslöjd Nusnäs, 4 etikettsignerade, höjd 10-15 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, renässansstil, 1800-tal, dekor av duvor mm, h 18 cm
852
Ljusstakar, 1 par, mässing, renässansstil, 1800-tal, dekor av duvor mm, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kolvlås med nyckel, smide, 1700-tal ?, total l 36 cm
853
Kolvlås med nyckel, smide, 1700-tal ?, total l 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skål, brons, nyrenässans, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av maskaroner mm, l 28 cm
854
Skål, brons, nyrenässans, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av maskaroner mm, l 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, delvis patinerad brons, empire, 1800-talets 1 hälft, kolonnformade med akantusornerade lejonfötter på trepassformad for, h 26 cm
856
Ljusstakar, 1 par, delvis patinerad brons, empire, 1800-talets 1 hälft, kolonnformade med akantusornerade lejonfötter på trepassformad for, h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti armbandsur, bl.a Gant, Seiko, Edox mm, ca 25 st
861
Parti armbandsur, bl.a Gant, Seiko, Edox mm, ca 25 st
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti armbandsur, bl.a Lambretta, Diesel, Victorinox mm, ca 25 st
862
Parti armbandsur, bl.a Lambretta, Diesel, Victorinox mm, ca 25 st
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Väggspegel, skuret och förgyllt trä, 1900-tal, solformad, dia 40 cm
870
Väggspegel, skuret och förgyllt trä, 1900-tal, solformad, dia 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Radiosändare/mottagare, SR-30, medföljer telegrafnyckel
878
Radiosändare/mottagare, SR-30, medföljer telegrafnyckel
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lodregulator/stationsur, bonad ek, 1900-talets början, S P Sörensen, Köpenhamn, höjd 172 (!) cm
887
Lodregulator/stationsur, bonad ek, 1900-talets början, S P Sörensen, Köpenhamn, höjd 172 (!) cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kopparspann/tunna, sekelskiftet 1900, höjd 52 cm
916
Kopparspann/tunna, sekelskiftet 1900, höjd 52 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.