Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl, längd 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Lomonosov, USSR, figuriner, 4 st, lejon samt björnar, glaserat lergods, 2 signerade, längd 7-13 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Figurin, porslin, Sitzendorff, sekelskiftet 1900, stående fågeljägare, polykrom och förgylld dekor, h 22 cm, lagning
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Figurin, porslin, Ludwigsburg, 18-1900-tal, stående man i redinggot och hatt, polykrom dekor, h 23 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kändler, Johann Joachim & Meyer, Friedrich Elias för Meissen, efter dem, figurin, delvis bemålat porslin, cellist, ur "Galante Kapelle" från omkring 1750 - detta exemplar från omkring 1900, h 12 cm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Champagnestrutar, 6 st, glas, 18-1900-tal, h 17 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Kastrup, 1970-tal, lampa, glas, dekor i mossgrönt överfång, h 42 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bägare, så kallad Stem-Cup, porslin, Kina, Kangxi-stil, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av femkloiga drakar jagandes den brinnande pärlan, h 12 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Krus, glaserat flintgods, så kallad Toby Jug, Davenport, 1800-tal, polykrom dekor, h 27 cm, lock saknas
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, vas, glaserad keramik, närmast klotformad, h 29 cm, smärre nag på mynningens insida
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hänkelskål, rutslipad kristall med silvermontage, senempire, 1800-talets 1 hälft, stämplad Samuel Jacob Nicolaj Prahl Köpenhamn 1842,  diameter 27 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, glas, dekor av polykroma invälsningar, etikettmärkt och handsignerad, dia 27 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, möjligen Bertel Thorvaldsen för Søholm, relief, delvis bemålat lergods, Pallas Athena, dia 28 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Valenti, Barcelona, kaviarskål med lock, nysilver med glasinsats, diameter 18 cm, isats med smärre nagg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kähler, Herman, vas, glaserat lergods, dekor i gult, signerad, höjd 18 cm, smärre glasyrnötningar
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti jultallrikar, porslin, Royal Copenhagen, 1960-80 tal, ca 50 st
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, Bornholm, kanna, grön- och brunglaserat lergods, pumpaformad, signerad, h 12 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, Bornholm, vas, grönglaserat lergods, dekor av löv, signerad, h 19 cm, minimal glasyrnagg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK