Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

1010
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
1014
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skålar 2 st, slipad kristall, "Sofiero", design 1960, diameter 12 respektive 20 cm
1017
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
6 delar konstglas; 2 svampar, Monica Backström samt 4 efterrättskålar, "Mine", Ulrica Hydman Vallien, h 9 - 19 cm
1018
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
1020
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, John, egen verkstad Höganäs, miniatyrer, 9 st, stengods, skålar och vaser, signerade, h 1,5 - 7 cm
1033
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hellsten, Lars för Orrefors, glasservis, cirka 25 delar, "Eden" design 1974, skålar fat mm
1034
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
1039
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Larsson, Carl för Royal Bellevue, efter honom, tallrikar, 6 st, Carl Larssons Jul, dia 27 cm
1040
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dreutler, Hanne & Zirnzack, Arthur för Studio Åhus, skulpturer/brevpressar, 2 st, älpplen, signerade h 7 respektive 9 cm
1042
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, servisdelar, 7 st, flintgods, "Grå Ränder", design 1945, bruksslitage
1043
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
6 delar, glaserat lergods, Laholms Keramik, högsta h 23 cm
1046
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
1049
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Ölandshyttan, bordslampfötter, 3 st, glas, varierande höjd
1052
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Skawonius, Sven Erik för Gefle, matservisdelar 7 st, flitgods, "Hej Tomtegubbar" design 1963, bruksslitage
1060
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Krus, 5 st, saltglaserat stengods, Höganäs, 1900-tal, h 10 - 28 cm
1063
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Assiett, porslin, Kina, Qing, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor, oidentifierad signatur, dia 19,5 cm
1065
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK