Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Okänd designer, golvlampa, svartlackerad metall, Link, etikettmärkt, h 125 cm
780
Okänd designer, golvlampa, svartlackerad metall, Link, etikettmärkt, h 125 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak med mässingsdetaljer, höjd inkl skärmhållare 130 cm
783
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak med mässingsdetaljer, höjd inkl skärmhållare 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa rödlackerad plåt med vita  och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, etikettmärkt, dia 50 cm, lampfäste och sladd saknas
784
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa rödlackerad plåt med vita och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, etikettmärkt, dia 50 cm, lampfäste och sladd saknas
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, golvlampa, krom och plast, modell PH 80, dia 55 cm, modellen designad till Henningsens 80-årsdag 1974, fotplatta saknas
787
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, golvlampa, krom och plast, modell PH 80, dia 55 cm, modellen designad till Henningsens 80-årsdag 1974, fotplatta saknas
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, taklampa, teak med dubbla kupor i vitt glas respektive plast, etikettsignerad, dia 40 cm
809
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, taklampa, teak med dubbla kupor i vitt glas respektive plast, etikettsignerad, dia 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, vägglampetter, 1 par, teak med vita plastkupor, etikettsignerade, h 28 cm
810
Jakobsson, Hans Agne, vägglampetter, 1 par, teak med vita plastkupor, etikettsignerade, h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bordslampa, koppar med glaskupa, så kallad "Strindbergslampa", 1910-20-tal, driven dekor av fjärilar och blommor, h 49 cm
868
Bordslampa, koppar med glaskupa, så kallad "Strindbergslampa", 1910-20-tal, driven dekor av fjärilar och blommor, h 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
869
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 70 cm
871
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Alberius, Olle för Orrefors, bordslampa, glas och metall, dekor av polykroma fläckar, design 1975, etikettsignerad, h 30 cm
898
Alberius, Olle för Orrefors, bordslampa, glas och metall, dekor av polykroma fläckar, design 1975, etikettsignerad, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Pholc, taklampa, Dimma, kulhamrad metall, diameter 60 cm
913
Okänd designer för Pholc, taklampa, Dimma, kulhamrad metall, diameter 60 cm
Slutpris400 SEK
Värdering5 000 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Pholc, taklampa, Dimma, kulhamrad metall, diameter 60 cm
914
Okänd designer för Pholc, taklampa, Dimma, kulhamrad metall, diameter 60 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampsskärm, plisserad, handvikt plast, modell Le Klint 157, design 1965, dia 36 cm
924
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampsskärm, plisserad, handvikt plast, modell Le Klint 157, design 1965, dia 36 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampsskärm, plisserad, handvikt plast, modell Le Klint 157, design 1965, dia 30 cm
925
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampsskärm, plisserad, handvikt plast, modell Le Klint 157, design 1965, dia 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Golvlampa, trä och mässing, 1950-tal, Eskilstuna Elektriska AB, 3 böjliga ljusarmar
973
Golvlampa, trä och mässing, 1950-tal, Eskilstuna Elektriska AB, 3 böjliga ljusarmar
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, Vittsjö, vägglampa, ek med vit glaskupa, 1960-tal, fäste längd cirka 70 cm, senare kupa
1019
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, Vittsjö, vägglampa, ek med vit glaskupa, 1960-tal, fäste längd cirka 70 cm, senare kupa
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ölandshyttan, bordslampfötter, 3 st, glas, varierande höjd
1052
Okänd designer för Ölandshyttan, bordslampfötter, 3 st, glas, varierande höjd
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för By Rydéns, taklampa, svartlackerad metall, klotformad, dia 45 cm, framstår i nyskick
1072
Okänd designer för By Rydéns, taklampa, svartlackerad metall, klotformad, dia 45 cm, framstår i nyskick
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för By Rydéns, taklampa, svartlackerad metall, klotformad, dia 45 cm, framstår i nyskick
1073
Okänd designer för By Rydéns, taklampa, svartlackerad metall, klotformad, dia 45 cm, framstår i nyskick
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Grubbesson, Sabina för Konsthantverk i Tyringe, adventsljusstake, mässing, "December 4", etikettmärkt, h 36 cm
1074
Grubbesson, Sabina för Konsthantverk i Tyringe, adventsljusstake, mässing, "December 4", etikettmärkt, h 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.