Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Apoteksflaska med lock, glas, Cupri Sulfas Crudus, höjd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ahlefeldt-Laurvig, Mikael, egen hytta, Kinnared, vas, glas, dekor i blått, höjd 24 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, golvvas, glaserad terrakotta, höjd 38 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Mattallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 26 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Förrättstallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Djupa tallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 25 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Mary Gregory, espresso/glöggkoppar 10 st med 8 st underfat, 1 med lagning, diameter fat 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wärff, Göran, vas, glas, modell 46196, signerad, höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas, signerad, m 4197.131, diameter 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Royal Copenhagen, assietter, 8 st, porslin, "Vifte", halvmåneformade, modell 11551, l 21 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Bang, Michael för Kastrup-Holmegaard, 7 delar glas, "Palet" (Palette", design 1969; salt- och pepparströare, 3 äggkoppar, skål samt sillskål med handtag, h 4 - 13 cm, delvis etikettsignerade
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stort parti tomtar, bisquit mm, sekelskiftet 1900, h 4,5 -11 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Servisdelar, porslin, B&G Elegance, 18 delar
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
4 delar grönglaserat lergods, Uppsala Ekeby, 1920-30-tal, bland annat "Juno", h 12 - 17 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Royal Dux, Tjeckoslovakien, figurin, delvis bemålat och förgyllt flintgods, art-déco, 1910-20-tal, stående dam med borzhoier, modell 3046, h 38 cm
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Figuriner, 6 st, porslin, B&G och Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor, h 4,5 - 10 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figuriner, 2 st, porslin, tax respektive terrier, polykrom underglasyrdekor, signerade, h 5 respektive 8 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matservis, Hackefors, ca 55 delar, flintgods, förgylld kantdekor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK