Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Okänd konstnär, olja, 1800-talets slut, daterad 1899, 35 x 29 cm, a tergo betecknad Bergengren
913
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Moli, Jean, olja, personer och boskap - kopia efter 16-1700-talsoriginal, a tergo text och datering 1851 33 x 27 cm, smärre skador
914
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lind, Folke, olja, "Hus bland träden", signerad och daterad -51, 30 x 33 cm
915
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
916
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
de Zwart, Willem, olja, landskap, signerad, 19 x 24 cm
917
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär i I L Jensens art, olja, stilleben, otydligt signerad och daterad 1829, 21 x 27 cm
918
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt,  boskap vid vattendrag, 18 x 23 cm
919
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Oljemålning, Sydamerika, 18-1900-tal, Kristus, infattad i rikt dekorerad ram med infattade speglar, h 48 cm
935
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd Sydamerikansk konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, Nossa Senora del Consuelo, 57 x 51 cm
942
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd marockansk konstnär, akvareller med täckvitt, 3 st, arabiska män, "Marchand de tpis" mm, signerad Pina, synlliga pappersstorlekar23 x 17 cm
945
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglito, Menu, signerad, daterad 84 och numrerad 97/200, pappersstorlek 43 x 58 cm
951
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Wiiralt, Eduard, efter honom, mapp med 20 offsetreproduktioner
961
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Billmark, Carl Johan, litografier, 6 st, kolorerade, bilder ur gripsholms historia, synliga pappersstorlekar cirka 25 x 39 cm
962
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Ikon, antagligen tempera på trä med silverochlad, Madonnan och Barnet, Estland, 1920-tal, 55 x 45 mm
968
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, porträtt, 7 st, blyerts, synlig pappersstorlek cirka 14 x 10 cm
969
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Uniformsplanscher, 2 st, handkolorerade, 1800-talets 2 hälft, synliga pappersstorlekar 20 x 14 respektive 20 x 28 cm
971
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK