262 Kindjal i balja, Osmanska Riket, möjligen Cirkassien, 1900-talets 1 hälft, kavel i horn, balja i läder, bägge med delvis niellerade silverbeslag, dekor av halmåne och stjärna mm,
daterad Hijri 1340 (1921), total l 52 cm
Värdering | 3 200 - 3 400 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 50 SEK |