Laddar...

Juliauktion

Auktion 30/7 16.00.


Visning:

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Juliauktion
Avslutad
Silvermynt, 1 Riksdaler, Gustav III 1782, randhål (klockan 12)
160
Silvermynt, 1 Riksdaler, Gustav III 1782, randhål (klockan 12)
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kopparmynt, komplett samling, 10 st så kallade Nödmynt, utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-19, slitage
161
Kopparmynt, komplett samling, 10 st så kallade Nödmynt, utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-19, slitage
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Medaljer, 3 st, vitmetall och silver; Karl XIV Johans död 1844, Karl XIV Johans Satys invigning 1846 samt Karls XV död 1872
162
Medaljer, 3 st, vitmetall och silver; Karl XIV Johans död 1844, Karl XIV Johans Satys invigning 1846 samt Karls XV död 1872
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Silvermynt, 13 st, Gustav III, Gustav IV Adolf samt Karl XIV Johan,
169
Silvermynt, 13 st, Gustav III, Gustav IV Adolf samt Karl XIV Johan,
Slutpris3 200 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Silvermynt, 26 st, Karl IX - Gustav III
170
Silvermynt, 26 st, Karl IX - Gustav III
Slutpris2 800 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Parti mynt, koppar, och silver samtliga Oskar II 1873, bland annat 1 Riksdaler Riksmynt
171
Parti mynt, koppar, och silver samtliga Oskar II 1873, bland annat 1 Riksdaler Riksmynt
Slutpris4 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Parti guld- samt koppar/nickelmynt, Elisabeth II Canada 1867, bland annat 20 $, 18,27 900/1000 rödguld, famstår ocirkulerade i originaletu
172
Parti guld- samt koppar/nickelmynt, Elisabeth II Canada 1867, bland annat 20 $, 18,27 900/1000 rödguld, famstår ocirkulerade i originaletu
Slutpris8 500 SEK
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Avslutad
Silvermynt, 12 st, 1 $ USA 1878-89
176
Silvermynt, 12 st, 1 $ USA 1878-89
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Silvermynt, 12 st, 1 $ USA 1891-1904
177
Silvermynt, 12 st, 1 $ USA 1891-1904
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Silvermynt, 7 st, 1 $ USA 1921-34
178
Silvermynt, 7 st, 1 $ USA 1921-34
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Parti äldre kopparmynt i album, Sverige 15-1800-tal, medföljer enstaka Kina mm
179
Parti äldre kopparmynt i album, Sverige 15-1800-tal, medföljer enstaka Kina mm
Slutpris3 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Minnesmynt, 31 + 18 st, 925/1000 silver, total vikt 1125 gram
180
Minnesmynt, 31 + 18 st, 925/1000 silver, total vikt 1125 gram
Slutpris6 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Yuan, Kina 1912 (?), Memento, Memento: Birth of Republic of China
187
Silvermynt, 1 Yuan, Kina 1912 (?), Memento, Memento: Birth of Republic of China
Slutpris4 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 rubel, Ryssland, Nikolaus II 1913, ätten Romanov 300 år
188
Silvermynt, 1 rubel, Ryssland, Nikolaus II 1913, ätten Romanov 300 år
Slutpris1 500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti mynt i album, koppar, silver mm, hela världen
189
Parti mynt i album, koppar, silver mm, hela världen
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti polletter, nödmynt mm i album, 17-1900-tal, hela världen med betoning på Sverige
190
Parti polletter, nödmynt mm i album, 17-1900-tal, hela världen med betoning på Sverige
Slutpris6 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Silvermynt, 22 st, oskar I 1848-59
191
Silvermynt, 22 st, oskar I 1848-59
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Silvermynt, 14 st, Karl XV 1860-71
192
Silvermynt, 14 st, Karl XV 1860-71
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
193
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
194
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Sedlar, 4 st, Sverige 1800-tal; 2 Riksdaler 1857, 32 Skilling Banco 1858, 5 Riksdaler Riksmynt 1872 samt 5 Kronor 1886
199
Sedlar, 4 st, Sverige 1800-tal; 2 Riksdaler 1857, 32 Skilling Banco 1858, 5 Riksdaler Riksmynt 1872 samt 5 Kronor 1886
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Sedlar, 5 st, Sverige, 1800-tal; 14 Schilling Kopparmynt 1804, 12 Schilling Banco 1845, 16 Schilling Banco 1847, 10 Kronor 1878 samt assignation 20 Riksdaler Mikael von Törne Östersund 183-..
200
Sedlar, 5 st, Sverige, 1800-tal; 14 Schilling Kopparmynt 1804, 12 Schilling Banco 1845, 16 Schilling Banco 1847, 10 Kronor 1878 samt assignation 20 Riksdaler Mikael von Törne Östersund 183-..
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Parti mynt i album, koppar och silver, Oskar I - Karl XV, bland annat 1 Riksdaler Specie, 4 Riksdaler Riksmynt 1856
201
Parti mynt i album, koppar och silver, Oskar I - Karl XV, bland annat 1 Riksdaler Specie, 4 Riksdaler Riksmynt 1856
Slutpris5 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Sedel, 100 kronor 1917, smärre hål
202
Sedel, 100 kronor 1917, smärre hål
Slutpris1 400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Halvmodeller, 2 st, trä, Maristany Artesanos, 1900-talets 2 hälft, America respective Flying Dutchman, l 43 cm
203
Halvmodeller, 2 st, trä, Maristany Artesanos, 1900-talets 2 hälft, America respective Flying Dutchman, l 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
207
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Sedlar, 2 st, 50 kronor 1916 respektive 100 kronor 1960
238
Sedlar, 2 st, 50 kronor 1916 respektive 100 kronor 1960
Slutpris1 900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Sedlar, 3 st, 5 kronor 1915, 1916 och 1917
239
Sedlar, 3 st, 5 kronor 1915, 1916 och 1917
Slutpris1 500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sedlar, 4 st; 1 Riksdaler Riksmynt 1869, 2 st 10 Kronor 1912 samt 1 10 Kronor 1914
240
Sedlar, 4 st; 1 Riksdaler Riksmynt 1869, 2 st 10 Kronor 1912 samt 1 10 Kronor 1914
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti antika mynt; Bysans, Grekland mm, någon senare kopia kan förekomma
241
Parti antika mynt; Bysans, Grekland mm, någon senare kopia kan förekomma
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti koppar- och silvermynt, Ryssland, 17-1900-tal, bland annat 50 Kopek 1897 och 1912
242
Parti koppar- och silvermynt, Ryssland, 17-1900-tal, bland annat 50 Kopek 1897 och 1912
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mycket stort parti mynt i kassett, 10 ark, mestadels silver, hela världen
249
Mycket stort parti mynt i kassett, 10 ark, mestadels silver, hela världen
Slutpris22 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Stort parti filateli, frimärksklipp, album mm, hela världen
262
Stort parti filateli, frimärksklipp, album mm, hela världen
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti mynt mm i 4 album, delvis silver, hela världen
271
Parti mynt mm i 4 album, delvis silver, hela världen
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti mynt, bland annat i kassett, delvis silver, mestadels Sverige
272
Parti mynt, bland annat i kassett, delvis silver, mestadels Sverige
Slutpris8 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Parti äldre sedlar, notgeld, aktiebrev mm
273
Parti äldre sedlar, notgeld, aktiebrev mm
Slutpris2 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Silvermynt, Norge, 1 Speciedaler Christian 7 1777, Tönsberg
321
Silvermynt, Norge, 1 Speciedaler Christian 7 1777, Tönsberg
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1781
322
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1781
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1782
323
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1782
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Silvermynt, Italien, 5 Lira Umberto I 1878
324
Silvermynt, Italien, 5 Lira Umberto I 1878
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Parti mynt, medaljer mm i 3 album, delvis silver, hela världen, 1400-tal-
332
Parti mynt, medaljer mm i 3 album, delvis silver, hela världen, 1400-tal-
Slutpris13 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Brakteat, Penning, Magnus Ladulås 1275-90
333
Brakteat, Penning, Magnus Ladulås 1275-90
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Dolk i mässingsbalja, Kris (Keris), indonesien, damaskerad klinga med träfäste, l 43 cm
357
Dolk i mässingsbalja, Kris (Keris), indonesien, damaskerad klinga med träfäste, l 43 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Samlarplaketter, 50 st, sterlingsilver, Franklin Mint, "Rembrandt i silver", oöppnade, total vikt cirka 3,3 kg
428
Samlarplaketter, 50 st, sterlingsilver, Franklin Mint, "Rembrandt i silver", oöppnade, total vikt cirka 3,3 kg
Slutpris19 000 SEK
Värdering19 000 - 20 000 SEK
Avslutad
Minnesmynt, 15 st, 925/1000 silver, total vikt 315 gram
436
Minnesmynt, 15 st, 925/1000 silver, total vikt 315 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
437
Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1890, 8,96 gram 900/1000 guld
438
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1890, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Minnesmynt 2000 kronor Unionsupplösningen 100 år, 12 gram 900/1000 rödguld
439
Minnesmynt 2000 kronor Unionsupplösningen 100 år, 12 gram 900/1000 rödguld
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.